29.12.2017, 07:20

Büyük acıları kim yaşar!

Bi ülkede en çok konuşanlar ve konuşulanlar, devlet adamlarıdır. Ne söyledikleri, dünya ülkeleri arasındaki sıralamaya göre takip edilir, dikkate alınır.
İnsan haklarında neredesin, demokrasiyi ne kadar seversin, nükleer gücün nedir, savaşla aran nasıldır, paran var mıdır, ötekinin işine burnunu sokar mısın, ülken hangi bölgededir, kimlere benzersin gibi kriterlerle edindiğin yere göre, kulakları sana dikerler. Bu özelliklere göre yapılan sıralamalarda ilk 20’ye girdiysen, dünya seni konuşur. Diğerleri konu mankeni…
 Bu değerlendirmelerin hangi listesinde gördüysen; aynı coğrafyada yer alan Türkiye, İran, Suriye, Irak, in biraz aşağı Suudi Arabistan bugün dünyanın; birleştikleri halde 9 milyon nüfusla 83 bin kilometrekare yapabilen Arap Emirlikleri de bizim takip ettiğimiz ülkelerden sayılıyor. Bu ülkelerde yönetici konumunda bulunanların söyledikleri, ciddiyetle izleniyor. Kıçı kırık BAE deyip geçilmiyor, adamların açıklamalarına üst düzey yanıt veriliyorsa eğer, dikkate alınıyor demektir.
***
Başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak için:
Süreci yakından izliyoruz diyerek, Irak'taki Sünni-Şii gerilimine ilişkin kaygılarını dile getirdi. Bir ülke yöneticisi Erdoğan’ın dikkatle izlenen sözlerine yine bir ülke yöneticisi Irak Başbakanı Nuri el Maliki’den yanıt geldi:
Türkiye bölgeye felaket ve iç savaş getirebilecek bir rol oynuyor. Ancak bunun sonucunda zararlı çıkan Türkiye olur, çünkü birçok mezhep ve farklı kökenli etnik gruplar barındırıyor…
Bu karşılıklı atışmaların üzerinden tam 5 yıl geçti. Erdoğan hala ülke yönetiyor ve sözleri; hala dikkate alınıyor. Son Afrika turunda yine dikkatle izlenen laf etti.
Suriye'de Esed ile yürümek mümkün değil, Esed devlet terörü estirmiş bir teröristtir…
Bu coğrafyada söylenen ya da söyletilen bütün söz-diyalog-replik ne dersen de; dikkatle takip edilir, yanıtlanır. Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hakkındaki sözlerine karşı, resmi haber ajansları SANA aracılığıyla açıklama yapıldı. Elbette sözleri dikkate alınması gereken bir isim tarafından:
Erdoğan’ın başkalarına karşı izlediği bu yıkıcı ve kanlı politikalarının er ya da geç kendisine döneceğini ve daha büyük acılar yaşayacağını idrak etmesi gerekir!..
***
Yıllardır yazıp çizeriz…
Öngörüleri sıraladığımızda, adımız kimi zaman felaket tellalına çıkar.
Aha da yorumsuz, katıksız, sek bir yazı…
Kısaca özet:
1- Türkiye bölgeye felaket ve iç savaş getirebilecek bir rol oynuyor.
2- Erdoğan’ın daha büyük acılar yaşayacağını idrak etmesi gerekir!..
Bunları söyleyenler de devlet adamı ve ülke yönetiyorlar. Bulundukları bölgenin etkisiyle her söyledikleri de dikkatle izleniyor.
Bu iki yanıtın harmanlanmasından sadece bir soru çıkıyor:
Irak ve Suriye yöneticilerinin dediğine göre Türkiye’de bir iç savaş çıkarsa;
Büyük acıları kim yaşar!..

Yorumlar (0)

`)}});