28.11.2020, 05:58

Biz de mi sömürelim?

Gazeteci Meslektaşım Özkan Karakaya'nın hayata göz yuman babasının cenazesine katılıp, döndüğümde açtığım Whatsapıma gelen bir mesajı okurken bu mesajı atanın mevcut iktidarın yandaşı, hatta gönüllü trolü olduğunu bildiğim den kendi kendime gülümsedim.

Çünkü bu arkadaşların A Haber başta olmak üzere Havuz medyasının her gün her saat hatta gece yarıları bile yaptıkları beyin yıkamalarının gün geçtikçe nasıl etkisini gösterdiğini bir kez daha anlıyor ve bu etkide kalanların dünyayı düşman olarak ilan edip, sınır ülkelerimizle başta olmak üzere neredeyse tüm dünyaya savaş açan iktidarın hep haklı olduğunu sanıp, giydikleri kefenlerle kendisini devlet sayan iktidarlarının haklı olduğunu ve üzerine toz kondurtmadıklarını ortaya koymaktaydı.

Evet, parlamentosunda Karabağ ile ilgili yeni bir karar alan Fransa'nın, Libya'ya giden gemiye baskın yapan Almanya'nın, ABD'nin de içinde olduğu birçok ülkenin eski sömürgesi olan İngiltere'nin kısacası tüm Avrupa ve Amerika'nın dünyaya yön veren teknolojik ve silah güçlerinin yanında hak, hukuk, adalet ve insan haklarına bakışını göz ardı edip, sağlık sisteminin çökmediği belirtilen ama Coronalı ülke sıralamasında bir anda dünya ülkeleri arasında 3. sıraya  yerleşen ülkenin Afrika, Ortadoğu, Kafkasya'ya yönelik çıkışlarını haklı görürken adeta onlar yapıyor da biz niye yapmıyoruz dercesine paylaşımlar yapıyorlardı. .

Evet, herkesin bildiğini yeni bulunmuş gibi paylaşan bu trollerin en son attıkları paylaşıma baktığımıza da 'Fransa'ya bunları yaptığı için kızıyor , biz yapmaya kalktığımızda da niye kızıyorlar?' dercesine whatsapıma atılan son mesaj ve kendileri gibi beyni yıkananların vağ, vağ yada vay beeee dedirten o yazı..

AFRİKA'DAKİ SÖMÜRGELERİ OLMASA

FRANSA 3.DÜNYA ÜLKESİ OLURDU!

Böyle demiş eski Fransa Başkanı Chirac 2008’deki bir konuşmasında. tekrarlayalım: "Afrika olmasaydı, Fransa 3. dünya ülkesi olurdu." Bu konuşmanın nedeni Fransa’nın Afrika’daki eski sömürgelerine bağımsızlıklarını (!) verirken imzalattığı 11 maddelik koloni yasaları. Fransa, eski sömürgesi olan 14 Afrika ülkesinden koloni vergisi adıyla hala (evet hala) yüklü miktarda vergi alıyor.

Bu 14 Afrika ülkesinden Fransa’nın kasasına yılda yaklaşık 500 milyar dolar para giriyor. Sadece bununla sınırlı değil, çok daha fazlası var. 14 ülke, yurtdışındaki paralarının %85’ini Fransa Merkez Bankası’na yatırmak zorunda. Yıl içinde ihtiyaç duyarsa %15’ini ancak alabilirler. Daha fazlasına ihtiyaç varsa, yüzde 65’e kadar olanını Fransız Merkez Bankası’nın faiziyle ancak alabiliyor (kendi parası için faiz ödüyor)

Koloni yasaları gereği ülkede çıkan madenleri ilk olarak Fransa’ya sormak zorundalar. Fransa istemezse başka ülkeler alabilirler. Ülkedeki tüm ticari ve askeri alımlarda, ihalelerde Fransız firmaları öncelikli olmak zorunda (yasa gereği zorunlu) . Bunları kabul etmeyen devlet başkanları ya öldürüldü ya da darbeyle uzaklaştırıldı. Afrika’daki darbelerin yüzde 61’i bu 14 ülkede oldu.

Chirac ne demişti tekrar hatırlayalım: "Afrika olmasaydı, Fransa 3. dünya ülkesi olurdu."

Fransa’nın önceden sömürgesi olan Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon, Fransa’ya hala sömürge vergisi ödeyen ülkeler.

Fransa anlatıldığı gibi “medeniyetin beşiği” değil; sömürgeciliğin, hırsızlığın ve haksızlığın başıdır. Şimdiki parlak zenginlikleri başkalarının gözyaşları üzerinde kurulmuştur.

Evet, bu doğruda peki bizde mi bunu yapıyoruz da Fransa başta olmak üzere hala yönümüz sizde dediğimiz Avrupa, Amerika bize kızmakta...

Bilmem ama yukarıda anlatılanları okuduğumuzda benimde beynim karışıyor, acaba bizde yaptık da ondan mı Afrika, Ortadoğu hatta Çin seddine kadar giden atalarımız gelen tepkiler ve oradaki halkların Fransa başta olmak üzere bizden sonra oralara gelenleri daha adaletli, insan haklarına saygılı görüp onlarla kurdukları iş birlikleri sonucu bizi atlara bindirip, geri gönderip, Anadolu'ya geri yolladılar diye düşünmeden edemiyorum ..

Yorumlar (0)