İstanbul için yeni akciğer

İBB ve Büyükçekmece Belediyesi işbirliğiyle yenileme çalışması başlatılan Büyükçekmece Kordonboyu’nda ilk etapta yapılması planlanan kollektör yenileme çalışmalarında sona gelindi. Belediye Başkanı Hasan Akgün, "İddia ediyorum İstanbul halkının özenle gezeceği sahil olacak. Yeni proje, yeni ufuklar ve 16 milyon için yeni bir akciğer olacak" dedi.

Büyükçekmece Haberleri 07.01.2021, 18:39 07.01.2021, 18:42 Gül Sert
İstanbul için yeni akciğer

İstanbul halkının en çok rağbet gösterdiği sahillerin başında gelen Büyükçekmece sahilleri baştan sona yenileniyor. Üzerinde uzun yıllar çalışılan yeni proje hayata geçirildiğinde Büyükçekmece sahilleri Marmara ve İstanbul’un en ayrıcalıklı sahili olacak. Yolların ve kumsalların daha da genişletileceği proje kapsamında sahil şeridi boyunca ağaçlandırma çalışması yapılacak. Gürpınar Burnu ile Baba Burnu arasındaki 16 kilometrelik sahil düzenleme projesinin tamamlanmasının ardından Büyükçekmece Koyu, Marmara Denizi’nin en ayrıcalıklı sahili olacak.

Günde 18 saat çalıştılar

Büyükçekmece Koyu projesinin üzerinden uzun yıllardır çalışıldığını belirten Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, "3 yıldan bugüne kadar imar planları bitirilmiştir. Altyapı projeleri bitirilmiştir. İhalesi bu ay içerisinde tamamlanacaktır. Halkın görebileceği güzelliklerin sergilenebileceği tasarımların projesinin uygulanacağı ihale. Kollektör hem depreme hazırlık hem de eski kollektörün Büyükçekmece sahilini koruması bakımından günde 18 saat çalışılarak şuanda bitirilmeye çalışılmaktadır” ifadesini kullandı.

Ağaç yapısı değişiyor

Projenin her aşamasında konunun uzmanı akademisyenler ile çalışıldığını da kaydeden Başkan Akgün, "Proje hayata geçtiğinde iddia ediyorum Avrupa’nın en güzel sahillerinden biri olacak. İstanbul halkının 16 kilometre boyunca gezebileceği, denize girebileceği, bisiklet kullanabileceği, oturabileceği bir alanı yeniliyoruz. İddia ediyorum İstanbul halkının özenle gezeceği sahil olacak. Yeni proje, yeni ufuklar ve 16 milyon için yeni bir akciğer olacak. Ağaç yapısı olduğu gibi değişiyor. Birçok ağaç sökülüp başka yere dikilecek" açıklamasını yaptı. 

Çevre düzenlemesi yapılacak

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün alt yapı çalışmasından sonra peyzaj çalışması ve çevre düzenlemesi yapılacağını belirterek, "İnşallah çalışmalar tamamlandığında da, İstanbul halkı Büyükçekmece koyunu bir cennet koy olarak görecek. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’na, İSKİ Genel Müdürümüze ve Büyükşehir ekibimize şahsım ve Büyükçekmece ailem adına özellikle teşekkür ediyorum" diye konuştu. BARIŞ KIŞ

Yorumlar (0)