29.11.2019, 09:57

CHP'de gözler yeni ilçe ve il başkanlarında

Cumhuriyet Halk Partisi 2020 yılı Nisan ayında 37'nci Olağan Kurultaya giderek yeni yönetimini belirleyecek.
CHP'nin yeni genel başkanını ve yeni yönetimini belirlemeye ise bu günlerde devam eden ve bazı ilçelerde tamamlanan delege yapısı karar verecek.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu her defasında ilçelerde ve il başkanlık seçimlerinde tek aday tek liste ile seçimlere gidilsin ifadesini kullanırken bir anlamda büyük kurultayda kendisine de rakip çıkmasını istemediğini belli etmiş oluyor.
Ülke genelinde delege seçimleri nasıl gerçekleşti bilemeyiz ancak takip ettiğimiz kadarı ile İstanbul genelinde bazı ilçelerde kıran kırana delege sçimleri yaşandı.
Bazı ilçelerde partililerin tartışmaları kavgalara da neden olurken bazı ilçelede ise CHP üyeleri mahalle delege seçimlerine pek ilgi göstermedi.
*
CHP'nin kurultay takvimine göre en geç 1 Aralık 2019'da mahalle delege seçimlerinin tamamlanması beklenirken.
14 Aralık 2019 - 27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat - 2 Mart 2020 arasında da il kongrelerinin gerçekleştirilmesi.
Parti tüzüğü gereği ise, il kongrelerinin tamamlanmasının ardından 45 gün sonra büyük kurultayın gerçekleştirilmesi gerekiyor.
Bu kapsamda, CHP'nin büyük kurultayının 2020 yılın nisan ayı ortalarında yapılması planlanıyor.

Kaftancıoğlu ile Canpolat yine yarışabilir
Ocak 2018'de Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanlığı için yarışan Canan Kaftancıoğlu ve Cemal Canpolat'ın 2020'de de kozlarını paylaşması bekleniyor.
O zaman koltukta oturan Canpolat 643 delegenin 318 oyunu alırken, 325 oy alan Canan Kaftancıoğlu  İstanbul'un yeni il başkanı olmuştu.
Bu defa da benzer bir yarış yaşanarak yine az bir oyla koltuğun sahibi değişebilir.
Zira aradan geçen iki yılda köprünün altından çok sular geçti.
O gün Kaftancıoğlu'nu destekleyen bazı belediye başkanları bugün koltuklarını kaybederken Canpolat'a o gün destek vermeyen bazı belediye başkanlarının ise görüşlerinin değiştiğini söylemek mümkün.
Tabi bu arada o gün aslında CHP Lideri Kılıçdaroğlu fazla rengini belli ettirmemişti.
Bu defa ise Kılıçdaroğlu'nun daha fazla etkin olacağını söyleyebiliriz.
Yine o gün Beylikdüzü Belediye Başkanı iken Ekrem İmamoğlu'nun desteğini alan Canan Kaftancıoğlu'nun bugün aynı şekilde İmamoğlu'nun desteğini alıp alamayacağı kuşkuları mevcut.

İstanbul ilçeleri buna karar verecek
Kuşkusuz bu yarışa İstanbul ilçelerinin delege seçimleri karar verecek.
Mevcut ilçe başkanlarının da kafaları  karışık.
Kimi yeniden aday olmayacak.
Kimi aday olursa kazanıp kazanamayacağından şüpheli.
Kimi mevcut il başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yeniden seçimlere girerek kazanacağından emin.
Kimi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'da yeni bir il başkanı arayışı olduğunu düşünüyor.
Ve şimdiye kadar aslında istanbul ilçelerinde belirlenen delege seçim sonuçları da bu kararsızlığı gösteren neticeler aldılar.

Esenyurt belirsizliğini koruyor
Diğer ilçelermizden bazılarının delege sonuçlarına değinmiştik.
Silivri'de eski belediye başkanı Özcan Işıklar ve mevcut başkan Suna Göçengil'e karşı muhalefetin daha başarılı olduğunu söylemek mümkün.
Çatalca'da da keza öyle.
Eski belediye başkanı Cem Kara ve Halil Gök'e karşı muhalefetin daha başarılı olduğunu söylemek mümkün.
Beylikdüzü, Büyükçekmece, Avcılar gibi CHP'nin iktidarda olduğu bir çok ilçede delegelerin belediye başkanlarına daha yakın olduklarını söylememin mümkün.
Esenyurt'ta ise ilçenin yapısı gereği daha demokratik bir ortam mevcut.
*
Örneğin Akçaburgaz Mahallesi'nde eski muhtar Süleyman Kıran'ın listesi Veysel Bal ve Selçuk Günerhan gibi CHP Esenyurt belediye meclüs üyesi ve belediye başkan yardımcılarına rağmen delege seçimlerinden galip çıktı.
Parti üyeleri bir anlamda siz belediyeyi yönetin biz ilçe başkanlığını mesajı verdi.
Esenyurt'ta CHP'nin yeni ilçe başkanı olması için adı geçenlerden; Server Gökmen, Hüseyin Ergin, mevcut ilçe başkanı Duran Keleş, Şahin Aydın'ı söyleyebiliriz.
Bu isimler aday adayı gibi görünseler de perde arkasında yapılan pazarlıklar ve ittifaklar sonucu her an başka bir ismin adaylığında uzlaşılabilinir.
*
Bilindiği gibi Esenyurt biraz da hemşehri kültürü ve anlayışı ile kendini kanıtlamış bir ilçemiz.
31 Mart yerel seçimlerinde federasyonların Ak Parti'nin adayının ilçe dışından getirilmesine itirazına rağmen parti Azmi Ekinci'de ısrar edince, yine aynı federasyon yöneticilerinin çoğunun Ak Parti üyesi olmasına rağmen CHP adayı Kemal Deniz Bozkurt'a destek verdiklerini beyan ettiklerine hep birlikte şahit olmuştuk.
Şimdi CHP cephesinde baktığınızda mevcut ilçe başkanı Tokatlı, diğer aday adaylarının ikisi Tokat'lı.
Belediye meclis üyeliği listesinde ve ilçe yönetim kurulu listesinde bir Tokatlı hakimiyeti görülmekte.
Esenyurt'un Cumhuriyet Halk Partili üyeleri her an bu duruma tepki göstererek madem belediye başkanı Kars – Ardahan – Iğdır'ı temsil ediyor, ilçe başkanı da farklı bir ilden olsun diyerek daha uzlaşmacı ve daha politize olmamış bir ismin etrafında kenetlenebilirler.
*
CHP'deki ilçe başkanlıkları ve il seçimlerine yönelik yazılarımız devam edecek.
Bu arada, aday adayları arasında adı geçenlerin cevap hakları her zaman köşemizde saklıdır..
 

Yorumlar (0)