Dünkü yazımızda; 'Muharrem İnce de 'şayet ön seçim ile aday belirlenirse İstanbul’a adayım' demiş. Aynen katılıyorum. Ön seçim olursa ben de adayım diyorum' demiştik ya.
Ve devamında ise kısaca şunları dile getirdik; Önemli olan rekabet ortamı olsun. Katılımcı demokrasi olsun. Dayanışma, kaynaşma, yardımlaşma olsun. Ben değil, bizli yönetim anlayışı olsun diye çıkalım meydanlara ve meydanları hep birlikte paylaşalım. Eminim ön seçim kesinleşirse birçok yerde çok sürpriz adaylar ortaya çıkar. Bu da çok daha renkli, çok daha heyecanlı, çok daha rekabete dayalı bir aday adayı dönemi yaşanmasına neden olur ve kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olur. Aksi halde ne yazık ki bir iki kişinin dudağından çıkan isimler ile yerel seçimlere gidilir. Kimi yerde kazanılacak seçimler kaybedilir. Kimi yerde kazanılmasına rağmen kaybedilmiş sayılır. Kimi yerde yerelde kaybetmek bir yana o yerde yaşananlar ülke genelinde seçimlere tesir eder...

Fırat Aykut yıllardır dillendiriyor
İşte bu yazımızdan sonra çok sayıda okurumuz ve CHP'ye gönül verenlerden olumlu tepki aldık.
''Ön seçim veye temayül olmaz ise CHP yerel seçimlerde çok küskün kazanır diyen partililer bu serzenişlerini parti üst yetkililerinin duymasını ve birşeyler yapmalarını beklemekteler.
Onlardan birisi ise; Cumhuriyet Halk Partisi denince bölgemizde akla gelebilecek ilk kişilerden birisi olan, Çatalca'da üç dönem belediye başkanlığı yapan Fırat Aykut.
''Sevgili Mehmet bugünkü yazını okudum. Yazının her satırına katılıyorum.
Küskün seçmenin sandığa gitmemesi Kemal bey (Kılıçdaroğlu) ve yanındakilerin umurunda değil. Çünkü o şahıslar seçimi kaybetme olasılığı hiç olmayan yerlerden aday yapılacaklar. Onların yeri garanti. Ön seçim yapılırsa bu kişiler seçilmeyebilir diye korkuyor ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu da bir şekilde alabileceği kararlarda etkiliyorlar.'' Diyen Fırat Aykut ayrıca mesajında, 14 Ağustos 2011 tarihinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na gönderdiği mektupta yazdıklarını da göndererek, aradan 7 yılı geçmesine rağmen mektubuna cevap almadığını da belitmiş.

İşte Fırat Aykut'un o mektubunda benim de 
tamamına katıldığım o öneriler...

Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU
CHP Genel Başkanı
14.08.2011
Partili ve partisiz tüm seçmenlerin büyük desteği ile geldiğiniz CHP Genel Başkanlığı görevinizde 15 aydır üst yönetimde yeniden yapılanarak partiyi verimli ve güven duyulabilir bir şekle sokmak için gece-gündüz demeden insanüstü bir çaba ile çalıştınız. Bir insanın belki de üç yılda harcayacağı emeği siz 15 ayda harcadınız ve aldığınız sonuç sizi de memnun etmedi...
Bu sonuç hiç emek harcamadan seçilen bazı Milletvekilleri dışında kimseyi memnun etmedi.
Şimdi size inandığım bir gerçeği ifade etmek istiyorum...
CHP demokratik süreçlerden geçmeden oluşan bu örgüt yapısı ile hiçbir zaman AKP ye alternatif olamayacaktır...
1992 den bu yana ideolojik yönden içi boşaltılan ve oligarşik bir yapının esaretinde özellikle çürütülerek işlevsizleştirilen CHP örgütü partiyi taşıyamamaktadır.
Parti içi demokrasi kurallarının adeta unutturulduğu bu örgüt CHP ye ve Türkiye’ ye yüktür.
CHP bu yükten kurtulamadığı sürece halkımıza umut veremeyecektir. Bu örgüt yalnızca parti içi iktidara odaklanmıştır.
Türkiye onların aklında ve umurunda değildir... Belediye Meclislerinin Yedek Üyelerini bile Genel Merkez Yönetiminin atadığı bir siyasi yapı hiç umut olabilir mi?
Böyle bir yapı sol-sosyal demokrat olabilir mi? Yıllardır parti içi oligarşiye isyan etmemiş, anti demokratik uygulamalara baş eğmiş ve parti içinde yaratılmış güç odaklarına karşı mücadele etmeyerek demokratik alışkanlıkları, nitelikleri ve refleksleri dumura uğratılmış bu örgüt ile Türkiye AKP den geri alınabilir mi?
Özgürlüklerinin kısıtlanmasına alışmış bu partililerden ÖZGÜR BİREY yaratabilir misiniz?
Kentsel rantlardan haksız pay almak için birbirinin ayağına hiç acımadan basan bu lümpenleşmiş yapı ile (tüm iyi niyetinize rağmen) ne CHP ve ne de Türkiye eşitlik ve özgürlüğü yakalayamaz.
CHP yeniden yapılandırılmadığı sürece hayal ettiğiniz yeni CHP ye ulaşamazsınız...
MYK Üyelerini yeniden atayarak şimdilik bazı tartışmaları erteletebilirsiniz fakat kesin sonuç almanız mümkün değildir.
Bu yara pansuman ile tedavi edilemez.
Parti içinde çok derin bir ameliyat yapamadığınız sürece Türkiye yi oyalarsınız ve tarihe iyi anılarla geçmezsiniz.

Özetle,
Sn. Gn. Başkan,
Eğer siz partiyi bu örgütten geri alamazsanız, CHP de Türkiye yi AKP den geri alamaz.
Aklı başında, namuslu, dürüst, bilgi dolu ve halkın güvenini hiç kaybetmemiş, ancak eski yönetimlerce itilip kakılmış sosyal demokrat kadroları olabilecek en hızlı şekilde CHP saflarına katmak için onlara içtenlikli çağrı yapınız. Mevcut üye kayıtlarının hepsini siliniz ve yeniden kayıt olma yollarını denetimli olarak açık tutunuz. Yani anlayacağınız mevcut örgütlerinizi açıkça halka şikayet ediniz ve onlarla yollarınızı ayırınız...
Ionesco’ nun GERGEDAN larını unutmayınız... Gergedanlaşmamak için direnç göstermiş özgür bireylerle partiyi yeniden kurunuz...
CHP kendi içinde bir devrim yapmak zorundadır. Devrim inanç ister, bilgi ister, yürek ister, azim ister, disiplin ister, kararlılık ister....
Bu niteliklerin sizde olduğunu sanıyor ve sizin seçtirdiğiniz PM den de bu yönde kararlar çıkartabileceğinizi umuyorum. CHP yi yeniden inşa projesine, program ve tüzükten önce üye yapısının yenilenmesi ile başlanmalıdır. Seçmen program ve tüzükten önce güven duyabileceği siyasetçi aramaktadır.
Türkiye’ye gerçekten hizmet etmek istiyorsanız ilk önce CHP yi yeniden yapılandırmanız kaçınılmazdır. Zoraki siyasetçilerle istenilen yapılandırmayı gerçekleştiremeyeceğinizi hiç aklınızdan çıkarmayın…
Belki siz anımsamayabilirsiniz ama etrafınızda CHP’nin yakın geçmişini çok iyi bilen namuslu ve dürüst siyasetçiler vardır. Altan ÖYMEN dönemindeki yeniden yapılanma süreci size rehber olabilir. O dönemde tartışılan Tüzük Taslakları da anlamak için okunmalıdır.
Tüm illerde ve ilçelerde toplumun güven duymaya devam ettiği ve bireysel hiçbir beklentisi olmayan siyasetçileri bulmak hiç zor değil Sn. Genel Başkan...
Bu siyasetçileri bulun ve onlarla birlikte CHP’yi yeniden inşa edin lütfen...
Sizden bunu bekliyoruz...
Sevgilerimle...
İ. Fırat AYKUT
Çatalca Eski Bel. Başk.
14.08.2011

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FIRAT AYKUT 6 ay önce

Sevgili MERT, içtenlikli ilginiz ve yazıma verdiğiniz önem ve değer için çok teşekkür ederim kardeşim. Aklın yolu bir diye düşünüyorum. Önümüzdeki seçimde aday saptama yöntemi belirleme yetkisinin İl Başkanlıklarına verilmesini ve İlçe Yönetimlerinin yapacağı örgüt toplantılarında da konunun etraflıca görüşüldükten sonra karara bağlanacağı bir sürecin çok yararlı olacağı inancındayım. Elbette ön seçim en demokratik olanıdır. Ancak CHP de YSK takviminden önce aday belirleme takvimi açıklandığına göre en demokratik yöntem olarak ilçede kayıtlı tüm üyelerin katılımı ile yapılacak EĞİLİM YOKLAMASI (temayül değil) sonuçlarının çok yararlı ve gerçekçi olacağını sanıyor ve öneriyorum. Zaman vardır. İstenirse yıl sonuna kadar tüm ilçelerde bu demokratik aday belirleme yöntemi uygulanabilir.