31.07.2021, 06:57

Ciğerlerimiz parçalanıyor!

Manavgat başta olmak üzere Antalya, Adana, Osmaniye, Mersin, Muğla ve Kayseri gibi 21 ilde çıkan yangınlarda hyayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Vatandaşlarımızın acısının yanısıra binlerce canlı, binlerce dönüm ormanımız küle döndü. Manavgat'ın ardından orman yangınları Ege'ye de sıçradı. Marmaris ve Bodrum yangınları kontrol altına alındı. Antalya'da 3, Marmaris'te 1 kişi hayatını kaybetti. Tarım Bakanı, "57 yangın kontrol altında. 3 Antalya'da 1 Muğla'da kayıplarımız var maalesef. 320 büyükbaş, 3 bin küçükbaş kaybımız var. 15 bin hektar zeytinlik, defne alanımız yok oldu. İlk yağmurlarla birlikte ağaçlandırma çalışmamız başlayacak. Ormanlarımızın imara konu edilmesi söz konusu değil" bilgisini verdi.

Çıkan bu yangınlar sadece etkisini göwsterdiği bölgeleri değil bütün Türkiye'nin içini de yaktı. Etrafıma dikkat ediyorum herkesin morali bozuk. Herkesin gözü kulağı iletişim araçlarında. "Yangın kontrol altına alındı" cümlesini duymak istiyor. Çünkü küçük bir ateş kıvılcımı bile yüreğimize düşüyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yangınlar hakkındaki açıklamalrı da önemli;

"Yangınları söndürmede iyiye gidiş var. Marmaris'teki yangında iyiye doğru gidiş var. Yerleşim yerine yakın olmayan bir yangın daha var. Onu da kontrol altına alma noktasında olumlu gelişmeler var. Tüm kamu kurumlarından 4 binin üzerinde personelle bu mücadelemizi sürdürüyoruz. 57 yangın kontrol altında. 3 Antalya'da 1 Muğla'da kayıplarımız var maalesef. Zarar gören vatandaşlarımıza Bağ-Kur, SGK, Ziraat ve Tarsim borçlarıyla ilgili çalışmalarımızı hemen başlattık. Sadece ağaçlarımızı değil tabi yaban hayatında da kaybımız var. Bunlar da ayrıca üzücü.

320 büyükbaş, 3 bin küçükbaş, 15 bin hektar zeytin, defne gibi alan kaybımız var. Bu konuda, bu kayıplarla ilgili çalışmalarımızı açıklayacağız. Yangınların sevevi ile ilgili spekülasyonlar sosyal medyada dolaşıyor. Adli merciler ve kolluk kuvvetleri çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığımız veya ilgili kurumlar tarafından önemli buglular bulunduğu anda açıklamalar yapılacaktır. Ekim ayı gibi ağaçlandırma başlayacak. Tarım ya da orman alanlarının imara konu edilmesi söz konusu değil. İlk yağmurlarla birlikte ağaçlandırma başlayacak. İddialarla ilgili olarak en son teknoloji ne ise bunu kullandığımızın bilinmesini istiyorum. Hala çıkıp 50'lerin 60'ların uçaklarını kullanmamızı isteyenler var. Biz helikopterlerimizle bunların kat kat fazlası suyu taşıyabiliyoruz. Biz ne uçurduğumuzla değil yere ne kadar su bıraktığımızla ilgileniyoruz. Bu anlamda bir eksiğimiz yoktur."

Yangında ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum...

Yorumlar (0)