İşte azmin gücü

Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı kursiyerlerinden Halil Saka, bu yıl düzenlenen EKPSS’de 98 bin kişi arasında 99.96 puanla Türkiye dördüncüsü oldu.

Bağcılar Haberleri 31.12.2020, 15:51 Gül Sert
İşte azmin gücü

Engelliler Sarayı’nda beklentilerinin üzerinde bir eğitim aldığını söyleyen Saka, “Dışarıda herhangi bir kursta bu kadar hassasiyetli ve planlı eğitim olacağını düşünmüyorum” dedi

ÖSYM tarafından bu yıl gerçekleşen 2020-EKPSS’ye (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) 97 bin 646 kişi başvurmuştu. Memurluk için engellilerin ter döktüğü sınavın sonuçları kısa bir süre önce açıklanmıştı. Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı tarafından düzenlenen ücretsiz EKPSS kursuna katılarak sınavlara hazırlanan kısmi görme ve işitme engelli Halil Saka (29), sınavdan 99.96 puan alarak Türkiye dördüncüsü oldu.

Beklentilerimin üstünde

Başarısında Engelliler Sarayı’nın büyük payının olduğunu belirten Saka, “Burada beklentilerimin üstünde bir organizasyon oldu. Bana pozitif katkılar sağladı. Ders veren hocaların bazıları benim gibi engelliydi. Bu durum eğitimim için de olumlu oldu. Birbirimizin durumunu daha iyi anlayıp ona göre eğitim aldık. Dersin yanında güzel arkadaşlıklar da kurduk. Bizde iz bırakan eğitmenlerimiz de oldu. Özellikle Melisa hocamızın engel durumumu aşabilmem adına bana çok katkısı oldu. Dışarıda herhangi bir kursta bu kadar hassasiyetli ve planlı eğitim olacağını düşünmüyorum” dedi.

Engellilere örnek olsun
Engelliler Sarayı’nın sunduğu bütün olanakları değerlendirdiklerini söyleyen Saka şöyle devam etti: “Burada yaklaşık olarak 6 ay eğitim aldım. Pandemi dolayısıyla kesintiler yaşadık ancak burada oluşturduğumuz alt yapı bizi başarıya götürdü. Burası bizim çabamızla olan bir şey değildi. Belediye başkanımız Lokman Çağırıcı’dan bize gelen ekstra bir hizmet oldu. Kendisine ve bu planlamada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Umarım buranın başarısı benim gibi engelli vatandaşlara örnek olur.”

Şu anda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Veri Hazırlama ve Kontrol işletmeni olarak çalışan Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Halil Saka, kendi mesleğini icra edeceği bir pozisyonda çalışmak istiyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?