Gizli özne İsrail

Gizli özne İsrail
Sanırım kuruluşundan bu yana İsrail hiçbir zaman kendini bu kadar güvende his etmemişti. Aynı zamanda bulunduğu coğrafyada asla yakınlarında ve etrafında güçlü bir ülkenin olmasını istemeyen İsrail şimdi dört köşe durumunda güvenlik açısından.

Sanırım kuruluşundan bu yana İsrail hiçbir zaman kendini bu kadar güvende his etmemişti. Aynı zamanda bulunduğu coğrafyada asla yakınlarında ve etrafında güçlü bir ülkenin olmasını istemeyen İsrail şimdi dört köşe durumunda güvenlik açısından.
ABD'nin elleriyle yaptırdığı Mısır darbesinden ötürü Mısır'ı hal etti.Yine aynı İsrail adeta kendisinin taşeron firması gibi kullandığı ve ilerde de kullanacağı ABD sayesinde Irak ve Suriye’yi de kan gölüne çevirdi. Nasıl olsa içi boşaltılmış ve bölünmüş komşu ülkeler artık ona hiçbir konuda zarar veremezler. Zira kendi dertleriyle ve büyük sorunları olan beka ve sınır bütünlükleriyle uğraşıyorlardır. Oh ne ala gel keyfim gel. ABD'deki lobileri sayesinde başkan kim olursa olsun bir şekilde onları kucakta buluyor. Nasıl yöntem ve metodlar kullanıyorsa bir bakıyorsunuz ki kendisinin uygulamak istediği plan ve projelerini ABD uyguluyor ve her konuda yapılanlar direkt yahut dolaylı mutlaka İsrail’e yarıyor.
Bilindiği üzere komşularının kalkınması güçlü olması uykularını kaçırıyor. Bu yüzden Ortadoğu ülkeleri ehli keyf Araplar kendi sorunlarıyla uğraşırken İsrail hiç boş durur mu? Başka başka planlar yapma hazırlığında ve zamanı gelince de kendisi gizli özne olmak koşuluyla mutlaka hayata geçiriyor. Nasıl olsa elinde değişik maşalar ve piyonlar var. Başta da ABD olmak üzere en yakın örneği Bay Trump’ın Kudüs’ü tepsiyle kendilerine ikram etmesini örnek olarak vermek mümkün. Elbette ki ABD bu konuda çok yalnız kaldı ve inanılmaz prestij kaybına uğramasına rağmen gizli özne istediklerini yapıyor hatta yaptırıyor desem daha doğru olur. Aynı zamanda bu skandalla Bay Trump kendisine de zarar vermiş oldu. ABD’yi hem karıştırdı hem de itibarsızlaştırdı. Akla şu geliyor bu riski ve prestij kaybını göze alacak kadar hata yapan Trump’ın ne tür açıkları yahut çıkarları olabilir ki bunu da ileriki zamanlarda tarih çok net olarak ortaya koyacak. Netleştirecek zira hiçbir zaman yapılan büyük skandallar zamana gizli kalmaz. Zamanla öğreneceğiz ama bu gün ama yarın.
Ortadoğu'nun kan gölüne dönüşmesi iflah olmaması ve daima iç çatışmalarla savaşlarla kaynaması her şekilde İsrail’e fazlasıyla yarıyor. Bu da adamların BOP projesinin bir parçası mı demeden geçemiyorum. Hesaba katmadığı illahi bir gerçek var ki eninde sonunda bu kavim iflah olamayacak irşad olamayacak ve çok büyük kayıplara maruz kalacak. Bunu ben söylemiyorum benim kişisel fikrim değil yüce ve kutsal kitabımız olan Kur’an-ı Kerim'in bir çok ayetleri apaçık ifade ediyor. Mutlak surette Allah’ın dediği ve ayetlerin buyurduğu hakikatler gerçekleşecek. Bunu zamana         bırakıyorum.
Ancak tarihte çok garip örnekler var yaşanmış olan zafer görünümlü helak olmalar ve büyük kayıplar yaşamış nice kavimler var. Bu gerçeğe ve hakkın güneşine gözlerini kapayıp kulaklarını tıkayan İsrail ne zamana kadar bilmezden duymazdan gelecek işte bu gerçeği içinde bulundukları gafletten ötürü göremiyorlar duyamıyorlar anlayamıyorlar. Mutlaka bu yaşadıkları gaflet ve inançsızlık da ilahi adaletin ta kendisidir diye düşünüyorum.
Suriye'de katledilen yüzbinlerce insanın yine göç eden milyonlarca Suriyeli'nin hakkı yanlarına kalacak mı ilahi adalet er yahut geç mutlak surette yerini bulacak ispatı benzer kavimlerin yapıp da nasıl helak oldukları apaçık ortada bunları da zaman ve mekan isim vererek bizlere açıklayan deşifre eden ilahi emirler ve ayetler elbetteki yanılmaz ama İsrail ağzıyla kuş tutsa başka başka gezegenlere de kaçsa mutlaka o akibete         uğrayacaktır.
Aksini düşünenler varsa akıl süzgeçinden günümüzü ve günümüzde olup bitenleri aklıselim bir tarzla incelesinler. Tarihte de bu kavmin yaptıklarını ve uğradıkları azapları da araştırsınlar hodri meydan...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.