Donald Trump'ın sonu geldi

Donald Trump'ın sonu geldi
Amerikanın politikaları tıkandı her kafadan bir ses çıkıyor. Kendileriyle bile çelişen siyasi demeçler vermeye başladılar. Anlaşılan Donald Trump seçilmesine rağmen süresini dolduramadan ya istifaya zorlanacak yahut onu görevden alacaklar.

Amerikanın politikaları tıkandı her kafadan bir ses çıkıyor. Kendileriyle bile çelişen siyasi demeçler vermeye başladılar. Anlaşılan Donald Trump seçilmesine rağmen süresini dolduramadan ya istifaya zorlanacak yahut onu görevden alacaklar.Zira ABD tarihinde bunca siyasi hatalar yapmadı. Ucuz politikalar üretmedi. Zaten bu olup bitenlere ABD politikaları demek için bin şahit gerekiyor.
Arsa satar gibi...
Trump İsrail lobilerine esir olmuş yahut beynini kiralamış ve bırakmış ABD’yi buzdolabının derin dondurucusuna ve elinden geldiğince İsrail’in adeta fahri konsolosu gibi yahut taşeronu misali aklınca onlara çalışıyor. Bir şey başardığı başaracağı da yok.Sadece bie emlakçı tarzıyla arsa bina satar misali Ortadoğu’da kanlı ve para etmeyen akıl dışı politikalar üreterek kendini oyalıyor. İsraile zaman kazandırmaya çalışıyor. İnanıyorum ki Başkan olduğuna bile pişman olmuş ama dönüş yapamıyor.
Amerikalıların bile çok sert eleştirilerine hakaretlerine hedef olmuş durumda.Adam şaşırmış çıldırmış ne yaptığının yapacağının farkında bile değil. En önemli müttefiği olan Türkiye’i kaybetti kaybedecek. Ramak kaldı. İş adamından emlakçıdan pazarlamacıdan siyaset adamı olur mu? olur diyorsanız alın bakın örneğine olursa Trump gibi olur şaşkın ördek sıkıştı kaldı ne? yapacağını bilmez halde gazetelere ve sosyal medyaya sadece skandal olabiliyor. O Amerikayı mı yönetiyor yoksa Amerika’nın derin devleti Trump’ı mı yönetiyor? Anlayan anlar her şey ortada. Bırakın yazdıklarımı kendi düşüncelerimi Rus bakanlar siyasiler bile Trump denilen macera perest’in Ortadoğuda ki politikalarını beğenmeyip dalga geçiyorlar istikrardan akıldan yoksun politika ve demeçlerine. Şimdi ben bir gazeteci olarak Bay Trump’ı saygın bir siyaset adamı mı olarak göreyim yoksa yaptığı eylem ve vermiş olduğu siyasi demeçlerinden ötürü İsrail’in bir amelesi gibi mi göreyim? Nasıl göreceğim hakkında nasıl bir yargıya varacağımı bile bulmakta zorlanıyorum. Nasıl görmek istediğimi bir kenara koyalım. Bu emlekçı pazarlamacı adamın sağlığı ve eylemleri sonunun geldiğini fazlasıyla belirliyor. Zaten kabinesinden ve etrafından bir çok istifalar da oldu. Kimini kendi attı adeta kovdu kimileri de istifa etmek koşuluyla kendisinden ayrıldılar. Kala kala damadı ve yakınları tıpkı bir aile şirketi gibi Amerika’yı yönetmeye çalışıyorlar.
Obama'yı arattırdı
Bu tür yönetim tarzları fazla uzun sürmez. Tıkanır ve geldiği gibi gitmek zorunda kalır bu da ayrı bir skandal olur ve gerek ABD’de gerekse dış dünyada hakkın da yazılan köşeleri makaleleri teyid etmiş olur. Bir şekilde Obamayı arattırdı bu emlakçı zihniyetli Başkan hatta başkandan başka herşeye benzeyen siyaset görünümlü garson adam. Uzun yıllara dayanan müttefikliğimizi de sıkıntılara koyarak gidecek durum ve gelişmeler bunu gösteriyor.
Sonra mı? Gel zaman git zaman tarihin çöplündeki yerini alır ve siyaset bilimcilerine yüksek lisans, doktora tezi olur yıllaca yaptıkları ve negatif politikaları davranışları yazılır çizilir karikatüristlere bile konu olur malzeme olur. Diye düşünüyorum.
Arkasına bakmadan gitsin
Gider ayak dilerim bizim de başımızı derde koymadan yine kendi yapmış olduğu ucuz politikaları gereği ve hatalarından kaynaklanan nedenlerle arkasına bile bakmadan gitmesi lehimize olur.
Tarihi yalanlar ve hatalarla Amerika’yı gerek siyasi gerekse diplomasi ve ekonomik olarak hayal kırıklığına uğratan bu emlakçı kaybettiği ve kaybettirdiği prestij ABD’ye çok pahalıya malolacak düzeltilmesi ve kaybedilen güvenin yerine gelmesi inanıyorum ki uzun yıllar alacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.