Lara hepimize gurur yaşattı

ABD'nin New Jersey eyaletinde lise eğitimine devam eden Türk kızı Lara Özkan, henüz 16 yaşında kanser ve obezite ilişkisi üzerine yazdığı kitap, Amazon'da en çok satanlar listesine girmeyi başardı

Dünya 25.11.2020, 11:49 Burak ZİHNİ
Lara hepimize gurur yaşattı

ABD’nin New Jersey eyaletinde lise öğrencisi Lara Özkan'ın yazdığı bilim kitabı Amazon’da en çok satanlar listesine girmeyi başarırken, başarısı eyalet sınırlarını aşan Türk kızı, birçok üniversitenin kendisine tam burslu eğitim teklifinde bulunduğunu, kariyeri için en uygun okulda eğitim alıp en kısa zamanda bir bilim insanı olma hayalini gerçekleştirmek istediğini söyledi. New Jersey’in Bergen şehrinde Malatya kökenli ebeveyni ve iki kardeşi ile yaşayan Özkan, henüz 16 yaşında, kanser ve obezite ilişkisi üzerine yazdığı kitap ile Amazon’da, alanında en çok satan ilk 5 kitap arasına girmeyi başardı. New Jersey'in Hackensack semtinde, okuduğu Bergen Bilim ve Teknoloji Akademisi (BCA) Amerika'nın bir numaralı devlet lisesi seçilen ve sınavla girmeye hak kazandığı okulda lise son sınıf öğrencisi olan Özkan, birden fazla araştırma laboratuvarında kanser araştırmaları ekibinde yer alıyor.

Lise öğrencileri için yazmak istedim

Özkan, yaptığı açıklamada, 14 yaşında başlayıp 2 senede bitirdiği "RNA Sırlaması" isimli kitabını yazma nedeni hakkında, "Çalışma yaptığım biyoloji ve data analizi konularında kaynak sıkıntısı çekince, bu alanda başlangıç seviyesindeki lise öğrencileri için bir kitap yazmaya karar verdim." şeklinde konuştu. Özkan, "Amazon’da Bio-Medikal Mühendislik ve Bioistatistik alanlarında en çok satanlar listesine girmek doğrusu benim hiç beklemediğim bir şeydi. Sadece kaynak amaçlı yazdığım bu kitap beklediğimden fazla ilgi gördü. Özellikle Bioinformatik profesörlerinden aldığım yorumlar beni çok mutlu etti." sözleri ile duygularını ifade etti. Kitabı yazarken hiçbir gelir beklentisi içinde olmadığını belirten Özkan, satıştan toplanan gelirin tamamını Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsüne bağışladığını belirtti. Henüz lise son sınıfa giden ve 4.0 tam puan ortalaması ile okulun onur listesinden hiç inmeyen Lara Özkan’ın genç yaşta kitap yazması ve en çok satanlar listesine girmesi bölge yöneticilerinin de takdirini topladı. Lara’nın yaşadığı bölge olan Bergen'de İlçe Komiseri Tom Sullivan, Türk kızının başarısını sosyal medya hesabında paylaşırken, "16 yaşında kitabı yayınlanmış bir yazar olan Lara Özkan’ın hikayesini duyalım. 'RNA Sıralaması: İlkeler ve Veri Analizi’ adlı kitabı okuyuculara genetiğin temellerini öğretiyor ve Amazon’un en çok satanları listesinde ilk 5'e girdi. Tebrikler." ifadelerine yer verdi.

Yale'den ödül aldı

Henüz lise eğitimi görmesine rağmen Amerika'nın en iyi kanser araştırma merkezleri arasında yer alan Cold spring Harbors Laboratuvarı'nın araştırma ekibine girmeyi başaran genç bilim insanı adayı Özkan, Moleküler Biyoloji, Bioinformatik ve Genetik araştırmacısı olarak beslenme alışkanlıkları ve kanser ilişkisi üzerine çalıştığını, bu alanda hazırladığı projelerle Amerika'nın en prestijli eğitim kurumları arasında bulunan Yale ve John Hopkins üniversitelerinden de ödül aldığını söyledi. Uluslararası alanda da başarılara imza atan Özkan, dünyanın en büyük üniversite öncesi bilimsel araştırma fuarı olan Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (ISEF) çerçevesinde düzenlenen yarışmada, Matematik, Bilgisayar Bilimi ve Biyoinformatik alanlarında birincilik ödülüne layık görüldü.

Genetik veri analizi önemli

Genç araştırmacı, kanser alanını seçmesindeki nedeni şöyle anlattı: "Modern tıp biliminin gelişmesine rağmen, kanser tam tersine bir çizgi izlemekte ve katlanarak artmakta. Bu artışın ve ölümlerin modern şehir yaşamı ile ilgili olduğu konusunda birçok araştırma mevcut, fakat tam olarak ve nasıl bir bağlantı olduğu konusu henüz netlik kazanmamış. Bu konudaki en önemli etkenin yaşam tarzı ve yanlış beslenme kaynaklı obezite olduğunu düşünüyorum. Özellikle insan genetiği veri analizi ile bu konudaki ilişkileri aydınlatabileceğimizi düşünüyorum." HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?