Ambulansın giremediği yerler var

İYİ Parti İlçe Başkanı Ahmet Ünal, Şişli'nin Halaskargazi Caddesi'nden ibaret olmadığını belirterek, “İtfaiyenin ya da ambulansın giremediği sokaklar var” dedi. Şişli'nin solun kalesi olarak bilindiğini fakat 
seçmen profilinin sağ merkezli olduğunu ifade eden Ünal, “Şimdi İYİ Parti var. İddia ediyoruz yerel seçimi kazanazağız” diye konuştu.

Yaklaşan seçimlerle birlikte partilerin de hazırlıkları son sürat sürüyor. Seçime hazırlanan partilerin genel merkezinde hareketlilik olduğu gibi partilerin ilçe başkanlıklarında da büyük bir hareketlilik var. Biz de söyleşi köşemizde bu kez bir siyasetçiyi İYİ Parti Şişli İlçe Başkanı Ahmet Ünal'ı konuk ettik. Özellikle Şişlililerin yakından tanıdığı bir isim olan Ahmet Ünal hem kendini hem de ilçe başkanlığı görevini sürdürdüğü İYİ Parti'yi Damga'ya anlattı. 

Şişli'de doğup büyüyen bir isim olarak Şişli nereden nereye geldi?
Şişli deyince insanların aklına Halaskargazi Caddesi'ni gelir. Mahalle kültürü vardı ve apartman yerine tek katlı evleri vardı, bahçeleri vardı. Mecidiyeköy de her taraf dutluktu. Daha sonrasında özellikle 1999 yılından sonra apartmanlarla dönüştü. Özellikle çok katlı apartmanlara dönüştü. Normalde arsaların belli bir kısmına oturum yapılabiliyorken tamamına oturum yapıldı. Şişli o eski güzelliğini kaybetti. Maalesef şehircilik açısında fecaat bir hal oluştu. İnşallah Türkiye'de bu şehircilik anlayışı komple değişir ve güzel şehirler inşa ederiz. 

İnşaat sektöründe emek veren bir isimsiniz sektörden kısaca bahseder misiniz?
Ben ticaretle uğraştım. 1995'ten bu yana tekstil, inşaat ve eğitim alanında faaliyet gösteriyoruz. Profesyonel mimarlık yapmadım. Sektör iç açıcı bir durumda değil. Ancak 2020'de Türkiye'nin önü açılır. Hem cumhurbaşkanlığı hem de yerel seçimleri atlattıktan sonra, taşların yerine oturması biraz zaman alacaktır. 2020'de inşaat sektörünün önü tekrar açılacaktır. Yabancı satışında 1 milyon beklenti varken 100 bin adet gerçekleşti. Mütekabiliyet (karşılıklılık) ölü doğdu. Şu süreçte siyasi beklentiler oturduktan sonra yabancı talebi de tekrar canlanır ve beklenti olan 1 milyon satışı gerçekleşir ve inşaat sektörünün önü açılır.

Siyasi geçmişinizden de kısaca bahseder misiniz?
Gençliğimde Şişli'de Ülkü Ocakları Başkanlığı yaptım. Daha sonra ise Adalet ve Kalkınma Partisi'nde görev yaptım. Referandum süreci ile birlikte AK Parti ile yollarımızı ayırdım. Daha sonra İYİ Parti'nin kuruluş süreci ile İYİ Parti'nin kurucu ilçe başkanı olarak görev aldım ve devam ediyoruz.

Türkiye siyaseten tıkandı
Sayın Meral Akşener iyi olan gelsin diyor. Siz neden İYİ Parti'yi seçtiniz?

Türkiye siyaseten tıkandı ve ikiye bölündü. Bunun kesinlikle ortadan kalkması lazım. Türkiye bir çıkmaz sokağın içerisine girdi. Türkiye ya o yolu açacak ya da o yolu değiştirecek. Başka bir şansı kalmadı. Toplum hızlı bir şekilde bölünmüşlük içinde ve kavga halinde. Siyasi liderlerimiz özellikle bir liderimiz kendi tabanını konsolide edebilmek adına, sürekli gerginlikten beslenerek kendi kitlesini elinde bulundurmaya çalışıyor. Ama bu, ülkeye yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Toplumu bu kadar germek ve ayrıştırmak bana göre çok sakıncalı. Çünkü biz iyilikle daha fazla yükselmeliyiz. Bu kötülükle olmaz. Böyle bir tercihte bulunduk ve kurucu ilçe başkanı olarak bugüne geldik.

Şişli'de ve partinize olan ilgi ve alaka nasıl?
Şişli'nin hemen hemen her mahallesinde herkes beni tanır. İnsanların bizleri sevdiğini düşünüyorum. İYİ Parti olarak Şişli'de iyi bir sinerji oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bunu Şişli'deki diğer bütün siyasi kadrolar bizi görüp takdir ediyorlar diye düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte öyle görülüyor ki biz Şişli Belediyesi'ni alacağız. Çünkü partimize çok müthiş bir teveccüh var. Şişli solun kalesi olarak biliniyor ama aslında buranın seçmen profili merkez sağdır. Fakat merkez sağın ortadan kalkması ile birlikte kendilerini CHP'ye yakın hissedip oraya konumlandırdılar. Merkez sağın tekrar dirilmesi ile Şişli seçmeni adresini bulacak. Başta Şişli olmak üzere Şişli gibi birçok yerde bu böyle olacak. Çok farklı bir tablo ile karşılaşacağız. Bunu yerel yönetimler için söylüyorum, ama bunun sonucunu 25 Haziran sabahında da görmüş olacağız.

İttifaktan 400 milletvekili çıkar
Millet İttifakı ne anlam ifade ediyor sizler için?

İttifak dört partinin yol arkadaşlığı olarak devam ediyor. Türkiye'nin gidişatını beğenmeyen ve Türkiye'de birtakım değişikliklerin olması gerektiğine inanan siyasi düşünceye mensup siyasi liderler bir karar aldı. Dediler ki karşımızda bir blok oluşturuldu. O zaman biz de diğer seçmen kitlelerini birlikte hareket ettirerek meclisteki sayısal çoğunluğu sağlayalım. Ben bu ittifakın 400'e yakın milletvekili elde edeceğini düşünüyorum. İnşallah da öyle olacak.

Kur freni patlamış kamyon gibi
Size göre ülke nasıl yönetiliyor?

Psikolojik sıkıntıları ifade ettim. Ekonomik alan çok önemli. Türkiye bir nakit sıkıntısı yaşamakta ve döviz kurlarını kontrol edememekte. Freni patlamış kamyon gibi nerede duracağı belli olmayan bir kurla Türkiye ne yapacak onu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Diğer tarafta en büyük sıkıntımız adalet sistemi. Cumhurbaşkanımız ifade etti Türkiye'de adalet sisteminin sıkıntılarını. Ciddi olarak adalette sorunlarımız var, 'anneler ellerini açıp Allah'a adalet için yakarıyorsa bu ülkede problemler var' dedi. Milli Eğitim Bakanı'nın iki de bir değiştirildiği bir sistem olabilir mi? Niye bu ülkede insanlar kendi çocuklarını yabancı ülkelere gönderip okutmaya çalışıyor. Çünkü o ülkelerde kemikleşmiş bir eğitim sistemi var. Demek ki Türkiye'de çok ciddi yanlışlıklar silsilesi devam etmekte. Adı Milli Eğitim ama milli eğitim olmadığını görüyoruz. Ülkenin gerçekten bir milli eğitim politikasına ve bu politikanın da en az 25 yıllık bir vizyonla ortaya konması gerektiğine inanıyoruz. Her milli eğitim bakanı ile değişen bir sistem maalesef olmaz. Tarım ve hayvancılık... Bir ülke düşünün Gürcistan'dan ot, Bulgaristan'dan saman ithal edecek. Bir ülke düşünün Sırbistan'dan hayvan getirecek. Buğdayını başka ülkeden, Kanada'dan mercimeğini getirecek böyle bir anlayış nereye kadar gidebilir? Onun için, her alanda ülkenin çok ciddi sorunları var onun için bu sorunların tamir edilmesi gerekir.

Ambulansın giremediği sokaklar var
Yerelde ne gibi sıkıntılar yaşanıyor ve çözümleri neler?
Bazı mahallelerimizin mülkiyet problemi var. İmar Barışı denilen imar affı çıktı. İzzetpaşa Mahallesi'nde çok fahiş fiyatlarla devletin elinde olan, gerek Hazine'de gerek Milli Emlak'ta, gerek Gecekondu Mesken Müdürlüğü'nde gerekse ilçe belediyesi uhdesinde olan bu mülkiyetlerin bedelleri çok fahiş. Bunun daha mantıklı ve makul seviyelere getirilip vatandaşın ödeyebileceği noktalarda olması lazım. İzzetpaşa Mahallesi'nde mesela şu anki ederi 250-300 bin TL arasında olan daireler var. 5 katlı bir apartman. Bu apartmanın 110 metrekare arsası için belediye 1 milyon 200 bin TL bedel biçmiş. Zaten o apartmanın topunu satsanız 1,5 milyon lira. Arsaya 1 milyon 200 bin TL vatandaş nasıl ödesin? Makul ve mantıklı değil, Kuştepe Mahallesi'nde kentsel dönüşüm ve altyapı problemlerimiz var. Mesela Kuştepe'de hâlâ kanalizasyon ve yağmur sularının olduğu, her yağmur yağdığında evleri su basan sokaklar var. Alev Sokak bunlardan bir tanesi. Halide Edip Adıvar Mahallesi'nde açılmayan sokaklar var. Mesela Mecidiyeköy Mahallesi'nde Darcan Sokak ile Taşocağı Caddesi'nde hâlâ tarla tapusu vasfında olan adalarımız var. Mesela itfaiyenin girmediği, ya da ambulansın giremeyeceği, güneşin girmediği sokaklar var. 4 kat imar olmasına rağmen 15 katlı yapılar dolayısıyla cadde ve sokaklara tecavüzler dolayısıyla kaldırım genişliğinin 3 metreye düştüğü sokaklar var.

Belediyecilik anlayışınız nasıl olacak?
Şişli İstanbul'un merkezi. Dolayısıyla Şişli'nin otopark, yeşil alan, sosyal donatı gibi problemleri var. Biz İYİ Parti olarak iktidara geldiğimizde Türkiye'deki şehircilik mantığını komple değiştireceğiz. Bunun yerel yönetimlere, büyükşehir ve ilçe belediyelerine yansımasını da göreceğiz. Nasıl yansıtacağız bunu. Biz Tip Planlar yapacağız. O ilçenin, o mahallenin, o sokağın bir mimari özelliği ve mimari karakteri olacak. Şimdi bir sokağa giriyorsunuz sağdan başlıyorsunuz cephelere bakmaya her cephe birbirinden farklı. Böyle bir şehircilik olmaz. Şehircilik mantığını komple değiştirmemiz lazım. Kentsel dönüşüm mantığını da değiştirmemiz lazım. Geçmişte çıkan 4916 sayılı yasa mülkiyetlerin üzerindeki işgalcilere verilmesi yasasını tekrar ele almak lazım. 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasını tekrar ele almak lazım. Dönüşümü bireysellikten çıkarıp bölge bazlı kentsel dönüşümler yapmak zorundayız. Yoksa bu problemleri çözemeyiz. Komple kent mantığının değişmesi gerekiyor. Herkes batıda muhteşem şehirler gördük diyor. Bu muhteşem şehri de yapacak olan sensin. Bunun belki iki, üç yıllık zorlu dönemi olabilir ama o dönemden sonra öyle güzel şehirler inşa edebiliriz ki, örneklerini batıda görüyoruz. Bu bir irade meselesi. İlk birkaç yıl zorlanacağız ama gelecek nesillere iyi eserler ortaya bırakarak gitmek lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız Ziya Paşa'nın 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri' sözünü hatırlatıyor. Bu güzel eserleri bırakabilmek için de biraz zorlanmak lazım. İYİ Parti iktidara geldiğinde elinde sihirli değnek yok ki asgari ücreti 3 bin TL yapsın. Bunun belli bir süresi var.

ahmet ünal şişli iyi parti

İlçe Başkanlığı olarak neler yapıyorsunuz?
4 ay oldu ilçe binamızı açalı. Bu 4 ay içerisinde Şişli'de 25 mahallede 900'e yakın sokakta çalmadık kapı, sıkmadık el bırakmadık. Bütün esnafların tamamını gezdik, bütün STK'ları tek tek ziyaret ettik. Kendimizi ifade edecek ortamı sağladık. Onun için biz bir iddia ortaya koyuyoruz. Yerel seçimlerde biz burayı alacağız diyoruz. Vatandaşın teveccühü ve sahadaki çalışmalarımızın neticesi olarak bu iddiayı ortaya koyuyoruz. Biz imza kampanyası için mahallelerden herkesi seçim kuruluna taşıyoruz. 100 bini çoktan geçtik ve hedefimiz 1 milyon imza. Vatandaş artık Türkiye'de bir değişim istiyor. Vatandaş ilk günde 150 bin sayısına ulaşacak ve bu değişimin iradesini beyan etmiş olacak. Türkiye şartlarında 100 bin imzaya ulaşmak zor denirken biz fazlasıyla aştık.

MHP Lideri Bahçeli'nin imzalar hakkında yaptığı açıklamaya ne diyorsunuz?
Seçmene korku salmak için yapılmış bir açıklama. Vatandaşı korkutarak, sindirerek biz sizi fişliyoruz, biz sizi takip ediyoruz, biz İYİ Parti'yi ve Meral Akşener için kimler imza verdiyse bunların takipçisi olacağız, bunları zor günler bekliyor imajı vererek, nasıl olsa biz seçimi kazanacağız gibi bir düşüncesi var ya da o düşünce ile bu açıklamaları yapıyor. Türk siyaseti açısından talihsiz bir açıklama olarak düşünüyorum. İYİ Parti'nin kadrolarının siyasetten muradı bu millete hizmet etmek. Kesinlikle bu milletin olduğu yer hak ettiği yer değil. Atatürk'ün ifade ettiği şekilde muasır medeniyetlerin ötesine hızla gidebilmesi için bu milletin önünün açılması lazım. Çok sayıda devlet ve imparatorluklar kurmuşuz. Bir kere başaran her zaman başarır. Bunu diğer milletler çok iyi bildiği için bu milletin önünün tıkayabilecek her türlü hamleyi yapıp oyunu kurabiliyor. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. İmparatorlukları nasıl zirveye taşıdıysak, Türkiye Cumhuriyeti'nin başarılı olması için çalışacağız. İnşallah Bu millet geçmişte olduğu gibi çok başarılı işlere imza atacak ve özellikle İslam coğrafyasının ve insanlığın kurtarıcısı olacak. Bu konudaki inancım tamdır.

Garip binalardan kurtuluruz umarım
Şehircilik mantığında imar affının çıkması ne ifade ediyor? İşler iyiye mi gider?
n Kötüye gidecek. Bir fiili durum var. Bu durumun yasallaşması demektir imar affı. Bu 4 kat yerine 14 kat yaptı da bu ilanihaye bu şekilde kalacak demek değildir. Onlar o binayı yıktığı an tekrar 4 kat olarak yapılacak. Şu an şöyle bir problem var. Kaçak yapılardan dolayı tutanaklar tutulmuş. Encümen cezaları kesilmiş, yıkım kararları çıkarılmış, mahkemelik olmuşlar. Bir, bu kesilen cezalar ortadan kalkıyor. İki, mahkemelik süreçler ortadan kalkıyor. Üç, yarın birgün bunların yasallaştığı için mevcutta krediye uygun değil ve ekonomik açıdan hiçbir yasal anlamı yok. Bunları yarın krediye uygun hale getirmiş oluyor. Vatandaş kredi ile bunları alıp satabiliyor. Ekonomik bir değer de ifade etmiş oluyor. Ama şehircilik açısından ne olur derseniz? Bu açıdan çok fiili durumun tespitinden öteye bir şey değil. Devlet 50 milyar TL civarında 10 milyar dolar gibi bir kaynak elde etmiş olacak. O kaynak şehirlerin ve kentsel dönüşümde kullanılacak diye açıklandı. Daha sonra emekliye verilecek paranın oradan gelenle karşılanılacağı söylendi. O açıdan toplanacak paranın ne olacağını anlamış değiliz. İYİ Parti iktidara geldiği zaman bu kaynağı iyi değerlendirir ve gelecek nesillere hem İstanbullulara yakışır, İstanbul'un bu hilkat garibesi olan binalardan kurtulup güzel şehirler inşa ederiz diye temenni ediyorum.

Af ya da barış seçim yatırımı mı?
Seçim öncesi bu tür hamleler yapmayız diyordu sayın cumhurbaşkanımız. Daha önceki seçimler öncesinde biz farklıyız diyordu, erken seçim yapmayız diyordu. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin geldiği bu durum, bunları yapmaya mecbur kaldı. Çünkü daha önceki seçimlerde İYİ Parti yoktu, karşıda, merkez sağdan rakip yoktu. Ama bugün İYİ Parti'nin varlığı seçmende alternatif oluşturdu. Bundan dolayı iktidar partisine bu hamleleri yapmaya zorladı.

Ahmet Ünal kimdir?
1973 yılında Şişli’de doğan Ahmet Ünal, aslen Sivas Hafik’li. Ama doğma büyüme Şişlili bir isim. Ünal; ilk, orta ve lise eğitimini de Şişli’de almış. Ahmet Ünal, aslında küçük yaşlardan bu yana ticaretle meşgul olan bir isim. Ünal, daha sonra iş hayatında yönünü çizen Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ni bitirmiş. İş hayatına atılan önceleri tekstil sektöründe faaliyet gösteren Ünal, daha sonra inşaat sektöründe karar kılmış. Ünal, şehirciliği de bilen isimlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.