Dünyayı tedirgin eden gelişme: Amerika’da bir mutasyon daha ortaya çıktı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni tip korona virüsün çok daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün tespit edildiği iddiası tüm dünyayı endişelendirdi.

Dünya 24.02.2021, 23:36
Dünyayı tedirgin eden gelişme: Amerika’da bir mutasyon daha ortaya çıktı

Kaliforniya San Francisco Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada, Covid-19’un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu belirtildi.

Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021'ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Covid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, "B.1.427/B.1.429" veya "20C/L452R" adı verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika’da ilk kez ortaya çıkan Covid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekildi.Kaliforniya San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, bulgulardan dolayı endişeli olduğunu belirterek "Ancak şu an panik yapmıyorum. Bunu daha fazla araştırmalıyız" açıklamasını yaptı.


San Francisco halk sağlığı yetkilileri tarafından ön incelemesi devam eden araştırma sonucunun ileriki günlerde yayımlanacağı bildirildi.

31 Aralık’ta da Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, eyalette Covid-19'un İngiltere'de ortaya çıkan ve çok daha bulaşıcı olduğu belirtilen yeni türünün ilk vakasının tespit edildiğini bildirmişti. Mutasyonlu virüs, ABD'de ilk olarak 30 Aralık tarihinde Colorado eyaletinde 20'li yaşlarındaki bir gençte tespit edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?