23.10.2018, 19:11

Açıklama siyasi olmalı

Gazeteci kaşıkçı olayı, önceki yazımızda ön gördüğümüz notaya geldi. Suudiler "konsolosluktaki başka ziyatetçilerle tartışma ve arbede sonucu öldü" dedi. "18 kişiyi göz altına aldıklarını, Suud İstihbaratının sil baştan yenileneceğini" açıkladı. Bu açıklamayı ABD tatminkar bulurken; dünya açıklamaya da, ABD'ye de itiraz ediyor. Suudi Arabistan Devleti'nin suçlu olmayacağını ima eden açıklamalar...
***
Olayın nasıl ve nerde gerçekleştiğini dünyaya kim, nasıl bir açıklamayla duyuracak?Olsa olsa; bu açıklama Türkiye'ye kaldı. Yazdığımız gibi, Türkiye'nin vereceği rapor çok önemli ve riskleri büyük.
***
Bir şeyde risk varsa; getirisi de büyüktür.Türkiye, Suudilerin işlediği bu hunharca cinayeti elbette bütün çıplaklığıyla açıklamalı, bunu da yapacağına inancımız tamdır. Ama görüyoruzki, tüm dünya cinayetten menfaat devşirmek için olayın etrafında adeta dans ediyor! Devletler arasındaki ilişkileri, tüm yönleriyle hesap ediyorlar. ABD'nin "çok kötü sonuçlar doğurur" şeklindeki açıklamasının anlamı; nasıl olur da, Suudileri bu pislikten kurtarırız? demektir. Çünkü; 100 milyarlarca $ kazancını riske etmek istemiyor. Bu açmaz nedeniyle Suudilerce yapılan açıklamayı tatminkar buluyor. Türkiye bu kadar bastırmasaydı; cinayetin hatta cinayet değil arbede diyerek, konsolosluk dışında gerçekleştiği gibi bir açıklama yapılma ihtimali kuvvetliydi.
***
Trump, "biz olmasak, iki haftada seni indirirler" dediği Suudi Prensi için; çıkarı uğruna şimdi (bir hafta sonra), "Prens iyi bir adamdır" diyor. İşte, siyaseti bu kadar çirkin yapıyorlar.
***
Peki Türkiye, nasıl bir açıklama yapmalı?Kanımca, Konsolosluk bünyesinde gerçekleşen hunharca cinayeti Suudiler inkar edemeyip itiraf ettikten sonra, biz, yapılacak açıklamada İslam Alemi'nin istikbalini ve bize düşen sorumluluğun hesabını yaparak rapor açıklamalıyız. Varsın Suudileri başkaları 'katil devlet' ilan etsin. Suudiler, ABD'nin oyuncağı iken, Türkiye kendisine yeni bir cephe açmamalı.
***
Batılılar, Ortadoğu'da yeraltı, yerüstü kaynaklar ve zenginlikler peşinde koşarken; bizim donkişotluk peşinde koşma mecburiyetimiz yok. Müslüman Halkları, gözünü iktidar hırsı bürümüş bir prens veya prensler yüzünden cezalandırmış olmamalıyız. Selam ve sevgi ile.

Yorumlar (0)