Başakşehir'de iyilik zamanı

"Tedbir hayat kurtarır" sloganıyla yola çıkan Başakşehir’de İyilik Zamanı (BİZ) projesi ekipleri, engelli vatandaşları ve ailelerini olası bir depreme karşı bilinçlendirerek evlerindeki eşyaları sabitliyor.

Başakşehir'de iyilik zamanı

Başakşehir Belediyesi, deprem hazırlık çalışmaları ile engelleri bir bir kaldırıyor. Başakşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği ve kısa sürede iyilik seferberliğine dönüşen Başakşehir’de İyilik Zamanı (BİZ) projesi kapsamında ‘engelsiz tim’ oluşturuldu. Ekipler, Başakşehirli engelli vatandaşları depreme karşı bilinçlendirmek için harekete geçti. Olası bir depremde can ve mal kayıplarını en aza indirmek amacıyla yola çıkan Engelsiz Tim, ilk etapta ilçe genelindeki 104 görme engelli vatandaşın evinde eşya sabitleme çalışması gerçekleştirilmeye başladı.

Tedbir hayat kurtarır

Engelsiz Tim ekibinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Gönüllü Temel Afet Bilinci ve Yapısal Olmayan Tehlikeleri Azaltma Eğitmeni (YOTA) Dilek Ergen, "tedbir hayat kurtarır" sloganıyla yola çıktıklarını söyledi. Ailelere deprem anında yapılması gerekenler konusunda bilgi verdiklerini söyleyen Ergen, "Ziyaretlerimiz sırasında vatandaşlara deprem öncesinde kendi önlemlerimizi alabileceğimizi ifade ettik. Bu bağlamda yapılacak ilk iş evlerdeki hareketli eşyaların sabitlenmesi. Biz de proje kapsamında hareketli eşyaların sabitlenmesini de sağladık” diye konuştu.

Güvenli ev için tavsiyeler

Engelli birey veya ailelerinden gelen talepler doğrultusunda harekete geçtiklerini belirten Ergen, “Teknik arkadaşlarımızla beraber tespit ettiğimiz eşyalarda neler yapmamız gerektiğine bakıyoruz. L profiller ile dolapların montajını gerçekleştirerek dolap kapaklarına kilit takıyoruz. Ailemizin güvenli yaşam alanını oluşturduktan sonra evden ayrılıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Eşya sabitleme noktasında tavsiyelerde de bulunan Dilek Ergen, "Bunun için ağırlıkları ve ölçülerine göre uygun profiller kullanılması gerekiyor. Daha sonrasında kütüphanelerimiz varsa, kitaplıklarımız varsa bunların önüne eğer kapaksızsa gergi raflar kullanılabilir. Kapaklı raflarımıza çocuk güvenlik kilitleri diye tabir ettiğimiz yöntemler de kullanılabilir. Ancak dolapların içerisine kaydırmaz örtüleri yerleştirebiliriz. Yer değişikliği yaparak bile önlem alabiliriz. Camlarımız çok tehlikeli. Evdeki yaşam alanımızın bir kısmı camların önündeki koltuklarda geçiyor. Bunların yeri değiştirilmeli” ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?