Özcan Işıklar: Binaları satın alır meydan yaparız

Silivri Büyükkılıçlı Mahallesi’ne kazandırılan modern kent meydanı, mahalle sakinlerinin yoğun katılım gösterdiği törenle açıldı. Törende konuşan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Meydan kültürünü yaratmaya çalışıyoruz, gerekirse etrafındaki binaları satın alıyoruz, yıkıyoruz, meydan yapıyoruz” dedi

Özcan Işıklar: Binaları satın alır meydan yaparız

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın ilçe genelinde sosyal ve ekonomik canlılık kazandırmak amacıyla tüm mahallelerde olduğu gibi Büyükkılıçlı Mahallesi’nde de hayata geçirdiği meydan düzenlemeleri tamamlandı. Mahallede bulunan eski köy kahvehanesi ve muhtarlık binasının yıkılarak yenilendiği yeni meydanın açılış töreni Büyükkılıçlı sakinlerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış törenine; Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil, BBP Silivri Belediye Başkan Adayı Ramiz Aksu, Silivri Ziraat Odası Başkanı Metin Gürsu, Silivri Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Ercan, Silivri Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Ercan Çalışkan, Silivri Birleşik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nuray Koçer, Büyükkılıçlı Mahallesi Muhtarı Ahmet Mutlu, Belediye Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve muhtarlar katılım gösterdi.

Muhtar teşekkür etti
Büyükkılıçlı Mahallesi Muhtarı Ahmet Mutlu açılış programında bir konuşma yaparak; “Mahallemize böyle bir meydan kazandırdığı için öncelikle Silivri Belediye Başkanımız Özcan Işıklar’a, Silivri Belediyesi ekiplerine, burada bulunarak desteklerini hissettiren muhtar arkadaşlarıma ve mahallelilerimize teşekkür ederim. Meydanımız hayırlı olsun” dedi.
 

Meydanlar demokrasinin simgesidir

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Yerel yönetimlerin şöyle biz görevi var yapar veya yaptırır. Hem yaptıran hayırsevere hem muhtarımıza, cami dernek baş
kanımıza eski muhtarlarımıza hepsine teşekkür ederim. Camiyi yaptıktan sonra ben muhtarımıza şunu söylemiştim, bu ilk meydanımız değil, meydanlar buluşma yeridir, meydanlar kolektif yaşamın, beraber yaşamanın, bir arada olacağımız, birbirimizi göreceğimiz, bir buluşma noktasıdır, çok önemli bir işlevi var meydanların. Bir merkezidir meydan, toplanma yeridir. Demokrasilerde meydanlarda toplanır insanlar meydanlar bir simgedir. İyi günde kötü günde bir araya gelebileceğiniz, eski zamanlarda bizim kültürümüzde olan yerlerdir. Yanında caminin olduğu meydanın da şöyle bir anlamı var; bizim o güzelim Anadolumuzda yaşattığımız Müslümanlığımızda, camilerin etrafı kapanmaz. Duvar yoktur, İslamiyet’te ruhban sınırı yoktur. Eskiden camilerde vergi toplanır, nikâh kıyılır, mahkeme yapılırmış. İslamiyet en kolay, en son dindir, en kutsal olanı, en insani olanıdır. Bakara süresinin 4. Ayetinde öncekilere de inanacaksın ama Allah’ın son dinine de bu sonuncu da cennet vaad ediliyor der. Biz de camileri duvarlarla çevirmeyip, meydanlarla birleştireceğiz. Herkes gelip geçsin, herkes hocalarımız ile buluşsun, aydın din insanları ile tanışsınlar ve mübarek dinimizin ne kadar kolaylık dini olduğunu görsünler. Biz meydanımızı yaparken de cami ile beraber düşündük bunu. Etrafındaki birkaç binayı da kamulaştırıp daha da büyüteceğiz.
 

Yorumlar (0)