02.09.2018, 19:49

AK Parti’de ıslah zamanı

AK Parti'nin kan kaybetmesine neden olan konuları bıkmadan, usanmadan daha önceki yazılarımızda dile getirmiştik. Nihayet Reis, işe el koydu ve genel merkez yönetimini sil baştan yeniledi. Yapılan yenilikler çoğunluğun onayını aldı. 
***
Şimdi, AK Parti'nin, ahbap-çavuş ilişkilerinden, hemşehri takıntılarından, çıkar ve menfaate dayalı yapılanmalarından nasıl ayıklanacağı, bu olumlu değişikliklerin il, ilçe ve belediye teşkilatlarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor...İsimler üzerinde tek tek durmak yerine; göreve gelen kişilerin "back round"larına ve geçmişten gelen 'aidiyet'lerine bakarak partinin geleceğini okumak gerekir diye düşünüyorum.
***
İş başına getirilenler genel olarak, bu aziz milletin kültür kodlarını özümsemiş, kişiliğini bu yönde geliştirmiş ve siyasette kendilerine böylece yer edinmiş kimselerdir. Aldıkları görevin bilinci ve sorumluluğuyla Reis'in çizdiği rotayı Türkiye geneline yayacaklardır.
***
AK Parti il ve ilçe teşkilatlarının şu anki yapısı, mefküre, inanç ve idealizm açısından  merkez yapısı ile birbirlerine oldukça yabancı. Dava anlayışı yerelde çıkar, menfaat ve maddeye endekslenmiş durumda. Eski dinamizm ve hateketlilikten eser olmadığı gibi, dava bilinç ve şuuru da kaybolmuş.
***
Genel Merkezin fabrika ayarlarına başarı ile geçmiş olmasıyla sorun giderilmiş olmuyor. Bu başarılı çalışmayı yapan güç; il, ilçe teşkilatları ve belediyeleri de acilen ıslah etmeli. Böylece, haklı olarak muhalefetin ağzına pelesenk olan "Akp" eleştirilerinin son bulacağını, partideki kan kaybının olumlu yönde gelişeceğini düşünüyorum.
***
An itibariyle ve İstanbul başta olmak üzere, büyük illerdeki yerel seçimleri kaybetme riski söz konusudur. Özellikle de, "İstanbul'u kaybeden seçimi kaybeder" anlayışındaki seçmene kulak verme zorunluluğu var. CHP'deki liderlik kaosunu öteleme adına Muharrem İnce’nin, İstanbul için aday gösterilebileceği söylemleri oldukça fazla telaffuz ediliyor. Olası böyle bir durumda, 'fukaralık edebiyatı'nı çoğu kimseden daha iyi dillendiren CHP'nin ipi göğüslemesi şaşırtıcı olmaz. Özellikle de, Türk Ekonomisi, dövizdeki hareketlilikten kaynaklı malüm sendromu yaşarken ve ekonomik dar boğaz yakın zamanda geniş halk katmanlarını daha fazla olumsuz yönde etkileyecek iken...
***
AK Parti'de içten içe bir İstanbul adaylığı sürtüşmesi olduğu gözlerden kaçmıyor. Ancak, aday profilinden daha önemsiz sayılamayacak gerçek ise; kim aday olursa olsun mevcut teşkilat yapısıyla başarının kolay olmayacağıdır.Bu bakımdan Ak Parti, ivedilikle teşkilat yapısını ıslah etmek mecburiyetindedir.
***
Partiler, seçimlere SKM' leri ile giderler, teşkilatlar by pas edilir" savunmalarını seçmen anlamaz ve bilmez. Seçmenin gözünde 'parti adayı ve parti yöneticileri, görevlileri'nden başkası yoktur' anlayışı var. O, lokomotif görevi icra edenleri gözlemler, bunların yönetme liyakatini ölçer. Mevcut teşkilat yapısı son derecede önemli ve bunun için değişmelidir.Selam ve sevgi ile. 

Yorumlar (1)
Ömer Dikilitaş 3 yıl önce
Maalesef gidişat zannettiğiniz kadar ümit vermiyor.