16.04.2021, 06:00

Alevilerin siyasi tercihleri veya Alevileri temsil edenlerin siyasi tercihleri

Alevilik özünde mazlumun yanında olup zalimin karşısında olma şiarını benimsediği için yüz yıllardır genelde muhalif pencereden bakmıştır. Çünkü iktidar hangi siyasi görüşten olursa olsun eğer merkeziyetci bir çizgide insani değerlerden yoksun ise ve zulm ediyorsa aleviler hemen bir reaksiyon gösterip ilk başkaldıran ve direnç gösteren kitle olmuşlardır. Osmanlı'yı kuran temel yapı olan Alevi Bektaşi felsefesi, çizgisinden sapan Osmanlı'nın karşısına dikilmiş ve tüm kazanımlarının hepsini ellerinin tersi ile iterek başkaldırmıştır. Sonucunda çok ağır bedeller ödemiştir ve hala da ödemeye devam etmektedir.

Cumhuriyetin temel taşlarından olan modernizmin alt yapısını oluşturan Aleviler yine cumhuriyeti yönetenlerin yaptıkları zulmlere ve baskılara ilk başkaldıran ve yine bedeller ödeyen kitle olmuştur olmaya da devam edecektir. Çünkü bizler Kabe olarak insanı seçmişiz, Allah sevgisini insanda bulmuşuz. Her bir insan bizim kutsalımız ve Allah'ın bize bir emaneti saymışız. Bu yüzden insana zulm eden kim olursa olsun hangi düşünce olursa olsun her daim karşısında olacağız ve olmayada devam edeceğiz. Siyaset homojen bir yapı her kalıba her yere kendini dönüştürebilen bir yapı olduğu için hafıza çok fazla kalmıyor ya da insanlar alıştığı için önemsemiyor.

Bugunkü dünyada her ülkenin kendine has yönetim tarzı var ülkemizde ise siyasi parti enflasyonu var, kimin nerede olduğu hangi düşüncede olduğunu kestirmek mümkün gözükmüyor. Bugun solcu dediğiniz siyasetçi yarın sağ bir partide, dünün sağcısı bir anda sol düşünceleri payalaşarak solcuların kalbinde kahraman, din siyaseti zirveyi zorladığı bir Türkiye'de hala duruşunu ve tavrını sabitleyen binlerce yıllık felsefesini unutmayan ve satmayan tek toplum Alevi toplumudur. Alevilerin sol düşüncede olmalındaki en büyük etken 60, 70 ve 80 dönemlerindeki sol hareketin Alevilere uzattığı eli sıkı sıkıya tutmuştur. Aleviler asla kendilerine uzanan eli unutmazlar, insanlık adına kim varsa onu seçerler. Alevilerin tercih ettiği 2 siyasi parti var evet bu çoğalabilir mi? Mümkün çünkü Alevileri kullanan siyasiler artık bir yol ayrımında ya Alevilere verdikleri sözleri yerine getirecekler ya da Aleviler kendilerine başka bir yol bulacaktır. Aleviler kamuda olmak istiyor, Aleviler ülke yönetiminde söz sahibi olmak istiyor, Aleviler inançlarından ötürü dışlanmak istemiyor, sözde değil özde vadandaşlık istiyor. Bunları kim sunarsa aleviler tercihini bundan yana kullanacaktır.

Bugün binlerce Alevi ailesi perişan işsiz, çaresiz tüm kapılar kapalı. Devlette iş bulma umudunu kaybeden Aleviler iktidar yaptıkları yerel yöneticilerden beklentilerini ve taleplerini ilettiklerinde hep aynı cevap "maalesef yerimiz yok..." Yazıktır günahtır, oy istemeye geldiğinizde o insanlara umut verip hele bir seçimi kazanalım bakın sizin her isteğiniz olacak denildiğini unutup köşe bucak kaçan belediye başkanları ve randevu dahi vermeyip telefonlarını açmayan belediye başkanları çoğalmaya başladıysa sıkıntı büyük. Aleviler için sadece cemevi yapmakla Alevilerin hakkını ödeyemezsiniz. Belki kurum temsilcilerini mutlu edebilirsiniz ama evine ekmek götüremeyen binlerce Alevi ailesinin yaşadığı dramı unutturamazsınız. Bu caresiz alevilerin iki eli yakanızda bilesiniz.

Alevileri çok zorlamayın çünkü farklı secenekleri tartışmaya başladılar ve artık kazanımlarını önemsemeye başladılar. Siyasi parti tercihleri artık çoğalmaya başladı bu 5 de olabilir 6 da olabilir. Bir Metin Tarhan, bir Doğan Demir örneği her ikiside önemli simalar ve tercihleri farklı partilerde. Sanırım bu da diğer iki siyasi partiye önemli bir mesajdır. Anlayana...

Saygılarımla

Yorumlar (0)