Serhat Öztürk

Serhat Öztürk

Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar!

İsrail, 7 Ekim'den beri aleni şekilde Filistin'de soykırım yapıyor. İsrail'in aylardır Filistin'de yaptıklarının, 2. Dünya Savaşı sırasında Hitler'in Yahudilere yaptıklarından hiçbir farkı yok. Ve bütün dünya bu soykırımı seyrediyor. Bebekler, çocuklar, kadınlar, savunmasız erkekler, yaşlılar vahşice katlediliyor. Ve aylardan beri bütün dünya seyrediyor...

Bugün medeni diye tanımlanan bütün ülkeler, ABD başta olmak üzere, İngiltere, Fransa, Almanya bu soykırıma sadece sessiz kalmıyor. Destek de veriyor. Artık insanlığımızdan utanıyoruz. Yazıklar olsun. Yazıklar olsun...

3 bin 222 katliam

AA'nın geçtiği bir haberi sizinle paylaşıyorum;
İsrail ordusunun, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 3 bin 222 katliam gerçekleştirildiği bildirildi. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze'ye 235 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, İsrail ordusunun "7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'nde 3 bin 222 katliam gerçekleştirdiği" belirtildi. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 15 bin 328 çocuk ve 10 bin 171 kadının hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, 10 bin kişinin enkaz altında veya kayıp olduğu, hastanelere ulaşan ölü sayısının 36 bin 96, yaralı sayısının da 81 bin 136 olduğu kaydedildi. Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin yüzde 71'ini çocuk ve kadınların oluşturduğu vurgulandı.

cfvgbhnj.jpg

77 bin ton patlayıcı

İsrail'in, halkı zorla aç ve susuz bıraktığı, yardımların girişini engelleyerek insani felakete neden olduğu Gazze'de 31 kişinin yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle hayatını kaybettiği hatırlatıldı.
İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye 77 bin ton patlayıcıyla saldırı düzenlediği ifade edilen açıklamada, sağlık sektörünü de hedef alan İsrail saldırılarında Gazze'de 496 sağlık çalışanı, 69 sivil savunma görevlisinin ve 147 gazetecinin yaşamını yitirdiği kaydedildi. İsrail askerlerinin baskın yaptığı hastanelerde bulunan 7 toplu mezardan 520 Filistinlinin cesedinin çıkarıldığı aktarıldı. Saldırılar nedeniyle Gazze'de 17 bin çocuğun ebeveynlerinden biri veya her ikisinden yoksun şekilde yaşadığı vurgulandı.

Yaralılar tedavi edilemiyor

Hayati tehlikesi bulunan ve yurt dışında tedavi edilmesi gereken yaralı sayısının 11 bin olduğu, yetersiz sağlık hizmeti nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölüm tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğu belirtildi. Yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı kalabalık barınma merkezlerindeki insanlık dışı duruma işaret edilen açıklamada, yerinden edilme sonucu 1 milyon 95 bin bulaşıcı hastalık ve 20 binden fazla "Hepatit A" vakasının tespit edildiği bilgisi verildi. Gazze'de sağlık bakımı verilemediği için 60 bin hamile kadının, ilaç eksikliği nedeniyle de kronik hastalığı bulunan 350 bin kişinin hayati tehlikesinin olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, İsrail ordusunun saldırılarını başlatmasından bu yana Gazze'de 5 binden fazla Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi. İsrail askerlerinin 310 sağlık çalışanı ve 20 gazeteciyi alıkoyduğu, 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde 2 milyon kişinin yerinden edildiği vurgulandı. İsrail ordusunun Gazze'de 604 camiyi tamamen, 200'ünü ise kısmen yıktığı ve 3 kiliseyi hedef alarak yıkımına neden olduğu aktarıldı. Gazze'de İsrail'in 160 sağlık kuruluşunu hedef aldığı, 55 sağlık merkezi ile 33 hastaneyi hizmet dışı bıraktığı, 130 ambulansı da kullanılamaz hale getirdiği belirtildi.

İşte size yapılan soykırımı üstünkörü anlatan bir haber. Allahaşkına bu soykırım değil de nedir? Güçlü devletlerin İsrail'e bu denli boyun eğmeleri nasıl açıklanabilir? Herkes mi canavarlaştı? Günahsız bebekler katledilirken nasıl sessiz kalırlar? Elbette aykırı ses çıkaranlar da var. Ama yeterli değil maalesef.
Son söz; İnsanlığımıza yazıklar olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Serhat Öztürk Arşivi