08.06.2020, 07:07

Avrupa'daki Futbol Takımlarında Türk İzleri

Avrupa’da Türk futbol takımları dışında bizi temsil eden ve içlerinde bizden bir parça bulunduran bir sürü futbol takımı var. Bugün İspanya’dan İngiltere’ye birbirinden farklı dört futbol takımı inceleyeceğiz. Onların ortak yanları içlerinde Türk sevgisi barındırmaları.

Fordingbridge Turks FC


Fordingbridge Turks FC
İsminde Türk adı geçen ilk futbol takımı olma özelliğine sahip olan Fordinbridge Turks İngiltere’de 1877 de Hampshire bölgesinde kuruldu. O zamanlarda İngiltere’de Gazi Osman Paşanın Plevne savunması dilden dile dolaşıyordu. Takımın oynadığı savunma ağırlıklı futbol Plevne savunmasına benzetilmiş ve o tarihten itibaren isimlerine Türkleri ve logolarına da ay yıldızı eklemişlerdir. Resmi web sitelerinde güçlü olan Rusya’ya karşı Türklerin verdiği mücadele üzerine Türklerin ünlü savaş ruhunun adını aldıkları ve Ruslara karşı savaşan Türk askerlerini onurlandırdıkları yazılı.

Zamanla Türkler ve İngilizler arasındaki bağlantılar gerilmiş ve 1.dünya savaşında farklı saflarda yer almışlardı. Türkler ile İngilizler Çanakkale’de karşı karşıya geldiklerinde İngiliz devleti futbol kulübünün adını değiştirmek için baskı yapmış ama içlerinde bir tane dahi Türk oyuncu olmamasına rağmen adlarını değiştirmeyi kabul etmemişlerdi. 150.yıllarını kutlayan Fordinbridge Turks takımı halen isimlerini gururla taşımaya devam ediyor.

drogheda united


Drogheda United
İrlanda’da 1845 yılında başlayan büyük patates kıtlığı nedeniyle nüfusunun dörtte birinden fazlası ölmüştü. Osmanlı Devleti öbür Avrupalı Devletler gibi bu kıtlığa sessiz kalmayarak 10 000 sterlin yardım göndermek istedi lakin o zamanlar kendi elinde olan İrlanda’ya sadece 2 000 sterlin yardımda bulunan İngiltere, bu miktarın azaltılmasını talep etti. Bunun üzerine 1 000 sterlin yardım ve 3 tahıl dolu gemi İrlanda’ya gönderildi. Ama İngilizlerin denetiminin sık olduğu Dublin yerine ondan yaklaşık 100 km uzaklıkta olan ve kıtlığın en çok etkilediği Drogheda şehrine gemileri demirlediler. Bu şekilde kıtlığın en vahim olduğu dönemde gönderilen yardımı İrlandalılar neredeyse 150 yıldır unutmadı.

Drogheda şehrinin futbol takımı logolarını Türklere ithafen hilal ve yıldız ile değiştirdiler. Maçlarda Türk bayrağı asan takım aynı zamanda Trabzonspor’un da kardeş takımıdır. Türkiye’ye gelen eski İrlanda Başkanı Mary McAleese bu konu ile ilgili “İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı ve bunun sonucunda sizin bayrağınızdaki semboller, bu güzel yıldız ve hilali bölgenin sembolü haline getirdiler. Hatta futbol takımının formalarının üzerinde de bu güzel Türk sembollerini görüyoruz. Önümüzdeki Cumartesi günü eğer Drogheda'yı ziyaret edecek olursanız Türk milli takımının sahada futbol oynadığını düşünebilirsiniz.” dedi.

deportivo la coruna

Deportivo La Coruna
Yıllar önce Barbaros Hayrettin paşa Akdeniz’de Osmanlı adına hüküm sürerken İspanya açıklarına kadar gelmişti. Galiçya bölgesinde Barbaros Hayrettin Paşaya destek veren A Coruna halkı, karşı kent olan Celta halkı tarafından hoş karşılanmamış ve onların hain olduklarını belirtmek için ‘Los Turkos’ yani Türkler lakabı takılmıştı. Aynı şekilde Celtalıllar da Portekizlere karşı gösterdikleri yakınlıktan dolayı A Corunalılar tarafından Portekizli lakabı takılmıştı. Zaman içinde Celtalılar Portekizi, A Corunalılar da Türklüğü benimsemiş ve kendi bölgelerinde dernekler kurmuşlardı.

Bu rekabet futbola da yansımıştı. Celtalılar “Türkler dışarı” gibi sloganlar paylaşırken A Corunalılar da inadına “Biz Türk’üz” gibi sloganlar paylaşıp özellikle onlarla yaptıkları maçlarda Türk bayrakları asıyorlardı. Celta Vigo takımı Fenerbahçe ile yaptıkları maçta Kürdistan pankartı açmıştı. Aynı şekilde Türk karşıtı olan Panathinaikos takımı ile La Coruna’nın yaptığı maçta da devasa bir Türk bayrağı asılmıştı. Ama her ne olursa olsun A Coruna halkı ve takımı Türk olarak adlandırılmaktan gurur duyuyor.

aek logo

AEK (
Athlitiki Enosis Konstantinopoleos)
Türkiye’nin 3 büyük takımından da eski olan AEK Türkçe anlamıyla İstanbul Spor Birliğidir. İstanbul’da kurulan takım, Lozan anlaşması gereği Türk-Rum mübadelesi sonucu İstanbul’da kalamayıp Yunanistan’a göç etmişti. Beyoğluspor’un renklerini alan takım, Fransa’da İstanbul Şampiyonu unvanı kullanılması üzerine FIFA’ya şikâyet edilip atılmaları sonucu Türkiye’ye bir daha dönmemeye karar veren Pera Futbol takımından kuruldu. Şu anda Yunanistan’ın üç büyüklerinden olan takıma ezeli düşmanları Panathinaikos tarafından ‘Turkosporo’ yani Türk tohumları diyerek dalga geçilmeye çalışılmasına rağmen kendilerindeki Türk izlerini unutmayıp bundan gurur duyuyorlar. Eğer takımın tanıtım müziklerine bakarsanız İstanbul özlemini gayet net anlayabilirsiniz. Halen maçlarında Türk bayrağı açan takım bundan gururla bahsediyor.

Yorumlar (1)
Bahar Özkesici 5 ay önce
Avrupa'da müslüman veya Türk olmadıkları halde Türk ismi taşıyan takımlar olmasına şaşırdım doğrusu. Bilgilendirici, güzel bi yazı olmuş.