Bir hafta sonra unutuluruz!

Türkiye Sakatlar Derneği Büyükçekmece Şube Başkanı Derya Çebi, Engeliler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada çok sert eleştirilerde bulundu. Engelliler Haftası bitince engellilerin yine unutulacağını belirten Çebi, "Bu günlerden geriye yalnızca medya organlarına düşen birkaç satır, birkaç görüntü ve söz kalacak. Sonrasında engelliler yine kendi dünyalarına geri dönecek" dedi

Büyükçekmece Haberleri 10.05.2021, 18:01 11.05.2021, 05:57 Burak ZİHNİ
Bir hafta sonra unutuluruz!

Türkiye Sakatlar Derneği Büyükçekmece Şube Başkanı Derya Çebi, Engeliler Haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. "Zorunlu yasaklar altında yeni bir Engelliler Haftası’na daha başlıyoruz. Farklı engel gruplarından binlerce engelli, bir hafta süresince, kendilerini ifade etme, toplumla bütünleşme çabası içinde olacaklar" diyen Çebi, "Bu günlerden geriye yalnızca medya organlarına düşen birkaç satır, birkaç görüntü ve söz kalacak. Sonrasında engelliler yine görünmeyen, konuşulmayan, unutulan bir toplum kesimi olarak kendi dünyalarına geri dönecek. Bu kısır döngü, yıllardır sürüyor ve alınmayan önlemler, yapılmayan görevler nedeniyle sürmeye de devam edecek. Evlerine hapsedilmiş on binlerce engelli, bir gün kendilerine de hayatın güleceğine olan umutlarını her gün biraz daha tüketecek" ifadelerini kullandı.

Engelli raporu sorunu

Açıklamasının devamında "Bizlerin ne kutlama yapmaya ne de birilerini mutlu etmek için hoş görünmeye dermanımız yok" diyen Çebi, "Çünkü her yeni düzenleme ile hayatımız iyileşmek yerine daha da kötüleşiyor. 2013 yılında değişen Anayasa’da, artık bize topal, kör, kambur, çolak, özürlü denilmeyecekmiş? Doğrudur, güzeldir. Ama yapılan düzenlemelerle, engelli rapor yönetmenliği bizi "sakat"lıyor, "özürlü" hale getiriyor. Yüzde 40 ve üstü engel derecesi olan engelliler hasbel kader iş bulup çalışmış, süresinde emekliliği hak kazanarak emekli olmuş fakat 2020 Ocak ayından bu yana yüzlerce engelli vatandaşa SGK'dan bir telefon geliyor ve "siz sahte rapor alarak emekli olmuşsunuz bir ay içerisinde yeniden rapor alın" deniyor. Dereceniz yüzde 40 ve üstü olursa emekli maaşınızı almaya devam edeceksiniz, yeni çıkarılan rapor yönetmenliği ise engel dereceleri yüzde elli düşürülmektedir, bu kişilerin olmayan ayağı, kolu, ya da gözü veya duymayan kulağı konuşamayan ağzı düzeldi mi tabi ki hayır. Hatta yaş ilerlemesinden dolayı var olan engel durumları daha da ağırlaşmış durumda ve yüzlerce engelli emekli maaşları kesilmiş perişan bir durumda evlerinde sadaka ile yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar" eleştirisinde bulundu.

Fiziki engeller kaldırılmadı

Fiziki engeller kaldırılması yönünde söz verildiğini fakat tutulmadığını belirten Çebi, "Yine yasa değiştirdiler fiziki engellerin kaldırılmasını sonsuzluğa ötelediler. Kalın harflerle belirtmek gerekirse, bizleri evlerimizin içine terk ettiler. Engellilere 2022 sayılı ve 2828 sayılı yasa ile verilen aylık ve evde bakım parası neredeyse hayal haline getirdiler. Verdikleri ile yaşamayı ise bir mucizeye çevirdiler. Bizleri daha iyisini değil, eğitim almayı bile hayal etmekten uzaklaştırdılar.
Devlet hastanelerinde, tedavi olmayı, ilaç almayı, yaşamımızı kolaylaştıran, ortez, protez, tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, işitme cihazı, hasta altı bezi gerekli tıbbi malzeme ve araç gereçlerimizi sağlamayı bizler için olanaksız hale getirdiler. Yıllardır boş tutulan kadroları açacağız, engellilerin çalışmasına olanak tanıyacağız dediler, sevindik. Sevincimizi de kursağımızda bıraktılar, şaibeli bir sürecin sonunda, yine binlerce kadroyu boş, binlerce engelliyi işsiz bıraktılar, Zor şartlar altında okuma şansı bulan ve öğretmen olan 2511 engellilerin atamaları hala yapılmadı" diye konuştu.

Sürekli geri gidiyoruz

TSD Büyükçekmece Şube Başkanı Derya Çebi açıklamasının sonunda, "Bir yıl da sizlerin karşısına güler yüzlerle çıkmak, yeni bir hakkımızı kutlamak isterdik. Olmuyor, bir biri ardına yapılan mevzuat değişiklikleri, bizleri sürekli geriye götürüyor. Sizleri, sesimiz, sözümüz, gözümüz, kulağımız olmaya davet ediyoruz. Milletvekillerimiz gibi her fırsatı kendilerine ayrıcalık yaratmak derdinde değiliz. Bizler sadece herkes gibi eşit insanlar olarak yaşamak istiyoruz, bunu hak ettiğimize inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138