Philadelphia'da sokağa çıkma yasağı

Walter Wallece adlı siyahi gencin, polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan olaylarla birlikte, 172 kişinin gözaltına alındığı, 53 polis memurunun da yaralandığı Philadelphia'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Dış Haberler 29.10.2020, 12:42 Gazete Damga
Philadelphia'da sokağa çıkma yasağı

ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Philadelphia şehrinde, 2 polisin, elinde bıçak bulunan siyahi Walter Wallace'i öldürmesi üzerine başlayan protestoların kontrol altına alınması için şehirde bu gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bildirildi.

Yerel medyaya yansıyan haberlerde, protestoların 3. gecesinde, yerel saatle 21.00’den perşembe 06.00’ya kadar şehir genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Emniyet yetkilileri, pazartesi gecesinden beri devam eden polis şiddetini protesto gösterilerinde şimdiye kadar 172 kişinin gözaltına alındığını, 53 polis memurunun yaralandığını ve 17 polis aracının zarar gördüğünü açıkladı.

Wallace’in ailesi, yerel medyaya yaptığı açıklamada, protestolarda yağmalama ve kaosa son verilmesi çağrısında bulunarak, "Ailemize ve vurulan oğlumuza saygı duyun, şehirde devam eden bu şiddetle kaosa bir son verin." ifadelerini paylaştı.

13 YAŞINDAKİ OTİSTİK ÇOCUĞA KURŞUN YAĞDIRMIŞLARDI

ABD polisin vatandaşlara uyguladığı şiddet olaylarına bir yenisi daha geçtiğimiz ay eklenmişti. Salt Lake City şehrinde polis ekipleri, kriz geçiren 13 yaşındaki otizmli bir çocuğa ateş açarak 5 ayrı yerinden vurmuştu.

Polis tarafından vurulan Golda Barton'un annesi, "O küçük bir çocuk. Neden sadece ona müdahale etmediler? O bir bebek ve akli sorunların var." diyerek tepki göstermişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?