02.08.2021, 13:19

Ağaçlar hep çocuk kalır

"Bir an için görünsün diye Akdeniz,
Toroslarda ağaçlar hep çocuk kalır."

Ne güzel de dökülüvermişti Sunay Akın'ın kalbinden, şimdilerde aklıma geldikçe içimi paramparça eden bu dizeler.
Ağaçlar,  bir an için görünsün diye Akdeniz hiç büyümezken kanlı eller bir çırpıda yok etti onları! Hem de içlerinde gözü hiç doymayan insanoğlunun onlara barınacak hiçbir yer bırakmadığı onlarca canı beraberinde kül ederek!
Çamla sedirin; ladinle ardıçın; köknarla zeytinin; tilkiyle keçinin, ayıyla kirpinin, kediyle köpeğin iç içe, kardeş kardeşe, bir arada yaşadığı alanlara böylesine düşman olacak kadar hangi kin bürümüş olabilir gözlerinizi?
Aklım almıyor hatta her yeni güne "Bugün bu memlekette ne olacak acaba?" diye uyanırken her geçen gün biraz daha aklımı kaybettiğimi çaresizce izliyorum. Tıpkı bu çaresizliğin içinde boğulduğum gibi...
Hayvanlar ölüyor,  ağaçlar ölüyor, çiçekler ölüyor, insanlar ölüyor! Bu sadece can kaybı değil; bu cinayet, bu vahşet, memleketin bir daha asla nakli yapılamayacak kan kaybı!

"İnsan" sıfatında olmaktan her gün biraz daha utanıyorum ve "Keşke bu olanları çaresizce izleyebilmek yerine, o lanet kaderi yaşayan bir hayvan ya da bitki olarak gelseydim yeryüzüne!" diyorum.

Bir de "Bu yangınlara el olanların, ellerini uzattıkları her şey harlı bir ateş olsun!"

Yorumlar (0)