Bakırköy'de kavga başladı

Bakırköy Belediyesi çalışanlarının Salı-Perşembe haftanın iki günü mesai saatleri dışında yaptıkları eylemde işçilere destek veren DİSK Araştırma Daire Başkanı ve CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, Kerimoğlu’nu işaret ederek “Kavga istiyorsan başımızın üstünde yeri var, kavga başlamıştır” dedi

Bakırköy'de kavga başladı

Belediye çalışanlarıyla toplu iş sözleşmesi yapmayan Bakırköy Belediyesi'nde işçilerin eylemleri devam ediyor. Çalışanların en son yaptıkları eyleme destek veren DİSK Araştırma Daire Başkanı ve CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı olan Nevzat Karataş, "Bizler iş barışından, sözleşme yaparak çalışanlarımızın haklarını almasından yanayız. Ancak bu barışçıl çağrımıza duyarsız kalan, sorunları masa başında çözmekten kaçınarak türlü açıklamalarla süreci uzatan Bülent Kerimoğlu’nun ta kendisidir. Eğer kavga istiyorsan başımızın üstünde yeri var, kavga başlamıştır" dedi. Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube üyeleri de üç yıldır yapılamayan toplu iş sözleşmesi nedeniyle birçok hak kaybına uğradıklarını açıklayarak "Bıçak kemiğe dayandı. Bunun tek çözümü de toplu iş sözleşmesi yaparak uzlaşma sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

Sigortaları eksik yatırdı

DİSK Genel-İş İstanbul Avrupa Yakası 2 Nolu Şube Başkanı Adil Çiftçi de yaptığı açıklamada eylem mücadelelerinde kendilerine destek verenlere teşekkür etti. Çiftçi, "Yıllardır çalışan işçi arkadaşlarımızın toplu sözleşmeleri için uğraşıyoruz. Çalışma Bakanlığı’ndan defalarca aldığımız yetkiye rağmen, belediye yönetimi yetki talebimize karşı çıkarak süreci uzatmaktadır ve mağdur olan çalışan emekçilerimiz olmuştur. Toplu sözleşmemizin olmamasından dolayı kuralsız ve güvencesiz çalışma devam etmektedir. Pandemi ile birlikte hükümetin çıkardığı ve en çokta muhalefetin eleştirdiği ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ için ilk sıraya giren Bakırköy Belediyesi, yüzlerce işçi arkadaşımızın sigortalarını eksik yatırmış, asgari ücret altında bir ücretle çalıştırarak bir mağduriyete daha sebep olmuştur. Eşit işe eşit ücret adı altında kazanılmış hak olan maaşlar düşürülmüş, günlük yemek ücretleri 5 liraya çekilmiştir" eleştirisinde bulundu.

İşçiler istifaya zorlandı

"Hakkını arayan ve mesai saatleri dışında sendikal faaliyetlere katılan arkadaşlarımız işten atılmış, bazı arkadaşlarımızın görev yerleri değiştirilmiştir" diyen Çiftçi, "Tek taraflı disiplin kurulu ile işçilerin savunma hakkı ellerinden alınarak, keyfi uygulamalar yürürlüğe sokulmuştur. Belediye Başkanı talimatı ile müdürler odalarına çağırdıkları işçi arkadaşlarımıza zorla ve baskıyla evrak imzalatmış, sendikadan istifaya zorlamıştır. İşçilerin iş ayakkabıları ve iş elbiseleri verilmemiştir. Yeterli koruyucu ekipman personele dağıtılmamıştır. Kullanılan araç, gereç ve ekipmanlar, tüm belediyelerin ve hatta çağın gerisinde kalmıştır. İşçiler sokaklarda üstlerini değiştirmektedir. Bazı bölgelerde işçilerin soyunma yerleri dahi yoktur. Bu sebeple, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliğiyle birlikte işçiler risk altındadır. Bilgisi ve onayı olmadan başka kurumlara tayin edilen, devredilen arkadaşlarımızın da ayrıca sıkıntıları vardır. Kısacası Bakırköy’de artık bıçak kemiktedir arkadaşlar" ifadelerinikullandı.

Tepkimiz büyük olacak

Adil Çiftçi’nin açıklamasının ardında eyleme destek verenler ve çalışanlar Bakırköy Belediyesi önüne yürüdü. Ayrıca DİSK /Genel İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun müdürleri aracılığı ile çalışanlara uyguladığı zorunlu istifaların kabul edilecek bir şey olmadığını söyleyerek, baskılar devam ederse tepkilerini de en büyük şekilde vereceklerini ifade etti. DİSK/Genel İş Sendikası Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan, Türkiye'nin dört bir yanında Bakırköy Belediyesi'nden çok daha düşük bütçeli belediyelerle yüzlerce sözleşme yaptıklarını, İstanbul'da ki sözleşmelerin bazen sıkıntılı, bazen sorulu ama sonuçta masada başında emekçilerin lehine sonuçlandığını belirtti. Çalışkan, Bakırköy Belediyesi’nde ise ‘yetki itirazı’ denilen ucube ile uğraştıklarını, bu itirazın da emekçinin hukuksuzluğundan değil, yöneticilerinin kölelik düzeni ile çalışmaya devam etme arzusundan kaynaklandığının altını çizdi.

Siyasilerden işçilere destek

Üç yıldır masaya oturamadıkları için haklarını alamayan çalışanların yaptıkları eyleme birçok siyasi ve STK da destek verdi. CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Nevzat Karataş, Tüm Bel Sen temsilcileri, HDP Bakırköy, TKP Bakırköy, Sol Parti, TİP temsilcileri, DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Toplu Sözleşme Daire Başkanı Çetin Çalışkan ve geçmiş dönem Bakırköy ve İBB Meclis üyeliği yapan İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu işçi eylemlerine destek verenler arasında yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?