13.01.2019, 07:28

ABD tuzaklarına dikkat edilmeli...

Özellikle de bu Trump denilen emlakçı yahut iş adamı görünümlü adamın siyasi manevraları ve dengesizliği ; görülüyor ki Dünya’yı fazlasıyla renklendiriyor. Ancak renklerinde siyah ve kırmızıyı çok fazla kullanıyor. Siyah ölüm, yas ve matem anlamına geldiğini biliyoruz. Kırmızı da kan ve savaşı simgeliyor.
O halde bu siyasi sn.Trump öyle anlaşılıyor ki sadece dünyanın diğer ülkelerine her konuda ve her anlamda zarar verdiği gibi ABD’ye de zarar veriyor. Ekonomik ve krizlerle başı dertte yanılmıyorsam ve ufukta gelişmekte olan olaylar özellikle de iç işlerinde başı fazlasıyla derde gireceğe benziyor. Mexika da sınıra ördürmek istediği sınır duvarı ve bu duvara muhalif olanlar, dış borç tutarı yani içinde bulunduğu ekonomik kriz hayli onu yıpratacağa benziyor.
Suriyeden çekiliyoruz demeci ve kararına karşı gelenler bu fikrine katılmayanlar anlayacağınız sanki Amerikada bir kaç farklı Amerika ve dik başlı olanlar ona katılmayanlar ile verdiği demeçleri hiç’e sayanlar kendisine yine kendi üst düzey yöneticileri siyasi danışmanları bile katılmıyorken nelerin olup olmayacağı yeterince başının dertte olduğunu ve istikrarsız davranışları dengesizliği konusunda alarm veriyor.
Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ABD’nin başına gelmiş en talihsiz ve siyasetten anlamayan herşeyi allak bullak eden bir başkan olarak ABD tarihine çok negatif notlar düşürdü muhtemelen de görevden alınmayıp devam ederse çok daha fazla olumsuz notlar düşürmeye devam edecektir. Zaten atmış olduğu tweet’lerinin kendileriyle çeliştiğinden de kimliği kişiliği hakkında fazlasıyla bilgi veriyor. Çok eleştiriliyor. Çok çelişkilerle dolu davranış ve kararları da ap açık ortada. Ancak Suriye , Irak özellikle de Çin hakkında vermiş olduğu siyasi, ekonomi kararları iflas etmiş durumda.
Anlaşılan amerikada farklı Amerikalar türemiş durumda çok başlılık ve istikrarsızlıkları çok farklı kararları bunu yeterince gösteriyor. O halde çok dikkatli olmamızı gerektiren bir çok konu var.Ancak Ak Parti genel başkanı sn. Erdoğan onun maskesini düşürmüş Bay Trump’ı çok iyi tahlil etmiş olmalı ki özenle ve titizlikle yapmamız gerekenleri elekten geçiriyor. Bir şekilde onlara güvenmeyip almamız gereken önlemler alınıyor.Tuzaklarına ve kararsızlıklarına alet olmuyoruz.
Hiç bir zaman bu Trump’a hiçbir konuda güvenmeyip en sağlıklı en iyi analizleri yapmamız gerektiğini zaten çelişkili davranışları hatta hatta sergilediği davranış bozukluğu bizim siyasileri fazlasıyla dikkatli olmaya mecbur etti. FETÖ’yü iade edip etmeyeceklerini de zamana bırakmak gerekecek.Bunca çarpık ve çelişkili kararlar alan Bay Trump’a güvenmek onun açıklamalarıyla yola çıkmak ne kadar sağlıklı olur ki ? ama iadesi konusunda da bize düşen belge ve dosyalar konusunda da pasif kalmayıp yapılması gerekenleri de yapmalıyız zaten fazlasıyla yapıldığına da         inanıyorum.
Sözün kısası ABD şu dönem mayın tarlasına benziyor. Hiçbir zaman tuzaklarına düşmemekte yarar var diye düşünüyorum. Bu yüzden her zamankinden daha çok istikrarlı ve dikkatli olmakta yarar var. Fazlasıyla istikrarsız ve güven vermeyen davranışlar sergiliyorlar.

Yorumlar (0)