22.05.2020, 07:24

Büyükçekmece sahili yenileniyor

Yıllardır yazdık, çizdik, konuştuk, nihayet gerçekleştirilmek üzere adımları atılıyor.

Büyükçekmece sahili kökten yenileniyor.

Bu bölgede bulunan işletmelere boşaltma tebligatları gönderilmeye başlandı.

Son 30 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden pek yardım ve destek alamayan Büyükçekmece İBB’nin el değiştirmesiyle bu dönemde yaşanan mağduriyetin bir kısmını telafi etmek üzere.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün talebi ile proje başlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Büyükçekmece sahiline örnek bir kordon projesi yapmak için kolları sıvadı.

Proje ile ilgili kısa bilgiler vereceğim ama önce benim debi konuda önerilerim olacak.

Onlardan bahsetmek istiyorum.

İşte örnek alınacak kordon projeleri
Örneğim Büyükçekmece Belediye Binası yapımına başlanırken Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün Avusturya’nın başkenti Viyana bulunan 1883 yılından bu güne ayakta olan Viyana belediye sarayından yola çıkarak bu binayı projelendirdiğini açıklamıştı.

Bu örnekte olduğu gibi dünyanın bir çok sahilinde örnek kordon projeleri var.

Büyükçekmece sahili de yenilenirken bu kordonlar örnek alınabilir.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok.

izmir kordonu
 

İzmir Kordonu: 
İzmir‘in en popüler yerlerinden biri olan kordon yolu, İzmir sahili boyunca hem manzarası hem de eğlence ve huzur dolu ortamıyla bilinen en güzel yerlerden birisi.

Şarkılara, filmlere, aşıklara ve sohbeti seven dostlara ev sahipliği yapan, insanların rahatça bisiklet ve yürüyüş yollarını kullandığı, çok sayıda kafe, restoran ve eğlence mekanını sahilden en az 50 metre uzaklıkta bulunduğu İzmir kordonu sadece ülkemizin değil dünyanın örnek aldığı bir kordon.

dubai

Dubai: 
Arap Yarımadasında Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten biri olan ve dünyanın en hızlı gelişen yerleşim yerleri arasında gösterilen Dubai, etkileyici yapılarının yanı sıra deniz boyunca uzanan sahil yoluyla da adından söz ettiriyor. Çevresinde pek çok restoran ve kafe sıralanan bu hareketli yol, yürüyüş yapmak ve manzara izlemek isteyenler için oldukça uygun bir durak olabilir.

beyrut

Beyrut:
Beyrut‘ta, Corniche Al Manara olarak geçen bu sahil yolu, şehrin en sevilen ziyaret noktaları arasında bulunuyor.  Geniş kaldırımlı üzerinde yan yana sıralanmış banklar bulunan Corniche Al Manara, balıkçıların, yürüyüş yapanların ve biraz deniz havası almak isteyenlerin akınına uğruyor.


abu dabi
 

Abu Dabi:
Abu Dabi‘de, Corniche Road ismiyle bilinen sahil yolunda dolaşmak oldukça keyifli. Konuklarına hoş manzaralar sunan bu yol, yaklaşık 8 kilometre uzunluğa sahip. Çevresinde kafe, restoran, çocuk oyun alanları, yürüyüş ve bisiklet parkurları da bulunan Corniche Road, hem turistlerin hem de yerel halkın gözdesi.

doha

Doha:
Doha şehir merkezinin en yeşil bölgesi olan Kordon (Al Corniche), yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip. Haftasonları ve tatil günlerinde Katarlı ailelerin piknik yaptığı bir sayfiye alanına dönüşen bu alan uzun bir yürüyüş yapmak isteyenler için de oldukça cazip bir alan. Sheraton Hotel ve İslami Eserler Müzesi arasında kalan Al Corniche, şehre gelen turistlerin de uğrak adreslerinden.

Atatürk evi geliyor 
Şimdi elimizde bu örnekler varken, hem bunlardan faydalanmalı, hem bunlardan esinlenerek yeni ve çevreci başka figürler eklenmeli hem de Büyükçekmece ve İstanbul özelliklerinden istifade ederek yüzyıllarca yaşayacak bir proje geliştirilmeli.

Şimdiye kadar edindiğim bilgilere bakılırsa, Büyükçekmece Belediye binası önünden sahile kadar (Cumhuriyet Meydanının olduğu Alan) yaklaşık 2 bin araçlık otopark yapılacak.

Bu otoparkın üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ün evinin bir benzeri (Avcılar sahilinde eski başkanlardan Mustafa Değirmenci yapmıştı) yapılacak.

Yapımı devam eden Büyükçekmece Yat Limanı’ndan başlanarak Gürpınar sahiline kadar denizin kenarında bir tek işletme kalmayacak.

Tamamı sahilden en az 50 metre içeri çekilecek.

Bu alanlar, ağaçlarla, bisiklet alanlarıyla, yürüyüş bantlarıyla, ve Büyükçekmece’nin simgelerinden birisi olan sahil tren yoluyla donatılacak.

Bu yollar Mimaroba sahiline kadar devam edecek.

Gürpıanar’dan Sinanoba’ya kadar sahilde bir tek işletme olmadan, tern, bisiklet yolu ve yaya yolu devam edecek.

Sahil herkesin kullanımına açılacak
Büyükçekmece sahilinde bulunan işletmelerin tamamı ‘ecrimisil’ olduklarından ne İBB’nin ne de Büyükçekmece Belediyesi’nin bu işletmelere her hangi bir müktesep hak sorumlulukları olmayacak.

Şayet sahilde yeni işletme mekanları olacaksa bunu da özel sektör yapıp kiraya verebilecek.

Tıpkı izmir kordonunda olduğu gibi.

Yine İBB’nin sosyal tesislerinden büyük olan bir tesisin de buraya getirilmesi düşünülüyor.

*

Haydi hayırlısı olsun.

Şahsen ben biraz heyecanlandım.

Zira Büyükçekmece sahilinde her yürüdüğümde sahil bandından bulunan mekanların bu sahile tecavüz ettiklerini, halkın tamamının kullanımına açık olması gereken alanların işgal edildiğini, güzelim sahilin imkanlarından ne o mekan sahiplerinin ne de yurttaşların tam anlamıyla istifade edemediğini söylemişimdir.

Yorumlar (37)
Hasan Ulusoy 2 yıl önce
Sevgili arkadaşım ben pek inandırıcı bulmuyorum.Hasan oy peşinde ordaki bütün işletmeler H Akgüne bağlı.Onların oylarını kaybetmek istemez.52 senedir çekmecedeyim düşüncem den dolayı bir yer vermediler.Topluma kazandırılmasına sevinirim.Bu düzenden çıkarları olan rant sahipleri faydalanmaz dilerim
mahmut 1 yıl önce
imamoğlu başkan söz verdiyse yapar
Suat Mutlu 2 yıl önce
Yazar tarafından verilen örnekler, Büyükçekmece ile yakından,uzaktan alakalı değil.
Büyükçekmece asla çok katlı binaya uygun değil.
Sahilin yapımı konusunda umutlu değilim.
Limanda bir problem olduğu açık.
Yıllardır inşaat, mendirek bitmiyor, açılışı yapılmıyor.
Nedeni hakkında halkın en ufak bilgisi yok.
Metrobüs hattının en azından Mimar Sinan'a kadar ulaştırılması için çaba gösterilmelidir.
Belediye binası üstüne E5 den görülecek şekilde T.C. amblemli belediye binası yazısı çok yakışık alır.
Büyükçekmece, orta gelire hitap ediyor.
Sahilin çok dikkatli seçilecek uygun noktalarına (iç koy hariç) özellikle yabancı turiate hitap edecek 5 yıldızlı prestij otelleri düşünülebilir.
Otel yer seçimleri Gürpınar tarafı(heyelan bölgesi dikkate alınmalı) ve Mimaroba, Sinanoba tarafları olabilir.
Kumburgaz sanırım anca bir iktidar(hükümet) değişikliği halinde çözüm bulabilecek kapsamda bir konu...
Büyükçekmece sakini 2 yıl önce
Bu proje ehayal bile değil o derece olacak iş değil yani. Sahildeki işletmeler hasan akgüne bağlı 25 yıldır her tanıdığına oy olmak için ruhsat verdi şimdi de yıkacak denilmesi inandırıcı değil. Ayrıca bırakın sahili baştan yapmasını daha sahildeki kaldırımları yapamayan Bi başkandan bahsediyoruz. Tek bildiği her yere parke taş dizmek ve her dara düştüğünde Atatürkle ilgili onu yapıcam bunu yapıcam demek.
Firdevs Çalışkan 2 yıl önce
Ne diyorsunuz Mehmet Mert birde yılardır yazdık çizdik diyorsunuz.Matah birşey miş gibi yazdıklarınız.Izmir Kordon yüksek binalar.Betona gömülmüş.Dünyadan verdiğiniz örnekler de öyle.Albatrosu Yok ettiniZ yetmedi.İstemiyoruz biz böyle kalmak istiyoruz.Nemalanmak mı devreye giriyor.Kaç dönem Akgün Belediyede.Bir toplu taşıma sorununu halledemedi.Marine 24 de Son iki her kaçak.Bu ne iş .Şeffaf lıkhak getire.
Kemal YENLİÇ 2 yıl önce
Hasan Akgün bi şey yapıyorum diyorsa bi durup düşüneceksin Mehmet MERT. Albatrosa git ağaçların durumunu gör sonra yaz yazacaklarını. Sahil projesi sadece kendisine ve yalaka ve yandaşlarına yapılacak bir projedir. Bir arkadaş söylemiş. Bi yeri sıkışınca Atatürk'e sığınıyor. Atatürk evi yapıcam diye sivil toplum kuruluşlarını üstü kapalı haraca bağladı. Hasan Akgün Büyükçekmece'ye hiç bir şey yapmasın. Böylece Büyükçekmeceli'lere bıraksın daga çok makbule geçecektir.
Nizamettin Hatipoğlu 2 yıl önce
Sayın MERT çok guzzel bir proje olacak gibi duruyor....hayırlı olsun bölgemize diyorum .
Kumburgaz'a herzamanki gibi yine bişey yok sanki üvey evlat da kuluyor her tarafı ..
Neden bu konuyu islemiyorsunuz böyle sahil şeridi nerede var ALLAH aşkına ya..
İnanın bütün bölgelere Kumburgaz hariç öyle veya böyle birşeyler yapılmıştır...Başkanımızın üçüncü dönemi belde belediyelerin lav edilişinden bu yana ve yine bir çivi cakilmayacaktir..
Lütfen bu sitemini yayınlayın belki içi cız eder diyorum...
Saygılarımla ..
Ergün Şengül 2 yıl önce
Kafe ve mağazaların Sahil,cadde,sokaklardaki çıkmalarla işgaliyeyi önlesinler.350 m2 dükkan yetmiyormuş gibi,kaldırımdaki 20m2 ye göz dikmeleri,belediyeninde buna göz yumması halka saygısızlıkdır.
ALAATTiN HACIOĞLU 2 yıl önce
Değerli yazar, şimdi benide heyecanlandırdınız, özellikle sinanoba ve mimaroba da başlatılan ama yarım kalmış çalışmalar bitirilir.
Beton 2 yıl önce
Sahilden kalkacak dediginiz işletmelerin tamamı mevcut B.cekmece Belediye izni ile verildi,yüzlerce insan yatırım yaptı ve o tesislerde çalışıyor işletmeler kapanırsa ne yapacaklar,b.cekmecede yasıyorum adam benim yürüyüş yolumda restoran masa atmış rakı içiyor ben yürüyemiyorum ayrıca Albatros parkında otel yapılacak diye yüzlerce ağaç zehirlenerek yok edildi,yapılacaklar plan için iyi ancak hayata geçmesi yüz yılı bulur..Ara sokak yollarını yapsa belediye o bütçeyle daha iyi olur zaten sahil dediginiz yerde beton..
Erol gölelçin 2 yıl önce
Pek inandırıcı değil zira işin içine özel sektör girdimi olacak işler belli.örnek sinanoba sahiline yapılan ataköy deki tahta perde gibi binalar hiç hoş değil
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın