ABD Başkanı Trump: Biden'ın bizi yakalaması imkansız! Seçimi biz kazandık

ABD başkanlık seçimlerinde oy sayımının sonuna yaklaşılırken Trump, Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada, "Seçimi biz kazandık. Biden'ın bizi yakalaması oldukça imkansız." sözleriyle zaferini ilan etti. Trump'ın cebinden çıkardığı zarf ise dikkat çekti.

Dış Haberler 04.11.2020, 12:35 Gazete Damga
ABD Başkanı Trump: Biden'ın bizi yakalaması imkansız! Seçimi biz kazandık

ABD'de oy verme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte sayıma geçildi. Şu ana kadar sayılan oylara göre; Demokrat Partili Joe Biden'ın önde olmasına karşın, ülkenin seçim sistemine göre mevcut başkan Donald Trump, avantajı elinde bulunduruyor.

Trump, "seçimi çalıyorlar" çıkışının ardından, seçimi kazandığını iddia ederek Beyaz Saray'da açıklamalarda bulundu.

Donald Trump'ın açıklamaları şu şekilde:

Bu benim yaptığım en son basın açıklaması tartışmasız olarak. ABD halkına bize verdikleri destek için teşekkür ediyorum.

Öncelikle First Lady'ye, aileme, Başkan Yardımcısı Pence'e teşekkür ediyorum. Büyük bir kutlama için hazırlanıyoruz. Çok inanılmaz sonuçlar alıyoruz. Dışarı çıkıp bu kadar güzel bir şeyi, kutlamak istiyoruz. Bu ülkenin vatandaşları inanılmaz bir şekilde sandığa gitti. Florida'da kazanmayı beklemiyorduk. Orayı da kazandık. Ohio'yu, Texas'ı kazandık.

"BIDEN'IN BİZİ YAKALAMASI İMKANSIZ"

Georgia'ya da açılmamış yüzde 7'lik oy kaldığına göre bizi yakalamaları asla mümkün değil. Arizona'da çok imkan var. Orada da bizim için zafer olacağını söyleyenler var. Trump bölgesi diye ne kast ediyorlarsa sadece oralarda değil oy aldığımız yerler. Biden'ın bizi yakalaması oldukça imkansız.

Fark çoktu ama çok az bir fark kaldı aramızda. Pensilvanya'yı da çok ciddi bir fark ile kazanıyoruz. 690 bin oy farkla öndeyiz şu anda. Biz yüzde 64'ünü almış durumdayız oyların. Bu noktadan sonra bizi yakalamaları imkansız. 

Texas'ı kazandık bu kesin. Orada harika bir vali var. Tebrik ettim onu, o da beni tebrik etti. Orada nerdeyse seçim sonucu belli olmuş gibi görünüyor. Oy farkına bakacak olursak sanki 12 oy farkıyla gidiyormuşuz gibi bir şey yok.

DONALD TRUMP

"KAZANAMAYACAKLARININ FARKINA VARDILAR"

Ne oldu diye sordu insanlar. Onlar kazanamayacaklarının farkına vardılar. İşi mahkemeye taşıyalım dediler. Bunu ilk günden itibaren söylemiştim.

Kuzey Carolina'da öndeydik. Sonra birden her şey durdu. Bu bir sahtekarlık; bu bir ABD kamuoyunu kandırma işi. Bu bir utanç ABD için. Açıkça söylemek gerekirse biz bu seçimi kazandık.

YÜKSEK MAHKEME'YE ÇAĞRI: OY VERMELERİ DURDURUN

ABD yüce mahkemesini artık oy vermeleri durdurmasını istiyoruz. Artık sabahın dördünde açılmamış oylar çıktı denmesini istemiyoruz. Benim için çok üzücü bir an. Biz bunu kazanmış durumdayız.

DONALD TRUMP

CEBİNDEN ÇIKARDIĞI ZARF DİKKAT ÇEKTİ

Trump'ın konuşması sırasında cebinden bir zarf çıkardığı da dikkat çeken ayrıntılardan birisiydi. Trump'ın elinde tuttuğu ve daha sonra ceketinin cebine koyduğu zarfın içinde ABD Başkanlık Seçimleri'nin resmi olmayan ilk sonuçlarının yer aldığı öğrenildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?