22.11.2020, 06:09

Arınç'ın dediği gibi...

Benim, sosyal yaraların kapanması, ekonomik krizin aşılması, Avrupa Birliği ve ABD'nin yeni ambargo hazırlıkları içinde olduğu şu günlerde genel bir affın şart olduğunu bir kez daha anlattığım 'Pandemi yeni mafya ve kastelli mi?' başlıklı yazımı yazdığım gün Cumhurbaşkanlığı Yüksek istişare Kurulu üyesi, Avukat Bülent Arınç, Habertürk’te yayınlanan 'Nedir, Ne Değildir?' programına konuk olmuş ve önemli açıklamalarda bulunmuş.

Burada çarpıcı açıklamalarda bulunan Arınç, hala neden tutuklu olduğu anlaşılmayan ve birçoğu seçilmiş siyasetçi olan, dağda değil, ovada siyaset yapan, gazeteci, aydın olmak üzere kendisi gibi 10 bine yakın insanın içeride olduğu gibi hapishanelerde olan Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiğini savunmuş.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitabını da okuduğunu ifade eden Bülent Arınç, Demirtaş’ın tahliyesinin sağlanabileceğini söylerken "Yargıçlar, mahkemeler, savcılar özgürlükçü düşünsünler. Bugün adalette yapılacak reformun temelinde yazmasa bile bu vardır." şeklinde konuşmuş.

Arınç, şu ifadeleri kullanmış;

"Demirtaş 3-4 yıldır tutuklu. Tutukluluk cezaya dönüşmemeli. Demirtaş ile bizim 1-2 görüşmemiz oldu. Cezaevlerinde isyanlar, açlık grevleri olmuştu. Selahattin Demirtaş'ı tanımak veya onu yargılamak için onun yazdığı ‘Devran’ isminde kitap var. Ne olur onu alıp okuyun.

Ben corona süreci içinde bunu okudum. Belki Selahattin Demirtaş hakkındaki kanaatinizi değiştirmeyeceksiniz ama Kürtler ve Kürtlerin yaşadığı travmalar üzerinde kafanızda çok şeyler değişecek.

Ben Başbakan yardımcısı iken çözüm sürecinde bazılarının tahliyesi sağlanmıştı, bunun da tahliyesi olabilir."

Öte yandan Osman Kavala hakkındaki iddianameleri de okuduğunu dile getiren Bülent Arınç, Kavala'nın da tahliye edilmesi gerektiğini savunmuş.

Evet, ABD seçimi, Azerbaycan-Ermeni çatışması ve Rusya'nın Türkiye'yi de yanına alarak Kafkasya'ya yerleşmesi ve pandeminin iyiden iyiye sıkıştırması ardından ulusa seslenişlerini arttıran ve piyasaları rahatlatmaya çalışan ama Demirtaşlara yönelik suçlamalara ve niye tutuklu olduğuna hiç değinmeyen, dün kendisine  'asker arkadaşım' diyen Bahçeli'ye de demediğini bırakmayan aynı mafya adamının bu kez muhalefet liderini tehdit etmesine dokunmayan Başkan Erdoğan'ın yol arkadaşı, eski başbakan yardımcısı, bakanı Arınç'ın dediklerini bende diyor ve ülkenin feraha ulaşmanın tek ama tek yolunun yeni reformların acilyetini ve içi dolu halde olmasının tek yolunun genel bir af olduğudur.

Bu yeni yargı reformu, adalet, hukuk, siyasi ve terör diye ortaya atılan suçlamalar dahil her türlü acı ilacın dermanı olan ülke genelinde sıkışan hapishaneleri de boşaltacak, barışı, kardeşliği yeniden yeşertecek ve 2023'ün önünü de açacak olan bir Genel Aftır diyorum..

Yorumlar (0)