27.10.2021, 05:39

Cumhuriyet adına

Öncelikle bu köşede sizlerle olmaktan mutluyum, Mahmut Hocanız olarak eleştirel bir

bakışla iyiyi, doğruyu, yanlışı bu pencereden sizlerle paylaşmak oldukça keyifli olsa gerek.

Bu köşe yazımda Cumhuriyeti ve her zaman ilkeleri doğrultusunda hareket edeceğimiz Atatürk’ü tekrar anımsatmak nedeniyle başlık “CUMHURİYET ADINA” olsun dedim.

98. yılını kutladığımız Cumhuriyetin 98 yıl evveline giderek, geleceğin Türkiye’sini şekillendirecek bazı kavramlara değinmek istiyorum değerli dostlarım. Cumhuriyet; kolay tanımıyla halkın egemenliğini; ya doğrudan doğruya ya da seçtiği temsilciler aracılığı ile kullandığı bir devlet şeklidir. Cumhuriyetçilik ise; Ulusal hakimiyet ülküsünün en iyi, en emin en elverişli hükümet şekli olduğuna inanmaktır. Cumhuriyetin yapısında padişahlığa, halifeliğe yer yoktur, dolayısıyla tutuculuğa ve yobazlığa da yer olmayacaktır. Bu da şunu gösteriyor ki uygarlıktan nasibini almış toplumlar için en uygun idare tarzı Cumhuriyet idaresidir.

İşte; Mustafa Kemal Atatürk planında saltanatı ve hilafeti kaldırdığı gün kafasında Cumhuriyeti kurmuştu zaten. Aslında çökmüş olan imparatorluk ve onun kalıntılarını ortadan kaldırdıktan sonra ne padişaha ne de onun dinsel uzantısı olan halifeye ve hilafete ihtiyaç vardı. Gerçekte Cumhuriyetin ilanı bir anlamda sistemin adının konmasıydı.

Çünkü Atatürk Cumhuriyeti ilan etmeden önce onun alt yapısını da titiz bir şekilde hazırlamıştı. İşte bunun içindir ki karşılaştığı zorluklar; çok kısa zamanda an az zararla ve Cumhuriyetin gerekleri içinde de çözülmüştür. Bu sisteme yalnızca idare edenler değil, bizler de yani idare edilenler de sahip çıkmalıyız. Çünkü Cumhuriyetin gerçek sahibi biz yurttaşlarız. Cumhuriyetin nimetlerinden uygar bir toplum olduğumuz oranda yararlanacağımızın da bilincinde olmalıyız.

İnsan olarak kullanabileceğimiz şu anda mevcut her ne tür hakkımız var ise, tümünü bu yönetim şekline yani Cumhuriyete borçluyuz. Tartışılması ve sınıflandırılması konusunda gerek kişisel, gerekse ulusal boyutta hiçbir tavize ve hiçbir hoşgörüye asla açık olmamamız gerekiyor çünkü bu gücü Ulusal Kurtuluş Savaşını gerçekleştirenlerin inancından alıyoruz.

Siz değerli dostlarımın, okurlarımın demokrasiye ve Cumhuriyet bağlılığı şahsım için ayrı bir övünç kaynağı, Ulusum için gelecek güvencesi olacaktır.

Hep sahiplendik, sahipleneceğiz,

Asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

Hep şerefle, gururla kutlayacağımız

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

Mahmut OYMAN

Yorumlar (0)