13.06.2021, 06:16

Bir insana değer vermek

Ben istiyorum ki yorulmadan, yormadan yaşayalım. İçimizde şüphe olmadan sevip sevilelim, Beraberken de özgür olunabilsin. İnsanlar birbirlerini “onu neden yaptığını biliyorum” diyebilecek kadar tanısınlar. Kalbinden emin olarak yaşamanın güzelliğini elimizin tersiyle itmeyelim.

Sana değer vermeyenlere üzülmenin bir süresi vardır. O süre bittiğinde kendine saygı duyman gerektiğini öğrenirsin, mantığın konuşur. Kendine saygı duydukça, hak etmediğine inandığın, değersiz hissettiğin yerden kalkıp gitmeyi öğrenirsin. Yürümeyi öğrenmek böyle bir şey.

Samimi olmayan öfkeyi bile sevemiyorum. Boş bakışları, bahaneleri, ben aslındaları, aklınızla dalga geçer gibi kurulan cümleleri, unuttumları, düşünmeden atılan adımları ve hesaba katmadan baştan savma davranışları da. Samimi olmayan hiç kimseyi ve hiçbir şeyi sevemiyorum.

Olgunlaştıkça insan ilişkilerinde önceliklerin de değişiyor. Şu an benim için en önemlisi huzurlu hissetmek, beni yormayan yıpratmayan insanlarla olmak. Hayattaki yüklerimizi, dertlerimizi paylaşmak, her yönden birbirimizin hayatını kolaylaştırmak."

Kısaca: İnsan seçimlerinin ürünüdür. İnsanın seçimlerini belirleyen ise duyu organlarının dışarıdan bir takım uyarıları algılaması ve zihnin bu uyarılar üzerinde bir takım işlemler yapması sonucu oluşur. Okumak, ilim sahibi olmak bu uyarıcılar ve algılar üzerinde hâkimiyet kurmamızı salar. Böylece insanın en özgür olması gereken yanı olan beyni, onu esir eden zincirlerinden kurtulur.

Bir insana değer vermek,

Özen göstermek

Ona kıymetli olduğunu hissettirmek de bir "Kültürdür"

Bunun eğitimi yoktur,

Kitaplarda yazmaz.

Yolu "İnsan" olmaktan geçer. . .

Yorumlar (12)
Erdal dumankaya 1 ay önce
Kıymetli hanımefendi harika tespitler insana hayata dair önermeler Muhteşem... saygıyla..
Edebi Metinler Fanzin 1 ay önce
Bir insanı sevmeyi ne güzel anlamışsınız.
Yazılarınız da Edebi ve derin anlamlar taşıyan, sade ve öz anlatım. Harikasınız
Şeyda Şuheda 1 ay önce
Tatlım yine döktürmüş ün.
Ben seni seviyorum.
Yazın harika gecen haftada yoktun ????
Amine Demir 1 ay önce
Sana değer vermeyenleri silceksnki huzurlu hayatına devamedebilesin yorumunuzu çok beğendim Gönül Hanm
Leyla Yaşar 1 ay önce
Harika bir yazı mest oldum.
Koray Baki Bulut 1 ay önce
Güzel tespitler, hayata bakış açınız bayıldım.
Mehmet Nazif Doğruel 1 ay önce
Kaleminizden dökülen satırlardan, sevgi çalıyor. Yazılarınızı okumak mutlu ediyor. Fikirleriniz bilginizi ne kadar çok olduğunun göstergesi. Harikasınız
Güler Şahin 1 ay önce
Yüreğinize sağlık, kaleminize sağlık ...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın