Dünya Sağlık Örgütü'nden tüm ülkelere uyarı: Salgın çok daha kötü bir hale geldi

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, "Salgın başladığından beri 6 ay geçti. Avrupa'da durum iyileşse de dünyada salgın çok daha kötü bir hale geldi" ifadelerini kullandı.

Dünya 09.06.2020, 17:48
Dünya Sağlık Örgütü'nden tüm ülkelere uyarı: Salgın çok daha kötü bir hale geldi

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, "Salgın başladığından beri 6 ay geçti" derken durumun kötüleştiğine dair yeni bir açıklama yaptı. Yeni tip koronavirüs salgınında en korkunç rakamın dün kaydedildiğini bildiren DSÖ Başkanı, ülkelere ve insanlara temkinli olma çağrısını tekrarladı.

Ghebreyesus, "Şu an ülkelerin önlemlerini kaldırmak için uygun bir zaman değil" derken, bu yeni vakaların yaklaşık yüzde 75'inin Güney Asya ve Amerika katılarındaki 10 ülkeden geldiğini belirtti. DSÖ Başkanı ayrıca, "Avrupa'da genel durum iyileşse de küresel çapta çok daha kötü bir hal alıyor" şeklinde konuştu.

"İkinci dalgaları önlemek için neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız"
Öte yandan örgütün Acil Durumlar Bölümü'nden sorumlu Dr. Mike Ryan ise, "İkinci dalgaları önlemek için neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız. Amerika kıtasındaki ülkelerde vaka ve ölüm sayısı artışta" diye konuştu.

DSÖ'de üst düzey görevde olan ve virüs ile ilgili teknik ekibi yöneten Maria van Kerkhove ise, "Güney Amerika için daha kapsayıcı bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu salgın bitmekten de çok öte bir konumda. Semptom göstermeyen hastalardan Covid-19'un bulaşması çok nadir görülüyor" şeklinde bir yorum yaptı.

Yorumlar (0)