12.07.2020, 13:24

Bütün sosyal medya bağımlıları okumalı

Artık günümüzün birçoğunu o alıyor. Onun sayesinde herkesin hayatından haberdar oluyoruz. Aynı şekilde herkes de bizim hayatımızdan haberdar oluyor. Eskiden sadece yakınımızdakileri görüyorduk, şimdi herkesi!

Biliyorsunuzki her insan ilgiye ihtiyaç duyuyor. Peki hepimiz, beklediğimiz ilgili görebiliyor muyuz? Hayır… İşte o arayıp da bulamadığımız ilgiliyi sosyal medyadan karşılıyoruz. Nasıl mı? Tabii ki fotoğraflar paylaştıktan sonra gelen güzel yorumlar, mesajlar ve like’larla. Oysa bu ilgiler tamamen anlık. Bugün size sosyal medyadan gelen ilgiler, aynı anda ve belki de aynı kişiler tarafından pek çok kişiye gidiyor. Maalesef insanlar eskisi gibi sadık değil. Çünkü artık sosyal medya sayesinde herkesin seçeneği çok fazla.

Arkadaşlarımızla bir yerlere gidip eğlendiğimizde ya da keyifli bir tatil geçirdiğimizde, bunu insanlara gösterme ihtiyacı duyuyoruz. Eğlenmesek de eğlenmiş gibi yapabiliyoruz. Her anımızı paylaşıp sürekli bir onay alma ihtiyacı duyuyoruz. Çekilen güzel fotoğrafları görüp daha güzelini çekmeye çalışıyoruz. Özene özene hep sürekli eğlenen insan profilleri çıkıyor karşımıza. İnsanların muhteşem görünen fakat aslında muhteşem olmayan hayatlarını görüp bunalıma girebiliyoruz.. Bizi bu hale getiren şey sosyal medya!

İnsanlar Sosya Medya Yüzünden Depresyona Giriyor”

Ve sonunda üzerinde aylarca çalıştığım, sosyal medyadan psikolojisi bozulan insanlar için yazdığım “Canımı Sıkma Sosyal Medya” kitabım yayınlandı. Bu kitabı neden mi yazdım? Çünkü artık insanların kendi hayatlarına odaklanmalarını ve başkalarının hayatıyla ilgilenmemeleri gerektiğini, hiç kimsenin sosyal medyada göründüğü kadar güzel bir hayat yaşamadığını ve sosyal medyanın bazı gerçek yüzünü anlatmak istedim. Amacım, sosyal medyanın bize yaşattığı psikolojik olumsuzlukları ortaya çıkarmak ve insanların artık bu mecrayı bilinçli kullanmasını sağlamaktı. Çünkü aksi takdirde sosyal medya bilinçsizce kullanıldığında psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Üstelik birçok insan sosyal medyayı bilinçsizce kullanıp, depresyona girip psikolojik sorunlar yaşıyor.

Kitabımda “Sosyal medyanın olumsuz yanlarından nasıl kendimizi korumalıyız?”, “Nasıl kıyaslamalardan kaçınmalıyız?”, “Zamanımızı nasıl sosyal medyaya kaptırmamalıyız?”, “Gelen kötü yorumlar ve mesajlarla nasıl başa çıkmalıyız?”, “İnsanların güzel fotoğraflarını gördüğümüzde neden özenmemeliyiz?” ve “Neden takipçi sayısını, atılan like’ları ciddiye almamalıyız?” gibi pek çok konuda okurlarımla dertleşip onlara çareler sundum.

Kitap yayınlandığı andan itibaren inanılmaz güzel dönüşler aldım. Hiç tanımadığım insanlar bana kitabı okurken fotoğraflarını gönderdiler ve kitabın kendilerine çok şey kattığına dair yazılar yazdılar. Bu da beni çok mutlu etti. Eğer siz de bu yazıyı okuyup, aynı zamanda kitabı da okuyanlardansanız, umarım beğenmişsinizdir ve umarım hayatınıza ufacık da olsa katkım olmuştur.

Canımı Sıkma Sosyal Medya” kitabını, bütün sosyal medya bağımlılarının okuması gerektiğini düşünüyorum. En azından ömrümüzü başkalarının hayatını izlemiş olarak geçirmek istemiyorsak, artık bazı şeyleri değiştirmeli ve sosyal medya kullanımımıza yön vermeliyiz. Artık “Herkes çok mutlu, oysa ben?” demeyecek kadar güçlü, bilinçli ve farkında olmalıyız. “Farkında olmak” demişken, eğer hiçkimsenin sosyal medyada göründüğü kadar güzel olmadığının, orada herkesin rol yaptığının, herkesin dertlerinin olduğunun fakat kimsenin bunu lanse etmediğinin, orasının renkli filtrelerin ardına gizlenmiş renksiz hayatların çarpıştığı bir savaş meydanı olduğunun ve, bu ve bunun gibi kitabımda anlattığım daha çok şeyin farkında olursak, değil sosyal medya hiçbir şey canımızı sıkamaz…

Devamı kitabımda :)

Yorumlar (0)