28.06.2020, 07:49

Beylikdüzü'nde kesilen çınar ağaçları ve yok edilen yeşil alan

E 5'ten Beylikdüzü’ne girdiğinizde, göbekten itibaren hemen Atatürk Bulvarı başlar. Bu bulvarın iki tarafında da 15 metrelik yeşil bant (alan) vardır. Bu girişin sol tarafındaki 15 metrelik yeşil bant başta Bey City iş merkezinin önüne yapılan otopark ile yeşilden çıkarıldı. Sonra Yapılan Cumhuriyet Mahallesi muhtarlık binası bu yeşil alanın bir bölümüne yapıldı. Ardından gelen Bey konakları Sitesi ve Cahit Zarifoğlu Lisesi okul bahçesi bu sol yandaki yeşil alanın büyük ölçüde yok olmasına neden oldu.

Beylikdüzü girişinden Atatürk Bulvarının sağ tarafında boydan boya Bizimkent Sitesi uzanır. Bulvarla yol arasında Bizimkent yan yolu yer alır. Bu yan yol geliş gidiş araç trafiğine açık ve yan yolun her iki tarafında da, otopark sıkıntısı çeken Bizimkentliler araçlarını park ederlerdi.

 

Bey Cty iş merkezi yapılırken buradaki 15 metrelik yeşil alanın yok edilmesi, inşaata emsal vermede kullanılması için çok çaba sarf edildi. Ama duyarlı Beylikdüzü ve özellikle Bizimkentlilerin mücadelesi ile buna müsaade edilmedi. Sonunda bir şekilde soldaki yeşil bant yok edildi ise de sağ tarafa dokunulmadı. Bu sağ tarafta 25 – 30 yıllık çınar ağaçları, çam ve akasya ağaçları vardır. Ayrıca çeşitli bitkileri ile burası çok güzel bir yeşil alandır. Atatürk Bulvarının sağ kaldırımından yürüdüğünüzde, bu ağaçların gölgesinde yürürsünüz.

Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde bu sağ taraf ile ilgili bazı çalışmalar oldu. Bu yerin yakınında bulunan (yolun karşısı) Fatih Sultan Mehmet Camiinin yanındaki meydanın altına otopark yapacaktı ve yolun sağındaki yeşil alana doğru alt geçitlerle giriş çıkış verecekti. Bizimkentliler buradaki otoparkı ücretli kullansınlar diye. Çünkü bu otopark yap işlet modeliyle yapılacaktı.

O zamanlar bu proje uygulanamadı zira Atatürk Bulvarı ve çevresi Büyükşehir Belediyesine ait bölgeydi. Onlar da izin vermedi.

Bugün Büyükşehirin başında Ekrem İmamoğlu var. Eski yardımcısı da Beylikdüzü Belediye Başkanı.

Şimdi bir proje başlattılar. "Atatür Bulvarındaki trafiği rahatlatma ve yan yol ile kavşak düzenlemesi.” Buraya asılan yazıya göre; “Bulvarda trafik rahatlayacak. Yan yolda yapılan düzenleme ile Bizimkentlilere otopark kazandırılacak ve buradaki yeşil alan da kaliteli Çınar ağaçları dikilerek güzelleştirilecek."

Bu proje Bizimkent’in alt ucundan, Buz Pisti tarafından başladı. İlk önce bu baştaki ilk çınar ağacına dokunmadılar ama yanındaki 25- 30 yıllık çınar ağaçları önce budandı. Sonra gecenin birinde köklerinden sökülerek yok edildi. Buradaki yeşil alan dozerlerle yok ediliyor. Kaldırımlar genişletiliyor, geliş gidiş olan yan yol tek yöne düşürülüyor. Sanırım bir de bisiklet yolu yapılıyor.

Yol boyunca kesilecek daha çok çam ve çınar ağaçları var. Bunların akıbeti diğerleri gibi olur diye video ve fotoğraf çektik.

Burada yapılan iş tam manasıyla “alınan abdest ürkütülen kurbağaya değmedi” meselesidir. Yazık oldu bu kesilen ağaçlara ve yok edilen yeşil alana. Boşa harcanan onca para da cabası.

Beylikdüzünde yaklaşık 20 yıldır bir yaşam vadisi yapılıyor. Vehbi Orakçı döneminde projelendirilen ve dolgu yapılan, bir bölümüne ağaçlar ekilen yerdeki çalışma Yusuf Uzun döneminde devam etti ve ilk etabı Ekrem İmamoğlu döneminde bitirildi. Şimdi 2. Etabı bitti. 3. Etap çalışması başladı.

Burada yeşil alan yaratılıyor diye kent merkezinde, Bulvar üzerindeki yeşil alanı yok etmenin savunulacak tarafı olamaz. Burada yapılan tam bir çevre katliamıdır. Yapılan işin %80 gereksizdir. Ve ihtiyaca göre planlanmamıştır.

Ben kısa bir yazı yazıp Faccebook’ta paylaştım. Yazımda yapılan işin yanlışlığını ve çevreye verilen zarara dikkat çektim. Buradaki işin kimlerle istişare edilerek yapılmasına karar verildiğini de sordum. Bizimkent’in yöneticileri ve Bizimkent Çevre Derneğinin duyarsızlığını da kınıyorum. Bizimkent’in bazı yöneticileri beni aradı, bir ikisi bana facce den yazdı.

25-5- 2020 de Dernek ve site yönetiminden bazı kişiler Beylikdüzü Belediye Başkanı M. Murat Çalık ile görüşmüşler. Belediye bu görüşmeyi haber yapmış ve basına göndermiş. Yapılan açıklamada; toplantıya katılanların ne tür itirazları olmuş hiç bahsedilmiyor. Belediye başkanının yapılan çalışma ile ilgili onları bilgilendirdiği yazıyor. Belediye Başkanı burada ağaç kesildi diyenlerin yalan söylediklerini iddia etmiş.

Ben kesilen ağaçların şahidiyim. Koca 3 çınar kesildi. Çınarların yerine taş duvar örüldü. O bölgede tek çınar ağacı kaldı, o da en baştaki. Yapılan çalışma ile orası tarumar edilmiş. O güzelim alanın her tarafı beton ve taş yığınına dönüştürülüyor.

Bu yapılan yanlıştır. Taksim’de tek bir ağaç kesildi diye çevreciler ayağa kalktı. Burası Gezi Parkı değil ama Bulvar üzerindeki 15 metre genişliğinde 1.500 metre uzunluğunda bir bulvar. Buraya yazık değil mi?

Bu yanlıştan dönülmeli ve burası eski haline getirilmeli. Taş duvar güzellik katmaz. Beton güzel değildir. Yapacağınız bisiklet yolu bu güzelim yeşili yok etmeye değmez. Kaldı ki burada bisiklet yolu zaten vardı. Şimdi o da yok ediliyor.

Bu bir yeşil katliamıdır. Bu feci bir israftır. Bu yapılanı halk unutmaz.

Yorumlar (0)