09.08.2020, 07:23

Covid-19 tatil’e mi çıktı?

Son 15 gündür birkaç spesifik konu üzerinde çalışıyorum. O çalışmaların detaylarını kısa süre içinde sizlerle paylaşacağım.

Çalışan hakları ile ilgili güncelde birkaç konu var önce onları sizlerle paylaşayım;

Küçük İşletmeler için İSG kanunu yürürlüğüne uzatma teklifi geldi.

Mecis tatile girmeden önce size 50’den az çalışanı olan firmaların İSG Uzmanı ve İşyeri Hekimi anlaşması zorunluluğunu 01.07.2020 tarihinde uygulamaya girdiğini aktarmıştım ve o zaman henüz bir uzatma kararı da yoktu ama meclis tatile girmeden önce hükümet kanadından AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar KIRKPINAR ve Düzce milletvekili Ayşe KEŞİR (ilk imza sahipleri ) başta olmak üzere toplam 18 Ak Partili milletvekili, yasayı bu sefer pandemi koşulları sebebiyle 31.12.2023’e kadar uzatma teklifi vermiş. Bildiğim kadarıyla genel kurulda henüz oylanmadı çünkü tatildeler zaten ama rapor Çalışma Bakanlığında ve Bakanlığa Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri Derneği tarafından bir ziyaret gerçekleşmiş, aldığım bilgiye göre 50 sayısını azaltıp 10, 20 veya 30 çalışan üstü seviyelerine bari çekelim demişler. Kabul görür mü hep birlikte izleyip göreceğiz. Ama hükümet bu konuda 31.12.2023 diyerek zaten olayı 2023 seçim’inden bile sonrası’na atmış gözüküyor.

Nihayet 2020 yılında iş güvenliği ile ilgili muhalefetten olumlu bir yasa teklifi geldi.

Covid-19 Meslek hastalığı olsun yasa teklifi

HDP’nin İzmir milletvekili Serpil Kemalbey PEKGÖZEGÜ; mayıs ayında tartışmaya açılan ve benim de 24.05.2020’de sizin gündeminize getirdiğim COVİD-19 meslek hastalığı neden olmalı ile ilgili uzun makalemde belirttiğim kanun maddelerini, yargıtayın da bu konu ile ilgili bir kararını da ek yaparak değişiklik önergesi vermiş. Daha net bir şekilde keskin bir dille salgın hastalıkları ve pandemiyi meslek hastalığının konusu haline getirin demiştir. Sayın vekili öncelikle tebrik ediyorum. Gerekçelerini İSİG meclisinin verilerinden aldığını da farkettim. İSİG meclisi son günlerde bu konuda ciddi takip görevini üstlenmiş durumda. Oradaki toplantılara ve atölye çalışmalarına da müsait oldukça katılıyorum; hepsi çok değerli hocalar, başarılar diliyorum.

Sendikalı sayısı düşüyor

Sendikalı sayısı, artan baskılar ve koşullar nedeniyle her geçen gün yükselmesi gerekirken düşüyor? Temmuz ayı verileri kötü gidişata işaret ediyor. Bunların sebeplerini iyi araştırmamız ve önlem alınması gerekli. Örgütlenme özgürlüğü anayasa’nın ve yasaların bizlere verdiği annemizin sütü kadar helal bir hak. Bu hakımızı kullanmamızdan dolayı birilerinin bu işten nemalanması ise hiç doğru değil.

Covid-19’da yeni gelişmeler

Gelinen son durum pek iç açıcı değil. Hafta içinde Hüseyin VODİNALI’nın “Covid-19 Bir Virüs’ten ötesi” adlı kitabını sabahtan akşam bitirip su gibi okudum. Kendisini tebrik ediyorum çünkü iddia ettiği konularda kitabın sonuna da delilllerinin bir kopyasını da ek olarak koymuş. Kaynak deyip geçmemiş. Tek tek kaynakları okuyup görüyorsunuz. Bende de doğal olarak konuya karşı ilgi çoğaldı, gidip birkaç yeni kitap daha aldım. Bitirir bitirmez size özet bir yazı geçeceğim. Şimdilik o kitaplardan bağımsız şunu ifade edeyim; Covid-19 sebebiyle ölüm sayılarında ilk günden beri bir şeffaflık sorunu vardı ama bu artık İran’da örneğin açığa çıktı. Ülkemizde de yakında açığa çıkacağına inanıyorum. Koca koca Profesörler bu konuda doğruların açıklanmadığını bağıra bağıra ifade ediyorlar. Hastaneler dolmuş, ülke zaten pandemi öncesi bir ekonomik krizle baş etmeye çalışıyordu. Eyyamcılık yapmayayım ama hükümet bu işi kıvıramaz demiştim zaten, sonunda duvara tosladılar. TÜİK’deki gibi, soba borusundan enflasyon tespit etmeye benzemedi bu iş. Pandemi ciddi bir yönetim anlayışı gerektirir. Dürüst ve şeffaf olun lütfen, çözümü bütün toplum hep birlikte bulalım. Kendi başınıza çözemediğiniz artık ortaya çıktı. Sanki Covid-19’da uzakta bir köşede tek başına yaz tatiline çıkmış gibi algı oluştu. Bir kendinize gelin… 5 bin ise 5 bin deyin… 10 bin ise 10 bin…

#EvdeKalTürkiyem

Şimdi bizdeki hükümetin şeffaflığını etkileyen bir husus var. Pandemi öncesinde istihdam’da ve ekonomide ilerleme yaşatan Amerikan Trump yönetimi, seçimleri alacak gibi duruyordu ama pandemi sürecinde rakibinden 11 puan geriye düşmüş. Hükümetimiz oradaki hezimeti yaşamamak adına adımlar atıyor. Şeffaflık da bu adımlardan kaynaklanıyor. Gördüğüm kadarıyla günde 10 bin vaka’da görülse ekonomiyi tıkamamak için sokağa çıkma yasağı bir daha getirilmez. Uyarılar sertleşir ama ne Covid-19’lu rakamı artar, ne de ekonomiyi zora sokacak önleyici bir adım atılır. Hafta sonları belki o da belki… Hükümet epeyce bir gözünü karartmış durumda. Bunun bedelini de vatandaş ödüyor ama uyarıları dinlemeyen de yine onlar. Herkes görevini şeffaf bir şekilde yaparsa ve toplum’da işi ciddiye alırsa başarı gelebilir ama iyi yetişmiş hekimlerimiz bu mücadelede ön safta hergün kayıp veriyor. Yazık etmeyelim bu değerlerimize ve evde kalmaya özen gösterelim çünkü Covid-19 yaz-kış dinlemiyor, öldürmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)