24.06.2022, 05:58

Bosna Hersek

Bugun size geçenlerde eşimle Bosna-Hersek’e yaptığım gezimizin izlenimlerini aktarmaya gayret edeceğim. Bosna deyince herkesin aklına gelen iki şey; Aliya İzzetbegoviç ve onun liderliğinde yapılan bağımsızlık mücadelesi esnasında Bosnalı Müslümanlara yapılan katliam. Avrupa'nın ortasında kalmış ve 1992-95 yıllarında göstermiş oldukları mücadelede çok kan kaybetmiş ancak dimdik ayakta durmuş bir milletin kahramanlıkları tüm dünyaya ibret verecek hikayelerle ibret dolu. Bu ibretlik hikayelerden evini boşnak muslumanlarina acan Sida ninenin bir bardak suyu ile nefes alan askerlerin imkansizliklar icinde çaresizce kazdıkları tünelden çıkan umutla verdikleri bagimsizlik çabasını ve bugünkü bosna Hersek’i ayrı ayrı gecmis ve gelecek olarak değerlendirmek gerekir.

SARAYBOSNA

Yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu ülkeyi başkent Sarayboosna`yi ziyaretle başladık. Balkan Tour şirketinin programını dahilinde uçaktan iner inmez seyahatimiz baslamis oldu. Küçük ve bakımsız bir havalimanından içeri girerken dikkatimizi çeken ilk şey Turkler ve de özellikle Suudi Arabistan dan gelen turistlerin çok fazla olması oldu. Vizesiz giriş kolayligi ile bu ülke vatandaslarinin sıkça Bosna Hersek”i ziyaret ettigini gözlemledik. Bizi havaalanından karşılamaya gelen rehberimiz Engin Ceylan”in ifadeleriyle özellikle Suudi Arabistan vatandaşların burada arazi satın aldıkları ve ticaret yaptıklarını vurgulamak isterim. Saraybosna da gezimizin ilk durağı Aliya İzzetbegoviç'in de kabrinin bulunduğu Kovaci şehitliği oldu. İzzetbegoviç'in kabri Saraybosna’yi tepeden gören bir yerde bulunan şehitlik de 1500’e yakin şehidin yanında bulunuyor. Hilal ve yıldız şeklinde dizayn edilmiş kabir buraya gelen turistlerin ilk uğrak yeri. Şehitlikten sonra ikinci duragimiz Bascarsi ve Osmanli Sancak Beyi olan Haci Hüsrev Bey Camii medresesi oldu. Yapildigi ilk gunden bu yana defalarca restore edilen bu mekanlar Balkan topraklarında ecdadımızdan kalan yüzlerce eserden sadece birkaçı. Su çeşmeleri, köprüler, hanlar-hamamlar, camiler, medreseler… daha onlarcasi Osmanli tarafından boşnak kardeşlerimize bu sehirlerde armağan edilmiş.

MOSTAR

İkinci gün ziyaret ettiğimiz Mostar, ayrı bir güzel. Hikayesi dilden dile dolaşmış kopru Savas zamanında sırplar tarafından tamamen yok edilmiş ve tekrar Turkiye Devleti tarafindan aslina uygun yapilmis. Mostar adeta meydan okurcasına binlerce kez yiksanizda ayaktayım dercesine buraya gelen binlerce insanin dilinde. Mostar’in yanindaki carsiyi gezmekten çok zevk aldık, köprüden altından geçen Neretva nehrinde atlama yapan gençler ile heyecanlandık, dondurma yerken ve Turk elçiliğinin hemen yanında bulunan kafeden cay icerken dinlendik. Mostar yakınında bulunan Malagaj daki Buna Nehrinin kaynağında 600 yıl önce kurulan Alperen tekkesini ziyaretimizde ise manen ac karnemizi doyurduk. Su ile hayat bulan Sari Saltuk ve dervislerinin bölgede yaptıkları hizmetleri rehberimizden dinledikçe tüylerim ürperdi.

UMUT TÜNELİ

Gezimizi Bosna Hersek savaşının bir simgesi olan umut tünelini görerek sonlandırdık. Sida ninenin evini açması ile baslayan Tünel tam 4 ay icinde tamamlanmış ve Bosnalı askerler icin bir umut olmuş. Yaklaşık 1 metre genişliğinde ve 160 cm yüksekliğinde ki 800 metre uzunluğunda ki bu tunel askerler icin mühimmat taşıma da ve sivilleri nakliye etmede can simidi olmuş.

TIKA

Bosna-Hersek de oldukça karmaşık bir devlet yönetimi mevcut. Bunu anlatıp kafanızı karıştırmak istemem. Bence bilinçli olarak yüzlerce yönetim bası oluşturulmuş bir devletten gelecek için umutlu olmadigini belirtmek isterim. Savas sonrasında Boşnaklara dönüp onlara zulmeden Sırplar ve Hırvatlar gelin kol kola girin isleri idare edin demek ne kadar anlamsızsa burada umut dolu gelecek var demek de o kadar anlamlı olur. Ayrıca beni az da olsa umutlandıran gordukce çok sevindiğim ve heryerde dikkatimi çeken TIKA (Turk İsbirligi ve Koordinasyon Ajansı) nin bu ülkeye yapmış oldukları oldu. Turkiye’nin Amerika ve NATO’nun bu yönetim tuzaginin farkında olup TIKA ile yardim eli uzatması takdiri sayen birsey. Bu yatırımlar sayesinde Bosna Hersek in her yanında gururla Türküm diyerek gezmek mümkün. Bu vesile ile TIKA başkanı Serkan Kayalar ve gelmiş geçmiş tüm yöneticilerine teşekkür etmek istiyorum. Bir teşekkürde gezimiz boyunca bize engin bilgisi ile herseyi anlatan rehberimiz Engin Ceylan’a iletmek istiyorum. Allah bu işe gönül vermiş ve hizmet etmiş herkesten razı olsun.

Vesselam,

YEMEDEN GERİ DÖNMEYİN

Boşnak Böreği: Travnik- Sac Burek

Kuzu Çevirme: Jablanica- Restoran Bagrem-

Alabalik : Blagaj: Alperen Tekkesi

YEĞENİM TAMER’E

MUTLULUKLAR

Ablamın oğlu yeğenim Tamer Ozefe önümüzdeki hafta 3 Temmuz da hayatini İlknur Kaya ile birleştiriyor. Sevgili Yeğenim ve müstakbel Esine omur boyu mutluluklar diliyorum. Rabbim evinizden sağlik ve huzuru eksik etmesin.

Yorumlar (1)
ebru sağlam 2 ay önce
nereden ulaştınız bu bilgilere..