Mehmet Murat Çalık: Ucuz Whatsapp kahramanları

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, kentsel dönüşüm hakkında önemli açıklamalarda bulundu. "İnsan hayatının olduğu yerde siyaset yapmasın hiç kimse" diyen Çalık, Gürpınar'da devam eden dönüşümle ilgili "Yerel siyaset yine durmuyor. Vatandaşlarımızın kafası karıştırılıyor. Protokol imzalamayın, size avukat desteği sağlayacağız gibi WhatsApp gruplarında ucuz WhatsApp kahramanları var" ifadelerini kullandı

Mehmet Murat Çalık: Ucuz Whatsapp kahramanları

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, katıldığı bir TV programında Gürpınar Siteler Bölgesi 1. Etap Kentsel Dönüşüm sürecine ilişkin önemli bilgiler verdi. Programdaki konuşmasına 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutlayarak başlayan Çalık, insan hayatının siyaset üstü düşünülmesi gereken bir kavram olduğunu belirtti. Konuşmasının devamında KİPTAŞ işbirliğiyle kentsel dönüşümü bir an önce gerçekleştireceklerini dile getiren Çalık, "Biz burada dönüşümü gerçekleştirmek için 2014 yılından beri mücadele ediyoruz. Benim tek derdim var, o riskli yapılarda komşularımızı oturtmamak. Bölgede bulunan yapılar, depreme ihtiyaç duymadan yıkılabilecek kadar dayanıksız. Ben rica ediyorum, bütün Beylikdüzü Belediyesi Meclis üyelerine sesleniyorum gelin insan hayatı üzerinden siyaset yapmayın" ifadelerinde bulundu.

Dayanıklı hale getirelim

İstanbul'da depremin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu aktararak sözlerine devam eden Çalık, "Beylikdüzü'nde 1999 yılı öncesi yapılan stoklarda korozyona uğramış ciddi bina stoklarımız var. Depremin şiddeti binanın dayanma gücünü çok etkiyor. Biz istiyoruz ki kenti dayanıklı hale getirelim. Gerek pandemiye karşı gerekse afetlere karşı insanların sosyal, kültürel hayata katılımı açısından daha dayanaklı bir kent oluşturma gibi bir çabamız var" açıklamasını yaptı.


İnsan hayatı söz konusu

Çalık, bundan sonra izlenecek yol konusundaki soru üzerine, "Bir binayı yıktık ikinci binayı yıkacağız. Hemen ruhsat sürecine başlayacağız. Uzlaşan vatandaşlar KİPTAŞ protokollerini imzalayacak, uzlaşmayanlar için ise yasanın tarif ettiği hususlar var. Acil kamulaştırma da bunlardan bir tanesi. Biz bu kentsel dönüşüm sürecini hayata geçireceğiz. Burada insan hayatı söz konusu. İnsan hayatının olduğu yerde siyaset yapmasın hiç kimse. İnsan hayatını kurtarmadın mı yaptığın diğer işlerin hiçbir kıymeti yok. İnsan hayatı üzerinden siyaset yapılmaz" değerlendirmesinde bulundu.


Bu işten herkes sorumlu

Başkan Çalık, kentsel dönüşüm için canla başla çalıştıklarını belirterek, "Gürpınar'da kentsel dönüşüm sürecini sağlıklı yürütmek adına çözüm ofisini kurduk. İnsanlara bunu anlatmaya gayret ediyoruz. Üzüldüğüm bir nokta var, yerel siyaset yine durmuyor. Vatandaşlarımızın kafası karıştırılıyor. Protokol imzalamayın, size avukat desteği sağlayacağız gibi WhatsApp gruplarında ucuz WhatsApp kahramanları var. Bütün toplantılarıma davet ediyorum kendilerini. Gelin bu işe birlikte çözüm bulalım. Bu sadece benim sorumluluğum değil. Ben göçük altında vatandaşlarını aramak isteyen bir belediye başkanı olmak istemiyorum. Gelin bu çözümün bir parçası da siz olun" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?