ABD Başkanı Joe Biden: "Koronavirüsten 500 bin can kaybı ailelerin artık "bir" olamayacağını gösteriyor"

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'de 500 bini geçen koronavirüs ölümleri üzerine konuştu. "Akıl alır gibi değil" diyen Joe Biden, halkı aşı olmaya çağırdı.

Dünya 23.02.2021, 16:40 23.02.2021, 18:14
ABD Başkanı Joe Biden: "Koronavirüsten 500 bin can kaybı ailelerin artık "bir" olamayacağını gösteriyor"

ABD Başkanı Joe Biden, ABD çapında koronavirüsten vefat eden kişi sayısının 500 bini geçmesi üzerine açıklamada bulundu. "Akıl almaz bir sayı" diyen Biden, "Bu bize artık hayatını kaybeden insanların ailelerinin bir daha "bir" olamayacağını gösteriyor" şeklinde konuştu.

Twitter hesabından üzüntüsünü paylaşan Başkan Biden, "500 bin canı Covid-19'a kaybettik. Bu akıl almaz bir sayı, ancak her biri bir ailenin yeniden "bir" olamayacağını gösteriyor. Sevdiklerini kaybedenlere sesleniyorum: Biliyorum, acınızı iyileştirecek hiçbir kelime yok ama umuyorum ki sizinle üzülen halkımızla teselli bulursunuz." ifadelerini kullandı.

"Olağanüstü olan Covid-19'dan kaybettiğimiz insanlar"

Başka bir Twitter paylaşımında ise Biden, "Bazı insanların 'normal Amerikalılar' olarak tanımlandığını sıklıkla duyuyoruz. Böyle bir şey yok. Normal olan hiçbir şey yok. Olağanüstü olan şey, Covid-19'dan kaybettiğimiz insanlar." dedi.

Halka aşı olması çağrısında bulunan Joe Biden, "Aşılar güvenli. Kendiniz için, aileniz için, halkınız için, ülkemiz için sıranız geldiğinde ve uygun olduğunda aşınızı yaptırın. Ancak bu şekilde bu pandemiyi yenebiliriz" şeklinde konuştu.

"Birleşik Devletler olarak yeneceğiz"

Virüsten sadece Cumhuriyetçilerin ya da Demokratların değil bütün Amerikalıların öldüğünü anımsatan Biden, "Ölenler komşularımız, arkadaşlarımız, annelerimiz, babalarımız, oğullarımız, kızlarımız, eşlerimiz. Bununla birlikte savaşmak zorundayız, bir halk olarak, 'Birleşik Devlet' olarak" açıklamasını yaptı.

ABD'de koronavirüste son durum

Son verilere göre ABD'de koronavirüste toplam vaka sayısı 28 milyon 827 bin 404'e ulaşırken, toplam vefat sayısı ise 512 bin 595.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138