16.04.2021, 06:03

Dertlenecek ve sorumluluk alacak bürokrat

Bürokrat Metal Yorgunluğu;
Türkiye'de siyasette yorulma metal yorgunluğundan var denliyor, peki ya bürokrasideki metal yorgunlugu ve ortama göre hareket etmeler!
Sayın cumhurbaşkanımız Ak Parti milletvekillerine yöneticilerine ve belediye başkanlarına seslenirken yorgun olanlar kenara Çekilsinler görevleri bıraksınlar ve daha dinamik yapıya sahip olalım 2023'e hazır olalım diyor. Aslında bu talep yorgun Bürokratlar içinde geçerlidir.

Her devrin Bürokratları vardır, giden ağam gelen Paşam diyen bürokratlar. Biz bunların en iyi yüzünü İBB seçimlerinde ve Ankara seçimlerinde gördük. Anında satmalar ve saf değiştirmelerini gördük. Peki niye böyle yapıyorlar? Aslına bakarsanız siyasetçiye söylenen ‘koltuk bağımlısı’ lafı yüz katını bürokrat hak ediyor. Koltukta kalmak için dönemdiği derece ve girmediği kalıp kalmamıştır (çoğunluğu tenzih ediyorum). Bu tip bürokratlar Vatandaşın işini çözmek yerine fır döndüğü ekibin işlerini çözmeyi yeğler. İşleri zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıp sonra kendi elleri ile zorlaştırdıkları canavarı öldürüp yukardan çok büyük AFERİN alırlar. Eğer üst yöneticide Liyakat ve Ehliyet sahibi değilse kerametin kendinden olduğunu bilir ve nasıl işi hallettirdiğini övünerek söyler.
Bu ülkede acilen 657 sayılı devlet memurları kanunu değiştirmesi gerekir ve akabinde hangi siyasi iktidar hangi parti siyasi iktidar olursa o parti yönetici kadrolarının aşağıdan yukarıya kadar kendisiyle birlikte gelip kendisiyle birlikte gitmesi gerekir çünkü ekibin, bürokratın elini taşın altına koyması gerekir ve vatandaşta hemhal olması gerekir. Bürokrat gelen ağam , giden paşam pozisyondaki görev yapmaya devam ederse bu ülkede kaybeder Türkiye'deki siyasette kaybeder ve geleceğimiz de kaybolur.

Aslına bakarsanız çok değişmesi gereken bir çok uygulama var sahada; Bunlar konu başlıkları ile şunlar,

  • YAPI DENETİM SİSTEMİ ve RUHSAT VERME ŞEKLİ

  • PLANLAMA SİSTEMİ

  • TARIM POLİTİKALARI ve KULLANILMAYAN ARAZİLERİN SORUNU

  • TAPU KADOSTRONUN SİL BAŞTAN DEĞİŞTİRİLMESİ

  • İL Ve İLÇELERDE Kİ BİR ÇOK KURUMUN YERELLEŞMESİ…..

Bu konu başlıklarının açılımı her hafta bir konu ile işlemeye devam edeceğim.

Not: Pandemide lütfen kurallara uyalım ki ,daha çabuk özgürleşelim..

Sağlıkla kalın, huzurlu olun. Hayırlı Ramazanlar.

Yorumlar (0)