05.12.2020, 05:49

Çekmediğimiz derdin türküsü

Mutlakıyet, I. Meşrutiyet, II. Meşrutiyet, Cumhuriyet… Tek Parti Dönemi, çok partili hayata geçiş; darbeli yönetim, demokrasi, kuvvetler ayrılığı…

Sahi, Türkiye’deki son yönetim sisteminin adı neydi?

Partili Cumhurbaşkanlığı Hükmetme Sistemi”

Ne demişti rahmetli Neşet Ertaş:

Biz çekmediğimiz derdin türküsünü yakmayız.”

İşte tam da bu noktada gel de eli kulağa atma!

Ben Feleğin Tatlı Günün Görmedim
Her Zaman Ağladım Bir Dem Gülmedim
Aktı Gitti Göz yaslarım Silmedim
Silmeden Usandım Yaş Yaş Üstüne”

İnsanlık tarihinden bu yana bilinen bütün doğruların değiştiği ölümle, oyunu beraber yaşandığımız bir dönemdeyiz. Sahip olduğumuz en insani davranış ve duygulardan ölümle hastalıkla korkutarak uzaklaştırmaya çalışıyor birileri bizi. Dokunmak, yaklaşmak, sarılmak sevmek, öpmek, kaynaşmak yasak.

Düşünün, dünyanın en güçlü liderleri COVİD 19 belasından kendilerini bile koruyamazken halklarını onlarca yüzlerce kural-yasak koyarak korumaya çalışmaları size ne kadar mantıklı geliyor.

Bizde farklı sanmayın beterin beteri şeyler yaşıyor gibiyiz..

Her gün ilgili makamlara İç işleri bakanlığından genelgeler gidip duruyor ama iç işleri bakanı korona’ya yakalandı bir tek o mu hükümetteki bakanlar, millet vekilleri, belediye başkanları, bürokratlar say sayabildiğin her makamı…

Hayat durdu beyler farkında mısınız…

Tedbir niyetiyle kapansın dediğiniz kapılarda çalışanları Allah’a havale edip karınlarını laga lugalarla, temennilerle doyuruyorsunuz.

Olmaz olmaz… Tutmaz bu iş….

Çok büyük mucizeler yaşıyoruz. Öylesine kapsamlı ve öylesine inanılmaz mucizeler ki gözler kamaşıyor, gönüller duyduklarıyla ferahlıyor. Mucizeler ki ne mucizeler! Haydi! Batan geminin malları bunlar! Yetişen kapıyor, yetişemeyen…  Kusura bakmayın, son mucize karşısında öyle çok şaşırdım ki saçmalamaya başladım. En iyisi anlatayım o zaman siz de hak vereceksiniz.

Biliyorsunuz, koronavirüs nedeni ile bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bir büyük ekonomik kriz yaşanıyor. Yaşanan ekonomik krizle birlikte işsizlik artıyor; ama bizde işsizlik azalıyor. İşte mucize bu! Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre her ay işsizlik biraz daha azalıyormuş.

Düşünün şu salgın döneminde dünyada işsizliği düşüren yegâne ülkeyiz.  Anladınız değil mi şaşkınlığımın sebebini?

TUİK verilerine göre son bir yılda ülkemizde 975 bin kişi işini kaybetmiş, çalışma çağındaki nüfus bir milyon 139 bin kişi artmış; ama işsiz sayısı: 456 bin azalmış…

Kim ne derse desin! Vallahi mucize bu, billahi mucize(!)

Biz çekmediğimiz derdin türküsünü yakmayız.” demişti Neşet Baba…

Ben başlıyorum

Sanki terk edilmiş bir viraneyim

Her yanım dağılmış yıkılmışım ben

Üstüne basılan taşlar misali

Paramparça olmuş dağılmışım ben,

Üstüne basılan taşlar misali

Paramparça olmuş dağılmışım ben.”

VESSELAM

Yorumlar (3)
Rıdvan kamar 2 ay önce
Ağzına yüreğine sağlık kardeşim.
Şener avcı 2 ay önce
Doğru söylüyorsun
Ramazan genç 2 ay önce
Doğru söze ne denir...