12.08.2020, 05:31

Çatalca Silis kumunun kansere yol açmasını konuşuyor

Eski Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara başta olmak üzere, yine Tayfun Topçu, Yasemin Erol gibi sevilen öğretmenler ve bir çok değerini peş peşe kansere kurban veren Çatalcalılar kansere yol açtığı bilinen Silis kumunun ilçede üretimini sorgulamaya başlatı.

Silis Kumu sanayide, kumlamada, inşaat sektörünün birçok alanında ve cam üretiminde hammadde olarak kullanılır.

Bilindiği gibi Silis Kum Filtre İşletmeciliği uzun yıllardır Çatalca Akalan Mahallesi'nde hizmet vermesi sık sık tartışmalara neden olmuştu.

Uzmanlar ve bir çok resmi kuruluşlar, solunabilir Silis tozunun insan sağlığına çok zararları olduğuna dikkat çekerek şu bilgileri de aktarmaktalar;

Silis, SiO2’den oluşan kimyasal bir bileşiktir ve kristal veya amorf olmak üzere iki çeşittir.

Mesleki açıdan silis tozuna maruz kalmak önlenemeyen bir sağlık sorunu olmaktadır. Sonuç olarak sayısı bilinmeyen veya raporlanmayan birçok ölümlerin sebebi silis tozuna bağlı olarak silikozis, tüberküloz (TB), akciğer kanseri ve scleroderma gibi hastalıklar olmuştur. Halen ABD’inde silikozis veya silis tozuna bağlı hastalıkların sayısı bilinmemektedir.

1996 yılında IARC Ekibi, silis tozuna maruz kalan insan ve hayvanlar üzerine bir çalışma yapmıştır ve sonuç olarak insanların çalışma şartlarından dolayı silis tozunu teneffüs etmeleriyle, kuvars veya kristobalit formlarda kanser olabileceklerini kanıtlamıştır.

Silis tocuna maruz kalmış kişilerde ise, tükrük bezi kanseri, karaciğer kanseri, kemik veya ilik kanseri, pankreas kanseri, cilt kanseri, yemek borusu kanseri, sindirim sistemi kanseri, bağırsak kanseri, beyin kanseri, mesane kanseri gibi kanser çeşitlerinin olduğu ve buna bağlı olarak ölümlerin olduğu saptanmıştır.


Sigara içmek, bu hastalığı tetikleyen en önemli faktör olup, silis tozuna maruz kalan insanlarda da KOAH’a rastlamak mümkündür.


Literatüre göre silis toz taneciklerinin lenf düğümleri yardımıyla akçiğerlerden dalak, karaciğer, böbrek gibi organlarımıza taşındığını saptamıştır. Damar kopmalara ve lenf sisteminin bozulmasına kadar bir çok hastalıkların bu taşınmayla olabileceği belirtilmiştir.

Muğla’nın Bodrum ilçesini Maldivlere çevirmek isteyen işletmelerin kullandığı kumun zararını Bodrum Belediye Başkanı uygulamalı olarak gösterdi. Aras, denizden aldığı bir bardak suyun içerisine koyduğu beyaz kumun suyun berraklığının nasıl yok ettiğini gözler önüne serdi.

Bodrum’daki birçok işletme Silis, Aksit ve Mermer tozuyla sahillerini beyaza çevirme çalışmıştı. İşletmelere baskın yapan Bodrum Belediyesi ve Çevre İl müdürlüğü beyaz kuma savaş aşmış ve otellere ceza yağdırmıştı. İhbar üzerine ihbar alan Belediye ekipleri otellere baskın yapıp kumları dökmelerine izin vermiyor. Mermer tozu veya beyaz kumlarla Bodrum sahillerini Maldiv sahillerine çevirmeye çalışmaları ilçe halkını da ayaklandırdı.

cem kara

Bodrum Belediyesi yasakladı!


Geçtiğimiz ay Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un en ünlü plajlarından biri olan Paşatarlası sahilinde Silis kumu kullanarak sahil kumunu beyazlatmayı düşünenlere uygulamalı olarak Silis'in zararlarını anlattı ve kullanımı yasakladı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras kumların hem insan hem de çevreye zararı olduğunu ifade ederek “Biz doğaya, denize ve çevreye yapılan müdahalelerle mücadele ediyoruz. Son dönemlerde özellikle Bodrum’da sahillere dökülen beyaz kum döküm çalışmaları var. Bu kumun çeşitli türlerinden bahsediyorlar. Mermer tozu, kuras, Silis kumu gibi. Bu kumların hiçbir masum değil.'' Diye konuştu.


 

Başka canlar yanmasın!

Evet üretim önemli, ekonomi önemli, sermaye önemli.

Fakat.

Sağlık daha önemli.

Doğrudur; Cem Karaların,Tayfun Topçuların, Yasemin Erolların  kanser olmasına Silis kumunun neden olmasını kimse ispatlayamaz.

Ancak Silis kumunun neden olmadığını da kimseler ispatlayamaz.

Değil mi?

Bize düşen yeni canlar yanmasın diye uyarmak.

Silis kumu üretimlerinin, çimento üretimlerinin, kum, mermer tozu üretimlerinin artık şehir içlerinden ivedilikle taşınması gerektiğini söylemek.

Gerisi yetkililerin, sorumluların, yöneticilerin işi.

Ancak; yetkililerimiz, sorumlularımız, yöneticilerimiz de acilen empati yapmak zorunda.

Zira evrenin adaleti hep işlemiştir...

Yorumlar (0)