AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Süleyman Soylu mu olacak!

Türkiye'nin sandık başına gideceği 2019 yerel seçimlerinde iktidar partisi olan AK Parti'nin Ankara'da hangi adayı göstereceği merak konusu haline gelmişti. Nagehan Alçı yazdığı yazıda o ismi açıkladı. İşte o yazı...

2019 Yerel Seçimleri 03.10.2018, 10:32 03.10.2018, 10:55 Burak ZİHNİ
AK Parti'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Süleyman Soylu mu olacak!

Büyükşehir belediyelerinde önemli isimleri koz olarak kullanıp iktidar mücadelesi verecek olan AK Parti'nin Ankara'daki adayı belirlendi. Daha önce İstanbul için pek çok kez adı yazılan Süleyman Soylu'nun aslında Ankara için aday olarak seçildiği iddia edildi. Ünlü gazeteci Nagehan Alçı bugün yazdığı yazıda Soylu'nun adaylığını değerlendirerek oran da verdi.

Nagehan Alçı, “Ankara adayı yüzde 90 Soylu” başlığıyla yayımlanan yazısında “Süleyman Soylu ismi İstanbul’dan ziyade Ankara için geçiyor. İstanbul iddialarına pek ihtimal vermiyorum. Ankara içinse çok kuvvetli şekilde geçiyor Soylu’nun ismi. Her ne kadar MHP lideri Devlet Bahçeli dün ‘İstanbul dışında her yerden aday çıkaracağız’ dese de, süreç içinde Cumhur İttifakı’nın ortak Ankara adayının Soylu olacağı açıklanırsa da şaşırmam” ifadesine yer verdi.

“Ankara aslında her rengiyle sağ düşüncenin çok güçlü olduğu bir şehir. Düşünün, 2014 seçimlerinde ikisi de koyu sağcı olan iki aday yüzde 88 oranında oy almıştı” diyen Alçı, şöyle devam etti:

— Süleyman Soylu’nun siyasi duruşu ve tavrı AK Parti tabanı dışında MHP hatta İYİ Parti tabanında da sempati uyandırıyor. Hatta kimi icraatları hükümete yakın medyada eleştirilirken bile MHP medyası Soylu’ya hep sahip çıktı.

— Dediğim gibi MHP ve İYİ Parti tabanına da sıcak gelen dili onu başkent seçmeni bazında cazip kılıyor. Bu arada ona yakın çok önemli bir kaynaktan Soylu’nun giderek Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olma fikrine daha sıcak yaklaştığını ve hatta bu sebeple kütüğünü Ankara’ya taşıdığını işittim. Yani bu adaylık olacak gibi gözüküyor.

‘CHP MANSUR YAVAŞ’IN İYİ PARTİ’Yİ DESTEKLEMESİNDEN RAHATSIZ’

Alçı, CHP’de ise yeniden Mansur Yavaş isminin gündeme gelebileceğini söyledi.

Yavaş’ın 24 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde ‘İyi Parti’ye destek vermesinin CHP’de rahatsızlık yarattığını belirten Alçı, şöyle devam etti:

— Yavaş’ın aday gösterilme olasılığı hala var, öte yandan 2016’da Mansur Bey’in partiden istifa etmesi, giderken kendine yakın isimleri de götürmesi ve 24 Haziran seçimlerinde İYİ Parti’ye destek vermesi ciddi bir rahatsızlık yaratmış.

— Fakat Süleyman Soylu gibi güçlü bir aday söz konusu olunca Kemal Bey’in kafasında ibre yeniden Yavaş’a dönebilir. Konuştuğum önemli bir CHP’li kaynak, “Süleyman Soylu ismiyle sadece Mansur Yavaş başa baş yarışabilir. O zaman İYİ Parti’nin de desteğini alırız yoksa yeniliriz” yorumunda bulundu.

Yorumlar (0)