26.10.2020, 06:24

Başkan kravatı çıkaracak mı?

Bir gerilip bir barıştığımız Yunanistan'ın eski Başkanlarından olan Çipras'ın seçildikten sonra yemin töreninde" uyulması gereken kurallar var" denerek mecliste kravat takıp İncil'e basması istendiğin de "Ben Koministim seçim vaadimde de söylediğim gibi kravat takmayacağım ve seçilmiş insan olduğum için insanları kandıramam" diyerek sistemin koruyucularınca dizayn edilmek istenmesine karşı çıkarak, meclise kravat takmadan girip, İncile el basmadan yemin etmesini daha unutamadığımız şu dünyada 18 yıldır iktidarda olan ve "dediği dedik, öttürdüğü düdük" olan Başkan Erdoğan son meclis toplantısında eğitim sistemi başta olmak üzere bir çok konuda başarısız kaldıklarını itiraf ediyordu.

Aynı Erdoğan adına Barış süreci denen ve insanların ölmediği bugün batak durumunda olan ekonomiye can veren paraların dağa taşa kurşun olarak değil, ilaç olarak sarıldığı günlerde de aynı şeyi söylemişti. Ve Dolmabahçede ki masayı tekmelemişti.

Daha sonra bugün terörist denilen dünkü cemaatçi ile birlikte oldukları için "Allah bizi affetsin" demişti. Sonrada yine yıllarca Belediye Başkanlığını yaptığı İstanbul'a ihanet ettiklerini itiraf etmiş; "Dikey gökdelenler değil, yeşillikler içinde yatay mimari olmalıydı" şeklinde başka bir itirafta bulunuyordu.

Aynı Erdoğan Atatürk'ün kurduğu bir sistemi, onun isminin geçtiği yerlerdeki levhaları kaldırarak, değiştirmek isterken asıl hedefi olan laikliğin diğer bir simgesi olan kravatı takmaya devam ediyordu.

Kim ne derse desin benden daha yakışıklı, bir o kadarda giydiğinin yakıştığı güçlü bir lider olarak bilinse de Kominist Çipras kadar olamıyor. Öenrgelere serbest kalan kamuda baş örtüsünü kanunlaştıramadığı gibi şapka devrimiyle birlikte Türk kültüründen gelen kravat kültürüne de uymuştu.

Yani kısacası İran ve Ortadoğu ülkelerinin giyim kültürü olan modeldeki sistemden uzak Atatürk'ün getirdiği sisteme uygun, kravatlı halimizle değiştirmeye çalışırız ne yapılırsa yapılsın değiştirilemeyen şu Atatürk sistemini...

Haa unutmadan cuntaların bir eseri olan Anayasa mahkemesinin de aynı kravat gibi sistemin bir kolu olduğu meclis Başkanının son açıklamasında bir kez daha teyit edilmiştir şu kravatlı sistemde...

Yorumlar (0)