26.12.2017, 06:33

BM Genel Kurulu

21 Aralık 2017 Perşembe. Bugün tarihin sayfalarında insanlık adına bir haykırış olarak yer tutacaktır. Türkiye’nin girişimi ile BM Genel Kurulu bir tarihi an daha yaşadı.
Bu toplantı öncesi ABD, BM üye ülkelerini tehdit etti, “ya hayır oyu kullanırsınız ya sonuçlarına katlanırsınız” dedi, daha da ileri giderek evet oyu kullanan ülkeler için  yardımların kesileceğini söyledi.
Bu tehditlere BM Genel Kurulu’nda Türkiye adına konuşma yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarihi bir cevap verdi: “Oy kullanacak ülkelerin oylarının satın alınabileceğini düşünmek ahlaki değildir. Sen güçlü olabilirsin ama bu seni haklı yapmaz.”BM Genel Kurulu'nda, ABD'nin tüm tehditlerine ve Trump'ın iç siyasete yönelik hamasi çıkışına rağmen, 9'a karşı 128 oyla Kudüs'ün İsrail'in başkenti olma kararı reddedildi. 35 ülke ise çekimser oy kullandı.
Bu güçlü karar, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da Kudüs konusunda güçlü bir mütabakat sağlamış oldu.
Bu karar “Dünya 5'ten büyüktür” mottosunu 'Dünya ABD'den de büyüktür'e dönüştürerek ABD’yi hukuksuzlukta yalnız bırakmıştır. Aynı zamanda bu karar Türkiye’nin güçlü ve kararlı duruşu ile bu topraklarda Türkiye’nin başat aktör olmasını da tescillemiştir.
Bundan sonraki adım henüz Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımamış olan devletlerin artık Filistin’i bağımsız devlet olarak tanımaları ve Filistin topraklarının İsrail tarafından işgal edilmiş olduğunu dünyaya haykırmalarıdır.
Bu topraklar yaklaşık bin yıl boyunca kültürün, medeniyetin, ticaretin, merkezi idi. Dünyaya yön veren  düşünürler, âlimler, edebiyatçılar bu topraklarda yetişmiştir. Bu topraklardan ilham alarak buralara gelen Avrupalılar da akli zenginliklerini bu kaynaklardan almışlardır. Bir yönü ile Batı’yı dönüştüren de aslında bu toprakların ürettiği akıldır.
Son 100 yılda ise emperyalistlerin kaotik stratejileri ile bölge bir türlü kandan ve vahşetten kurtulamamıştır.
Bu topraklar 100 yıldır bu kaotik durumu yaşıyor ve bölgede siyasi istikrarsızlığın oluşmasına sebep oluyor. Siyasi istikrarsızlık bir boşluk oluşturuyor ve  boşluktan da İsrail faydalanıyor.
Bugüne kadar bu boşluk içerden malzeme ile dışarıdan tahrikler ile ve kısa vadeli küçük hesaplar ile bu toprakların geleceğine pranga vurmuştur.
21 Aralık BM Genel Kurulu’ndaki 9’a karşı 128 ise yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. 
Bu tarihi karar insanlık adına yeni bir umudun büyük adımı olarak vicdanları diriltmiştir.
Bu toprakların kaderi yeniden dönüşecektir.
Daha güçlü daha insani,daha vicdani yeni bir döneme girilmiştir.
Dünya 5’ten büyüktür.

Yorumlar (0)