05.05.2020, 05:41

Biz daha şanslıyız

Salgın döneminde hepimiz evlerimizde iken haberlerde, internette hep şunu gördük hava temizlendi doğa ne çabuk kendine geldi!

“CREA “Enerji ve Temiz Hava Merkezi hemen araştırmalarını ortaya koydu %60 oranında dünyanın bir çok yerinde hava temizlendi, sosyal medyada capsler yapıldı “İstanbul’dan Uludağ gözüktü.” diye;

Biz Büyükçekmece’liler biraz daha şanslıydık diğer İstanbullulara göre zaten bizim temiz havamız, parklarımız, gölümüz ve hatta denize girebildiğimiz kumsalı olan sahilimiz bile var. İstanbul gibi bir şehirde bunları bir arada görmek gerçekten zor.

Mesela size bizim mahalleden bahsedeyim; Mimaroba ‘da Büyük Atatürk Parkı çevre belediyelere örnek olacak nitelikte içinde gölet, yürüyüş parkuru, golf arabasıyla gezen özel güvenliği, yaz ayların da el sanatlarının satıldığı tezgahlar ve çimlerin üstünde geceleri sinema keyfi yapabildiğimiz alan, spor tesisleri ,kafeler, heykeller; bakın buna şaşıracaksınız ama aydınlatma direklerinin üstünde panik butonu bile gördüm (ben basmadım ama bir gün deneyeceğim merak ediyorum gerçekten çalışıyor mu -ne işe yarıyor diye!)

Yazın cıvıl cıvıl olan insanların doğa ’da sosyalleştiğimiz yeşil alana sahibiz.

Doğduğumdan beri hiç ayrılmadan evimde, işimde Büyükçeme’de! Her mahallesini, her mevsimini, her yapısını ve nasıl gelişip serpildiğini her anını iyi bilirim …! Eskiden yaz sezonu başında ve sonunda yunuslar geçerdi, pelikanlar gelirdi, sahilde faytonlar bile vardı …

Bir şekilde hep güzel gelişti Büyükçekmece lakin gölün olduğu bölge hep atıl kaldı.

Ben isterdim ki imar izni olmayan o güzeli alanı belediye doğal habitatlar kursun, sürdürebilir mimariyle halka açık alanlarda ekolojik ilkelere bağlı parklar , spor alanları ,halk kütüphaneleri hobi bahçeleri, sürdürülebilir tarım alanları ile sürdürebilir ekonomimin temelleri bile atılabilir. Mesela orda yapılan ilaçsız tarım ile sürekli açık olan bir ekolojik pazar kurulsun; hem bölge halkının kalkınmasına destek olur hem de arka yüzü olan bölgenin sürdürülebilir planlama ile rekreasyon yapılarak belki de İstanbul’un ön yüzü haline getirilebilir!

Neden bizim bir Almanya’da ki gibi solar çatılı bir köyümüz, Fransa’daki gibi güneş enerji panellerini yola döşeyip elektriğe dönüştüğümüz yollarımız, Toronto’da ki atık su tesislerini dönüştürüldüğü açık hava heykellerimiz, Singapur’daki gibi biofilik insan psikolojisi için ince düşünülmüş stresten uzak hastanemiz olmasın ki! Buna benzer o kadar çok projeler var ki buradan say say bitmez. Bunların hiç birisi hayal değil seneler önce tasarlanmış uygulaması yapılmış projeler.

Zaten bu salgın sürecinde gördük ki hunharca davrandığımız dünyamız çok güzel dersimizi verdi bizlere ,ne kadar naif davranırsak o kadar hızlı bize geri dönüyor .

Binaların ana bileşeni olan çimento üretimi sırasında ortaya çıkardığı karbondioksit emisyonu ile çevreye en çok zarar veren ürünler arasında olduğunu , kalitesiz hammadde ve tasarım, üretimlerde kullanılan uygun olmayan prosesler çevre açısından risk oluşturduğunu artık ilk okul bebeleri dahil zikrediyor.

Yani demem o ki artık klasik kısa vadeli kar amaçlarının biz insan oğullunun hem ekonomimize hem doğamıza nasıl zarar verdiğini acı bir şekilde hep birlikte deneyimledik.

Ben şahsım adına Büyükçemece’nin sürdürebilir ,betonlaşmadan uzak yüksek yeşil teknolojili doğaya saygılı yapıları, biofillik her türlü projesinde gönüllü olarak destekçiyim .Sıra sevgili yönetimin” La Kasa No Papel “demeden iyi niyetli projelerini hayata geçirmelerinde…

Yorumlar (6)
Özgür 11 ay önce
Çok güzel bir yazı olmuş. Elinize yüreğinize sağlık...
Leyla 11 ay önce
Aferin sana banuş
Cumhur 11 ay önce
Bravo
Lemgarde touria 11 ay önce
MaashAllah cok degerli ve guzel bir yorum , bliyorsun ne kader seviyorum buyukcekmece de ve baska yakin mahele sahilde etc ... her seyi soylersin bu yorumda gercek bir sözü, nice nessage dear banu , buyukckmece my city i like it and i miss it too ,
Hurana 11 ay önce
Dear Touria
I’d glad to seeing ur beatiful comments and i know how do u love Cekmece we all wanna best wishes to being better cekmece may be in future but first we must give possitive porposal to admistartion to how be a leed & sustainable district
Keep in touch
Nihat Yazıcı 11 ay önce
Tebrikler çok beğendim, devamını bekliyoruz, teşekkürler.