20.10.2021, 05:40

Cumhuriyet'e doğru

Osmanlı imparatorluğu döneminde ikinci meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı. 1914’te başlayan Birinci Dünya Savaşı’na dünyanın önde gelen belli başlı devletleri katıldı. Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi. Dolayısıyla savaş kurallarına göre bizde yenilmiş sayıldık.

Ülkemiz İngilizler, Yunanlar, Fransızlar ve İtalyanlar tarafından işgal edildi ve paylaşıldı.

Ulusuna sonsuza dek inanan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919 da Samsun’a geldi. Erzurum’da, Sivas’ta kongreler düzenledi.

Mustafa Kemal Paşa, “Tek bir egemenlik vardır, o da millet egemenliğidir. Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır” diyordu.

Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -millet vekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara’da Büyük Millet Meclisinde toplandı.

Meclis, Mustafa Kemal Paşa’yı başkan seçti. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Büyük Millet Meclisi, Ulusal Kurtuluş savaşını başlattı. Bir yandan efeler, dadaşlar, seymenler bulundukları yörelerde düşmana karşı koydular. Öte yandan düzenli ordular İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da savaştılar. Yurdumuz bu mücadelelerle düşmanlardan kurtarıldı.

Tahtını ve rahatını düşünen padişah yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu. Bu oluşan devletin yönetim şekli henüz belirlenmemişti.

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923’te ilk toplantısını yaptı. 13 Ekim 1923’te Ankara Başkent oldu.

Atatürk; Düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra, uzun zamandır tasarladığı Cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı.

28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarına Çankaya’da yemeğe çağırdı. Onlara “Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” dedi.

Yorumlar (1)
Murat 2 ay önce
Tebrikler hocam