İstanbul hapşırsa Türkiye hastalanır

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “İstanbul'un sorunlarını, beklentilerini biliyoruz. Önemini de biliyoruz. İstanbul hapşırsa Türkiye nezle olur, hasta olur” dedi

İstanbul hapşırsa Türkiye hastalanır

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım, kızı Büşra Köylübay, torunları Elif ve Ali Köylübay ile Ankara'dan İstanbul'a Yüksek Hızlı Tren ile gitti. Binali Yıldırım, tren yolculuğunda Eryaman'dan Polatlı'ya kadar kendisine eşlik eden basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ankara'dan ayrıldığı için neler hissettiğinin sorulması üzerine Yıldırım, "İstanbul'a Belediye Başkan adayı olarak parti Genel Başkanımız uygun gördü. Bundan sonra 39 gün var seçime." dedi. Yıldırım'ın konuşması sırasında karşısında oturan torunu Ali Köylübay, "Dede, bu tren niye yavaş. Hızlı trene bindik ama niye hızlı gitmiyoruz?" diye sordu. Yıldırım da "Gençler hızlı. Bunlar Z kuşağı. Z kuşağı olunca daha hızlı hayat akıyor. Benim konuşmamı alt üst etti. Ali, şimdi televizyonlar senin konuşmanı verecek, bizimki güme gidecek, nasıl yapacağız?" diye espri yaptı.

Güzel işler yapacağım
Basın mensuplarının Ankara'dan ayrılmalarına ilişkin duygularını sorduğu Semiha Yıldırım ise eşinin adaylığı için hayırlı olması temennisinde bulunarak, "İstanbul bizim için daha iyi. Çocuklar, torunlarla orada en azından beraber oluruz." dedi. Binali Yıldırım da İstanbul'da aile bireyleri ve çocuklar ile daha fazla görüşme imkanları olacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı: "İstanbul müjdelenmiş bir şehir. İstanbul'u Peygamber Efendimizin müjdelediği, hadislerde bildiriliyor. İstanbul gibi dünya başkenti bir şehre hizmet etmeyi ben borç biliyorum. Neden borç biliyorum? İstanbul'a geldiğimde 11 yaşındaydım. Ortaokul öğrencisi olarak başladım. Lise, üniversite okudum. Evlendim. Aile sahibi oldum, yuva kurdum. Çocuklarım, torunlarım oldu. İstanbul beni ben yapan bu konuma getiren bir şehir. Bu şehre hizmet etmek benim için büyük bir onur ve gurur vesilesi. Tabii bu kararı İstanbul'un halkı verecek, İstanbullu hemşehrilerimiz verecek. İnşallah onları desteği ile Belediye Başkanı seçilirsek, İstanbul için yapacağımız çok güzel hizmetler var. İstanbul'un sorunlarını, beklentilerini biliyoruz. Canla başla bugüne kadar 16 yıldır hükümette, bakan, başbakan kısa sürede olsa Meclis Başkanlığı görevinden sonra bu tecrübeyle İstanbul'da da güzel işler yapacağıma inanıyorum."

39 ilçede de çalışacağız

Yıldırım, seçime 39 gün kaldığını ve her gün her ilçede program yapacaklarını, gerek gittikleri ilçeler, gerekse İstanbul'un genelini ilgilendiren projeleri bütün İstanbullularla paylaşacaklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim mesajımız şu: İstanbul'un Türkiye’nin özeti olduğunu söylüyoruz. 81 ilden bütün hemşehrilerimiz İstanbul'da. Dolayısıyla İstanbul Türkiye'nin birliğinin ve beraberliğinin en güzel şekilde temsil etmektedir. Benim amacım, İstanbul'da nereden gelirse gelsin, ister Hakkari'den ister Sinop'tan, Hatay'dan, Edirne'den gelsin, Erzincan’dan, Konya'dan, İzmir'den gelsin, kendi memleketine olan sevgisi devam etsin ama 'İstanbulluyum, İstanbul benim geleceğim' diyebilsin istiyoruz. İstanbul aidiyetini önemsiyoruz. Bir şehrin sahiplenilmesi, o şehirde yaşayanlar tarafından ne kadar fazla olursa şehir o kadar güçlü olur, o kadar geleceğe emin adımlarla yürür. O bakımdan İstanbullu bize destek verir, belediye başkanı yaparsa öncelikli hedeflerim arasında İstanbullu aidiyetini, İstanbullu kimliğini daha da güçlendirmek olacak. Bunun için gayret edeceğim."

Türkiye'nin en önemli şehri
Yıldırım, "Uluslararası kongreler, fuarlar bakımından da İstanbul çok önemli bir şehir. Dolayısıyla İstanbul'u kalkındırmak, İstanbul'un ekonomisini büyütmek demek aynı zamanda Türkiye'nin büyümesi demek. Başka bir değişle İstanbul hapşırsa, Türkiye nezle olur. Türkiye'nin geleceğinde, ekonomisinde yeri olan bir şehir. Dolayısıyla bu şehrin mutlaka ve mutlaka İstanbul'un her bakımdan öncü rolünün devam etmesi lazım. Biz de bu kadar yıllık tecrübemizden sonra bizi biz yapan güzel İstanbul'a hizmet edeceğiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. İstanbul'un sorunlarının nasıl çözüleceğini biliyoruz." diye konuştu. Binali Yıldırım, tren 245 kilometre hıza çıktığında torununa, "Bak tren hızlandı" dedi. Torunu Ali ise "500 olsun kilometre olsun. Ama hiç hızlı gitmiyoruz." diye cevap verdi.

Gelin alacak diye tünel yapmış
Bir gazetecinin geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programındaki görüntülerini işaret ederek, "Sosyal medyada şu Ilgaz tuneli videonuz çok ön plana çıktı, izlediniz mi?" diye sorması üzerine Binali Yıldırım, gülerek, "Bir yandan ağzımızda simit, konuşturuyorsunuz. Birisi diyor ki 'Adama bak ya, gelin alacak diye tünel yapmış' diyor." ifadesini kullandı. Semiha Yıldırım ise "Başlangıçta öyleydi. Söz kestik, dönüşte yolda kaldık Ilgaz'da. Geri dönmek zorunda kaldık. O zaman tüneli kafada çizdi." dedi. AA

Yorumlar (0)

`)}});