Angela Merkel "dünyanın en güçlü kadını" seçildi

Forbes dergisi 'Dünya'nın En Güçlü 100 Kadını' listesi açıkladı. Zirveki isim değişmezken listeye yeni isimler girdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel "dünyanın en güçlü kadını" seçildi.

Dış Haberler 09.12.2020, 15:18
Angela Merkel "dünyanın en güçlü kadını" seçildi

Forbes dergisi tarafından her yıl yayınlana ve büyük bir merak uyandıran 'Dünya'nın En Güçlü 100 Kadını' listesinde yer alan isimler belli oldu. 10 yıldır ilk sırada yer alan Almanya Başbakanı Angela Merkel bu sene de listenin zirvesinde yer alan isim oldu.

LİSTEDE BAŞKA KİMLER VAR?

Forbes'in açıkladığı 'Dünya'nın En Güçlü 100 Kadını' listesinden ilginç isimler yer alıyor işte o isimler...

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ilk kadın başkanı Christine Lagarde listenin 2. sırasında yer aldı.

ABD’de düzenlenen son başkanlık seçimlerinde mevcut Başkan Yardımcısı Mike Pence’e karşı kazanan Kamala Harris 3. oldu. Harris, ABD’de bu görevi üstlenecek ilk kadın olarak tarihe geçti.

Listenin 4. sırasında AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen yer aldı.

ABD’li ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey 20. oldu.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı verdiği mücadelede zafer kazanan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, dünyanın en güçlü 32. Kadını oldu.

Tayvan'ın ilk kadın Devlet Başkanı Tsai Ing-wen 37. sırada yer aldı. Tsai Ing-wen, 2016'da seçimleri ilk kez kazandığında Tayvan'ın ilk bekar devlet başkanı olarak da tarihe geçmişti.

Norveç'in Merkel'i olarak adlandırılan Başbakan Erna Solberg de 52. sırada kendine listede yer buldu.

Hem İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı hem İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon 57. Oldu. Sturgeon, tarihe iki makamda aynı anda bulunan ilk kadın.

Sanat dünyasından dünyaca ünlü Barbadoslu şarkıcı Rihanna ise 69. oldu.

Türkiye'den listeye girmeye başaran tek Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, listenin 76. sırasında yer aldı.

Yorumlar (0)