29.10.2018, 07:34

Bir ülkenin aynası haberlerdir

Birkaç köşe yazmıştım seviyesiz siyasiler başlıklı. İnanın yazarken de üzülmüştüm yazmak da istememiştim ancak seviyesizlikleri argo konuşmaları kavgaları hatta ağıza alınmaz küfürleri ve irtifa kaybeden seviyelerinden ötürü yazmıştım. Artık pişman duymamakla az bile yazmışım diyorum kendi kendime.
Bu siyasi muhteremler milli iradeye sahada seçim arefelerinde sık sık bol keseden vaadlerde bulunuyorlar cek, caklı gelecek zaman ekiyle konuşuyorlar. Daha sonra işte onları yazmaya irdelemeye yahut masaya yatırmaya bile gerek kalmıyor. Sanki haşa asla asla bu tür vaadlerde bulunmamışcasına gayet pişkin pişkin bilmezden geldikleri yetmiyormuş gibi tesadüfen olsa da parlementoya geldiğinde kendilerinin vermiş oldukları o efsane umut veren vaadlere sinirli ve hararetle karşı         geliyorlar.
Kimbilir belki de vermiş oldukları o vaadler sayesinde oy oranlarını yükseltip iktidar oldular. İşte gelin de bunu onlara anlatın. Hatırlamak bile istemedikleri üstelik kabul etmedikleri çeşitli yalanlarla çürütmeye çalıştıkları o vaadlerin fikir babaları da kendileriydi. Ne acı olmalı…Oltaya bir solucan takıp lüfer avlama taktiğiyle vaadlerde bulunuyorlar. Seçim sonrası ki seçimleri her kim kazanırsa kazansın. Aynı makinenin imalatıymış gibi aldırmıyorlar hatırlamıyorlar yerine hiç getirmiyorlar o vaadleri.
Üstelik de bir lütuf olmayan ve kendi hatalarından ihmalkarlıklarından hatta hatta başarısızlıklarından kaynaklanan ve milyonlarca çalışanı etkileyen sorunları hallederiz diyorlar. “Mutlaka düzeltmeliyiz ilk fırsatta bunu kanun haline getirip sizleri rahatlatacağız” diye vaad etmiş o oltanın ucundaki yem misali söylemler ne yazık ki mutsuz bir sonla sonlanıyor. Sorunlar sorunlar yumağına dönüşüyor. Bizlerin gözlerinin içine baka baka söyledikleri bu yalanlar ve toplumu kandırmaları inanın kendilerine olan saygımızı sıfır noktasına değil de eksi bölgeye götürüyor.
En iyimser bir bakışla televizyonda açıp haberleri dinleyeceksiniz çok kısa bir sürede duyduklarınızdan ve görsel olarak gördüklerinizden ötürü psikyatrik bir vaka olmanıza ramak kalıyor .Demem o ki haberler bir ülkenin aynasıdır. Epikrizidir. Yahut canlı canlı yaşayan öyküsüdür. Öldürmeler tutuklamalar hapisten firarlar. Kadına şiddet hayat pahalılığı trafik kazaları. Siyasilerin karşılıklı restleri nefret söylemleri küfürlere varan demeçleri vs çık işin içinden çıkabilirsen.
Allah için yüzünüzü güldürebilecek veya pozitif enerji verecek hiç mi bir haber olmaz olmamalı mı? Dikkat edin gözlemleyin yahut haberlere bir gözlemci gözüyle odaklanın muhtemelen çıldırırsınız. İşte onun için bu günkü köşemin adını bir ülkenin aynası haberlerdir diye koydum.G üncelliği yakalamak için nelerin olup olmadığını hatta bizlerle çok önemli kararların ama her konuda öğrenmek ve duymak için adeta haberleri dinleme mecburiyetimiz var. Çünkü atladığımız veya haberdar olmadığımız bir yasa bir kanun zamanla aleyhimize dönebilir. Ama her ne hikmetse vatandaşın mutlu olabileceği yahut lehine olabileceği haberler de hemen hemen yok gibi. Bir çok kişinin haberleri artık dinlemediklerini çok iyi biliyorum sorduğumda da tepki gösteriyorlar. Ne var ki ne izleyelim kafayı yediretecek nitelikte olan bu haberlerin nesini dinleyelim diye karşı tepkide     bulunuyorlar.
İster istemez onlara hak vermek durumunda kalıyoruz.

Yorumlar (0)