14.01.2018, 19:59

CHP’de; Atanmışlar kaybetti, seçilmişler kazandı!

Dün CHP İstanbul kongresi devam ettiği saatlerde sosyal medya hesaplarımdan şu paylaşımı yaptım;

HANGİSİ KAZANACAK....!

CHP İstanbul İl Başkanlığı yeni sahibini arıyor...

Cemal Canpolat mı? Canan Kaftancıoğlu mu başkan seçilecek?

Bu sorunun cevabı bu akşam belli olacak ama biz şimdilik kısa bir bilgilendirme geçelim.

Bir önceki kongrede (2015 yılı) 322 oy alarak rakibi Gökan Zeybek'e 29 oy fark atıp CHP İstanbul İl Başkanı olan Cemal Canpolat bu gün ne kadar oy alır derseniz. Ben sadece izlenimlerimi ve tahminimi yapıyorum.

Gençleşmeden, yenilikten, kadından, merkezi dayatmadan değil özgür oy kullanmadan yana oy kullanacak delegelerin bu kongrede baskın olacaklarını düşünerek.

Canan Kaftancıoğlu'na daha fazla şans tanıyorum.

Tahminim bu yönde.

Şayet yanılırsam bu bir futbol karşılaşması değil. Sonuçta CHP'nin bağımsız delegeleri belirleyecek seçimleri.

Oylara gelince kazanan adayın 300'ü geçeceğini, kaybeden adayın 20-30 daha az oy alacağını düşünüyorum…

*

Paylaşımı saat 17.49’da yapmışım.

Kongrede oy verme işlemleri saat 21.00 civarında başladı.

Sandıklar saat 22.30’da sayılmaya başladı.

23.30 gibi sayımlar bitti.

İtirazlar oldu ancak sonuç değişmedi ve 325 oy alan Canan Kaftancıoğlu, 318 oy alan Cemal Canpolat’a karşı kazanmış oldu.

Süleyman Çelebi salonu salladı
Kongrede Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP eski milletvekili Süleyman Çelebi gibi bir çok isim söz alarak konuştu.

CHP İstanbul il başkanlığına aday olarak ortaya çıkan, bir çok gazeteye demeç veren Ali kemal Kumkumoğlu ise konuşmasında; ‘Ben hiçbir yerde aday olduğumu açıklamadım’ diyerek salondakileri güldüren siyasetçi oldu.

Kaftancıoğlu’nu destekleyenlerden Süleyman Çelebi doğaçlama olarak yaptığı konuşmada salondan büyük alkış aldı.

Özellikle; ‘Gerçek anlamda CHP’nin emekçilerine değil, sağdan soldan partimize gelip koltuk kapanları göklere çıkaranları kınıyorum’ bölümü salonun tamamının desteğini alıyordu.

Cemal Canpolat konuşmasını hem uzun tuttu hem de zaman zaman gaflar yapmasına rağmen etkileyici bir konuşma yaptı.

*

Canan Kaftancıoğlu konuşmasında; "Ben İstanbul'u, haramilerin saltanatından kurtarmaya adayım. Yıllardır süren kadın mücadelesinin sonucu olarak, Türkiye'nin en büyük örgütünün başkanı olmaya adayım. Sahici ve samimi olacağız, lafla değil işle var olmak için adayım. Sokak sokak, ev ev dertlere derman olmak için adayım. Çok önemli bir dönemeçten geçiyoruz. Bu kongre tarihi bir kongre. Önümüzde iki büyük seçim var. Bugün burada İstanbul Belediyesini geri alacak, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İstanbul'u şaha kaldıracak kadroları seçeceksiniz. Kongre bittiği andan itibaren bu yolda çalışacağım" dedi.

KAFTANCIOĞLU BAŞARILI OLUR MU?canan kaftancıoğlu
Yine bu satırların yazarını okuyanlar hatırlarlayacaklardır.
Cemal Canpolat'ın ''sol''dan dem vurup kazandığını fakat 'sol'u unuttuğu için kaybedeceğini.
Canan Kaftancıoğlu ismini aday adayı olarak ilk ben yazdım.

Kaftancıoğlu aday olmayacağını, CHP’yi İstanbul’da iktidara taşıyacak Kadroyu kuracaklarını açıklamasına rağmen, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra adaylığını açıkladı. Dün CHP İstanbul’un yeni il başkanı seçilen Canan Kaftancıoğlu, sonuçların açıklanmasının ardından sahnede bir konuşma yaptı.

Kaftancıoğlu, “Biz olacağız demiştim, olduk. Beni örgütüm aday yaptı. Örgütümle kazanacağım demiştim, bu da oldu. İyi ki varsınız. Biz söylediğimiz şeyleri yapacağız. Yapmayacağımız şeyi de söylemeyeceğiz. Bu kongre salonundan el ele, kol kola hep birlikte çıkıp, AKP faşizmini yıkmaya gideceğiz. İnancınız ve güvenciniz için çok teşekkür ederim” dedi.

*

Kongre günü Kaftancıoğlu’nun eski sosyal medya paylaşımları gündeme getirilerek yıprattılmaya çalışıldı.
Oysa ortada sadece çoğumuzun zaman zaman görüş belirttiği masumane mesajlaşmadan başka şey yoktu.
Peki Kaftancıoğlu ne kadar başarılı olacak bu koltukta dersek?
Öncelikle Canan Kaftancıoğlu’nu gerçekten oraya bir ekip getirdi, örgüt getirdi, yenilikten yana, değişiklikten yana, başarıya susamışlıktan yana olan bir ekip.
Bir başka değişle CHP İstanbul’da atanmışlar ile seçilmişler bu kongrede yarıştı.
Kontenjan adayı milletvekilleri mevcut başkan Cemal Canpolat’tan yana, ön seçimle gelen milletvekilleri ise Kaftancıoğlu’ndan yana tavır koydu.
Gelenekçi anlayıştan ve değişimle yeniliğe kapalıdan yana belediye başkanları Canpolat’ı, yenilikçi, gençlikten, özgürlükten, ben değil biz olmaktan yana olan belediye başkanları ise Kaftancıoğlu’nu destekledi.
Böylece atanmışlar, merkeze yakın olanlar kaybetti, önseçimle gelenler kazanmış oldu.
Kısaca Kaftancıoğlu’nu bu göreve getiren ekip desteğini sürdürdüğü sürece CHP İstanbul’un başarılı olacağını aksi taktirde Kaftancıoğlu’nun zorlanacağını düşünüyorum.

Hasan Akgün ve ekibi yine kaybetti!
Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün 2015’deki seçimlerde Canpolat’ı desteklememişti Canpolat kazanmıştı.
Bu defa da Akgün ve ekibi Kaftancıoğlu’na destek vermedi Kaftancıoğlu kazandı.
Büyükçekmeceliler bu durumu nasıl yorumladı bilmiyorum ama ben Hasan Akgün’ün daha CHP’yi pek tanımadığı şeklinde yorumluyorum.
Aslına Akgün ve ekibi Büyükçekmece’de de hiçbir zaman örgütle girdiği seçimi kazanmadı.
Son ilçe seçimlerinde örgüt seçimleri serbest bırakmasaydı inanın bana istediği ismi ilçe başkanı seçerdi.

*

Neyse gelelim diğer ilçelere.

Akgün ile birlikte, görevden alınan ilçeler olan Beşiktaş ve Ataşehir, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak’ta kaybedenlerden oldular.

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, Beylikdüzü Belediye Başkanı ekrem İmamoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnöünü, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ise Kaftancıoğlu’nu destekleyerek kazananlardan oldular.

Yorumlar (1)
Abdi yerli 4 yıl önce
Kazanan demokrasi olmuştur