17.05.2021, 06:00

Aslan kızım benim

Evet tamda böyle aslan gibi olmalı kızlarımız başka şansları yok. Hem iş kadını, hem ev kadını, hem anne, hem evlat, hem sevgili, hem de mutlu olmak. Bir bedende bütün bu sıfatlar yaşanacaksa başka şansları yok. Aslan gibi güçlü olmak zorundalar. Narin pamuklara sararak büyüttüğümüz ya da kafasını eze eze hiçbir şeye hakkı olmadığını ona biçilen görevleri yapmak zorunda olduğunu ezerek öğrettiğimiz kişiliksizleştirmeye çalıştığımız kızlarımızın içinde ki aslanın bir gün çıkması zor olmayacaktır. Bu bazen sabır bardağının dolması bazen de aslında tek gücün kendi olduğunu anlayıp kanatlarını açmasıyla olur. Eril-Dişil dengesizliğin de büyüyen kadınların kadın gibi kadın olma mücadelesinde ki gazaları mübarek olsun.

Kadınları bu kadar yoran şeyi biliyorsun

Dağılanı toparlama arzusu.

Sadece dağılan evi barkı değil

Dağılan her şeyi.

Yuvayı çocukları, gençliği dargınlığı

Kırgınlığı yaşamamayı

Geceyi, gündüzü, her şeyi.”

Frida Kahlo

Nedir güçlü kadın güçlü kadın nasıl olur? Bazı erkeklerin ürktüğü gibi tırnaklarını dışarı çıkartmış saldırmaya hazır korkutucu kadınlar mıdır? Değillerdir tabi onlar tırnaklarını çıkarmaları gereken zamanı çok iyi bilen bundan da hiç çekinmeyecek olan, akıllı ayakları üzerinde durabilen sağduyulu kadınlardır. Şikayet etmenin sadece zaman kaybı olduğunu, kendine acıyarak kaybedeceği zamanı onu rahatsız eden durumu değiştirmek için kullanması gerektiğini bilen kadınlardır. Bunun için de mücadeleden asla vazgeçmez. Güçlü kadın “kadın kısmı” diye başlayan hiçbir sözü alıp cebine koymaz bilir ki “kadın yapamaz” denilen her şeyi yapabilir. Bu söylemlere cevap verip haklılığını kanıtlamak için zaman harcamaz direk eyleme geçer ve yapar. Güçlü kadın boşanması gerekiyorsa boşanır ne ince hesaplar yapar ne de “dul kalmak” onu korkutur. Dul sıfatıyla açtığı yeni hayat sayfasında hiç kimseyle uğraşacak zamanım yok der onu risk olarak gören evli arkadaşlarını, akrabalarını hayatından silmekten hiç çekinmez. Özgüvensiz hemcinsleriyle uğraşmaktan daha önemli işleri vardır tek başına ayakları üzerinde durabilmek. Güçlü kadınlar derin, samimi, saçma sapan kalıpların esiri olmamış farkındalığı yüksek kadın gibi kadınlardır. Güçlü kadınlar çevrelerinde ki insanların akıllı, çalışkan, pozitif, dürüst insanlar olmalarına dikkat ederler. Onlara zarar verecek insanları uzaklaştırmaktan da hiç çekinmezler. Tek gücün kendi olduğunu bilir buna göre davranır gelebilecek tehlikeleri sezer adımlarını buna göre atar hep temkinlidir. İşlerin yolunda gitmeme ihtimali olduğunu hep bilir çıkış yollarını hazır tutar. Pes etmek rehavete kapılmak gibi bir şansı olmadığını bilir ona göre davranır. Kendine arkadaşlarına zaman ayırır bu onu motive eden yegane güçtür. Kendi iyiyse her şeyin iyi olacağını bilir.

Ben kadınım,

Senin istediğin gibi değil

Kendi istediğim gibi kadınım.”

Frida Kahlo

Güçlü kadın düştüğü gibi kalkmasını bilen savaşçı ruhlu kadındır, hızlı düşünüp harekete geçer. Kendiyle barışıktır ufak tefek fiziksel kusurlarını dert etmez, iç dünyalarında ki huzur, duruşunda ki güvende fark edilir. Kendine saygı duyan güzel kadınlardır. Yolları açık ola.

Ayaklar, uçmak için

Kanatlar varken

Sizi neden arayayım?”

Frida Kahlo

Yorumlar (0)