Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Suriye fonu!

Türkiye'de yaşayan milyonlarca Suriyelinin ülkede kalması ve hayatlarını sürdürebilmesi için Avrupa Birliği'nin yardım fonu oluşturmayı değerlendirdiği öğrenildi.

Dünya 23.06.2021, 16:42 23.06.2021, 17:43 Burak ZİHNİ
Avrupa Birliği'nden Türkiye'ye Suriye fonu!

İki diplomat bu planın daha büyük ve bölgesel bir göçmen destek programının parçası olduğunu ve göçmenlerin AB’ye gitmesinin önüne geçmek için oluşturulduğunu söyledi.

Toplam bütçesi 5.77 milyar euro olacak planın Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suriye’deki insani yardım projelerine ayrılacağı ve AB’ye yeni bir göçmen akımı oluşmasının önüne geçmeyi ve 10 yıldır devam eden Suriye iç savaşı bitene kadar zaman kazanmayı amaçlıyor.

Bu meblağın doğrudan hükümetlerin kullanımına sunulmayacağı ifade edildi.

Türkiye ülkede bulunan ve sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli için 40 milyar dolar harcadı. Ankara AB fonunun doğrudan hükümete verilmesini talep ediyor.

Türkiye’de rejimin giderek otoriterleşmesinden ve ülkenin insan hakları sicilinin kötüleşmesinden rahatsızlık duyan AB’li liderlerin ise bu talebi kabul etmesi pek olası gözükmüyor. Liderler Türkiye’yi göçmenleri pazarlık malzemesi haline getirmekle suçlarken Ankara bu iddiayı reddediyor.

27 lider kabul edecek

Avrupa Komisyonu’nun söz konusu teklifinin yarın Brüksel’de gerçekleşecek zirvede 27 lider tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

Ancak bu fon bir önceki 6 milyar euroluk fon gibi kısmi olarak AB ülkeleri tarafından karşılanmayacağı ve tamamı AB’nin ortak bütçesinden ödeneceği için teklifin Avrupa Parlamentosu’ndan da geçmesi gerekecek.

Bu durum AB’nin uzun süredir medya bağımsızlığına müdahale etmek ve siyasi muhalifleri adil yargılama süreçleri olmadan tutuklamakla suçladığı Türkiye ile ilişkilerini bir ez daha masaya yatırmasına neden olabilir. Ankara bu iddiaları reddediyor.

2016 yılında imzalanan göçmen anlaşması ile Türkiye daha fazla fon verilmesi karşılığında Suriyeliler de dahil olmak üzere Ege Denizi’ni geçerek Yunanistan’a yasadışı yollardan giren tüm göçmen ve mültecileri geri almayı kabul etmişti. Karşılığında AB Türkiye vatandaşları için vizesiz seyahat ve Türkiye’nin AB’ye girişini hızlandırma sözü vermiş ancak tüm görüşmeler ertelenmişti.

AB liderleri yarın bu görüşmeleri canlandırmaya çalışacak ve Ankara’ya “AB’nin Türkiye ile ortak ilgi alanları konusunda işbirliğini geliştirme konusunda görüşmeye hazır olduğunu” gösterecekler. (REUTERS)

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?